ďťż

Pytanie formalno-prawne





elekktronik - 02-03-2009 11:45
Takie pytanie formalne - może ktoś zna odpowiedź, ja niestety nie znam :evil:

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje zabudowę domów jednorodzinnych, osiedle już w małe części zrealizowane - oczywiście domki jednorrodzinne. A tu deweloper ogłasza że buduje i już dostał pozwolenie na realizację domu z czterema lokalami mieszkalnymi. :evil: :evil: :evil:
O co w tym chodzi. czy to Polska i wszystko samo za siebie mówi?

Czy jak już ma pozwolenie na budowę, to można coś jeszcze zdziałać? (Inwestycja jeszcze nierozpoczęta)





mikolayi - 02-03-2009 12:06
pewnie ma pozwolenie na budowę bliźniaka - a w obu jego częściach po dwa lokale mieszkalne. Wszystko zgodnie z prawem



elekktronik - 02-03-2009 12:24
Przyjąłem do wiadomości, w związku z tym dalsze pytania, czy sformułowanie bliźniak nie robi żadnych ograniczeń. Ten dom w żadnym przypadku nie wygląda na bliźniaka. Jak będzie potrzeba na priv. mogę wysłać linki.

Zabawne jest to że działka jest najmniejsza z dostępnych, oczywiście garaży 0, developer pożal się Boże, bez pieniędzy. Nie było go stać na większą - kupuje najmniejszą i doi z niej ile się da, a ludzie głupi nie wiedzą co ich czeka. Az mi ich żal...



elekktronik - 02-03-2009 12:29
Czy zabudowa jednorodzinna nie oznacza już, że bliźniak to będą 2 mieszkania, czy to nie jest takie "namnażanie mieszkań"?
Kupuję działkę pod zabudowę jednorodzinną - załatwiam pozwolenie na budowę bliźniaka - czyli już robię dwa mieszkania na działce jednorodzinnej, a wówczas jak juz mam to pozwolenie to jeszcze każdą częś bliźniaka dzielę na 2? Dla mnie to dziwne.





elekktronik - 02-03-2009 12:42
Czy dom jednorodzinny nie ma innych ograniczeń jak np ilość kondygnacji. Tutaj są przewidziane parter, piętro i użytkowe poddasze. Dach skośny ale łagodny.



sSiwy12 - 02-03-2009 12:56
Prawo Budowlane definiuje to tak:
Natomiast co do wysokości i kondygnacji, to reguluja to zapisy MPZP lub WZ.



elekktronik - 02-03-2009 13:03
Zobaczymy jeszcze co mi powie na moje zapytanie starostwo
:-?



mikolayi - 02-03-2009 13:03
czym jest dom jednorodzinny definiuje prawo budowlane - ...budynku mieszkalnym jednorodzinnym - należy przez to rozumiec budynek wolno
stojacy albo budynek w zabudowie blizniaczej, szeregowej lub grupowej, służacy
zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych, stanowiacy konstrukcyjnie samodzielna całosc,
w którym dopuszcza sie wydzielenie nie wiecej niż dwóch lokali mieszkalnych albo
jednego lokalu mieszkalnego i lokalu użytkowego o powierzchni całkowitej
nieprzekraczajacej 30 % powierzchni całkowitej budynku;
czyli w "konstrukcyjnie samodzielnej całości" nie iwęcej niz dwa lokale mieszkalne

resztę w Twoim przypadku określają zapisy planu



elekktronik - 02-03-2009 13:46
Prawo jak to zwykle jest z furtkami, czy definicja oznacza że w każdej części tw bliźniaka można wyodrębnić dwa lokale? Bo ja to pojmuję w ten sposób na jednej działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinna mogę postawić dom z 2 lokalami, ale nie z 4 lokalami.

Czuję się tak (i nie tylko ja) że kolejny developerek stara się maksymalnie zarobić korzystając z wszelakich luk w prawie, stawiając na działce 500m2 dom jednorodzinny z 4 lokalami. Oczywiście brak zieleni, brak garaży itd. A to wszystko nie centrum miasta, tylko mała miejscowość podmiejska, gdzie dookoła tylko domy jednorodzinne (jednolokalowe).



sSiwy12 - 02-03-2009 14:14

Prawo jak to zwykle jest z furtkami, czy definicja oznacza że w każdej części tw bliźniaka można wyodrębnić dwa lokale? Bo ja to pojmuję w ten sposób na jednej działce przeznaczonej pod zabudowę jednorodzinna mogę postawić dom z 2 lokalami, ale nie z 4 lokalami.). Budynek wolno stojący w zabudowie bliźniaczej, szeregowej, grupowej ..... w którym można wyodrębnić 2 lokale....
Czyli każdy konstrukcyjnie samodzielny, bez względu na rodzaj zabudowy (wolno stojący, bliźniaczy, szeregowy, grupowy).
Na jednej dzialce mozna postawić i 1000 domow jednorodzinnych - podana definicja precyzuje tylko pojęcie domu jednorodzinnego i nie uzależnia jej od dzialki.
Natomiast wspomniane wymagania MPZP lub WZ, określają już np. minimalną wielkość działki pod zabudowę lub (i) jaką część dzialki (w %) można zabudować. Jesli takich uwarunkowań brak, to jest w tym zakresie pelna dowolność.

Ps. Podeślij wiecej informacji.



bmiara - 02-03-2009 15:23
Zacytuj MPZP, może są ograniczenia co dopuszczalnej powieszchni zabudowy (np dopuszczenie do zabudowy 20% częsci działki).



elekktronik - 02-03-2009 16:39
od użytkownika sSiwy12 dostałem odpowiedź na PM, któremu również więcej danych w ten sposób wysłałem. Wygląda na to że wszystko jest OK, znaczy się zgodnie z przepisami. :(

Jeszcze raz dziękuję wszystkim, a zwłaszcza użytkownikowi SSiwy12 za pomoc.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl