ďťż

Czy na postawienie drewnianej szpoy potrzeba pozwolenie?





roszponka - 07-05-2007 12:40
Kupiliśmy drewnianą szpoę 7x4,5,
na takie różne szpargały typu kosiarka,taczka itp.
Wcześniej stała ona na podmurówce z cegieł .
My też chcemy ją tak postawić .
Czy ptrzebne jest pozwolenie na budowę??
Może ją postawić na palach ?
Mówią że jak nie ma stałych fundamentów to nie trzeba pozwolenia .
My wolelibyśmy na podmurówce.
Ale co na to przepisy?
Dziękuję za wszelkie odpowiedzi.[/url]





Łukasz_K - 07-05-2007 13:15
I pewnie bedzie tyle wersji odpowiedzi, ilu odpowiadających.
Zalezy jeszcze gdzie będziesz to stawić?? Przy domu jednorodzinnym czy w zabudowie siedliskowej. Jak przy jednorodzinym, to pozwolenia na budowę nie potrzebują (a jedynie zgłoszenia)
*art. 29 ust. 1 pkt 2 oraz art. 30 ust. 1 pkt 1 Prawa budowlanego

Czyli 7*4,5 to 31.5 = pozwolenie na budowę.



Arek99 - 24-05-2007 13:09
odświeżam temat\
interesuje mnie ta sprawa, ale odnośnie usytuowania na działce, tzn. czy trzeba zachować przepisowe odległości od granicy działki, tzn. 3 lub 4m. Załóżmy, że chcę postwić wiatę na drewno do kominka. Nie jest to budynek, nie ma ścian, okien, a jedynie ażurową konstrukcję. W jakiej odległości moge postawić ją od granicy?



HenoK - 24-05-2007 13:24
Wg mnie nie trzeba zachowywać tych odległości, gdyż wiata nie jest budynkiem, co ma nawet swoje odzwierciedlenie w ustawie prawo budowlane (art. 29 ust. 1 pkt 1), gdzie wiata jest wymieniana obok budynków gospodarczych, czyli ustawodawca wyraźnie te dwa obiekty budowlane rozróżnia.
Odległości od granicy są określone dla budynków ( ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.)
Ale moze ktoś ma inne zdanie na ten temat ?





Arek99 - 24-05-2007 13:31
no właśnie
gdzieś spotkałem się jednak z opinią, że jeżeli "obiekt" jest trwale połączony z gruntem (czyli ma fundamenty), to odległości muszą być zachowane



HenoK - 24-05-2007 13:49

no właśnie
gdzieś spotkałem się jednak z opinią, że jeżeli "obiekt" jest trwale połączony z gruntem (czyli ma fundamenty), to odległości muszą być zachowane
Ja też się spotkałem z takimi opiniami, jednak nie popartymi żadnymi konkretnymi argumentami...



sSiwy12 - 24-05-2007 17:40
Zgodnie z przepisami:
Rozporzadzenie ...... nowela z
"§ 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
8) budynku gospodarczym - należy przez to rozumieć budynek przeznaczony do niezawodowego wykonywania prac warsztatowych oraz do przechowywania materiałów, narzędzi, sprzętu i płodów rolnych służących mieszkańcom budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego, budynku rekreacji indywidualnej, a także ich otoczenia, a w zabudowie zagrodowej przeznaczony również do przechowywania środków produkcji rolnej i sprzętu oraz płodów rolnych,
"§ 12. 1. Jeżeli z przepisów § 13, 60, 271 i 273 lub przepisów odrębnych nie wynikają inne wymagania, budynki na działce budowlanej sytuuje się od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości nie mniejszej niż:
1) 4 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi w stronę tej granicy,
2) 3 m - w przypadku budynku zwróconego ścianą bez otworów okiennych lub drzwiowych w stronę tej granicy.
Budynek inwentarski, budynek gospodarczy ze ścianą z otworami okiennymi lub drzwiowymi nie mogą być sytuowane w odległości mniejszej niż 8 m od ściany istniejącego budynku mieszkalnego, budynku zamieszkania zbiorowego albo budynku użyteczności publicznej, dla których wydano decyzję o pozwoleniu na budowę na sąsiedniej działce.";

Czyli jasno wynika, że podane odległości dotycza BUDYNKU, którym jest ( z Prawa Budowlanego):

2) budynku – należy przez to rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach; - dopowiem, że bez wzgledu na materiał z jakiego go wybudowano.

Pozdrawiam



agnieszkakusi - 25-05-2007 11:17
hmmm, a ja ostatnio dzwoniłam do nadzoru budowlanego i dodatkowo do architektury (wydaja pozwolenia na budowę) w Toruniu, bo chcemy pobudowac wiatę na węgiel i altankę. W tych dwóch miejscach panie powiedziały mi, że odległość od sąsiada to 3m, nie potrzeba zezwolenia tylko zgłoszenie z ręcznym szkicem co i gdzie będzie zrobione. Wyjatkiem jest pobudowanie w tzw.ostrej granicy takiego samego "budynku" przez sąsiada. Trochę mnie to zmartwiło, bo stracę trochę działki.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl