ďťż

Tarasy do góry nogami - 2006 nr 6





Mis Uszatek - 28-05-2006 00:21
Miło, że pojawia się temat tarasów/dachów odwróconych, moim zdaniem rzecz godna propagowania w domach jednorodzinnych. Jednak artykuł jest napisany trochę "zza biurka", podobnie jak śliczne materiały informacyjne producentów. Ponieważ jestem w trakcie budowy takiego dachu, zwrócę uwagę na kilka pominiętych problemów, które czekają na inwestora.

1. Skąd wziąć w Polsce żwir płukany? Oczywiście wszyscy producenci mówią, że płuczą, ale sami przyznają, że ich płukanie jest nic nie warte (bo by za dużo kosztowało). Wypłukany jest na tyle, żeby się dało zastosować w mieszance betonowej.

2. Dużym problemem może być zamknięcie od góry murku attykowego. W artykule temat jest delikatnie pominięty, na rysunkach widzimy murek grubości mniej więcej stropu, co się raczej nigdy nie zdarzy. Na nim nasada betonowa, która ... nie istnieje w przyrodzie. Już wyjaśniam: ja mam ścianę trójwarstwową grubości 43 cm, jak się do tego doda zapas z obu stron (+grubość ocieplenia), to mamy CO NAJMNIEJ 55-60 cm do przykrycia. Przekonałem się już, że nikt nie produkuje gotowych czapek na mury/kominy/słupki o tej szerokości. A więc blacha - a tu z kolei potrzeba podkładu, i blacharz nie bardzo wie jak zamocować i uszczelnić. W sumie niemałe koszty i brak sprawdzonej technologii.

3. Mocowanie i uszczelnienie wpustu dla deszczówki to temat na osobny
artykuł. Idę o zakład, że co drugi wykonawca będzie chciał zapsikać pianą
montażową, jak wszystko inne.

4. Zabawa z wyprowadzaniem spustu w bok, prowadzeniem rury wewnątrz budynku pod sufitem, tylko po to aby skończyć w tradycyjnej zewnętrznej rurze spustowej jest marnowaniem szansy jaką daje ten typ dachu i proszeniem się o kłopoty. Odwodnienie wewnętrzne jest tańsze i nie szpeci budynku.

5. W artykule pojawia się sugestia, aby spust umieścić w narożniku. Aby
zachować spadek, grubość warstwy spadkowej w przeciwległym narożniku musiałaby być absurdalnie duża, nawet dla średniej wielkości dachu. Chyba, że mówimy o małym tarasiku albo o dachu podzielonym na kilka pól odpływowych (ale o tym nie ma ani słowa).

6. Warstwa spadkowa - przemilczany temat. Niby prosta sprawa, a jednak jej wylanie razem ze stropem to kłopot dla niejednego wykonawcy. Z kolei zrobienie wylewki tej grubości (4 cm w najniższym miejscu, 15-20 w
najwyższym to duży koszt, obciążenie stropu i znowu kłopot wykonawczy.
Właściwie to już nie wylewka - ale co?

7. Hydroizolacja z papy. Kiedy pytałem sprzedawców, wszyscy bez wyjątku proponowali mi najwyższej jakości produkty zabezpieczone przed
promieniowaniem UV, mocne jak stal i obsypane żwirową posypką. Znakomicie - tylko po co, skoro w tym układzie hydroizolacja nie jest narażona na działanie słońca, mrozu, ani mechanicznych uszkodzeń. Gdybym ich posłuchał, to wyrzuciłbym masę pieniędzy na rzeczy, które nie są w ogóle potrzebuję. A przecież trzeba oszczędzać, korzystając z wrodzonych zalet tej technologii. Można na przykład położyć masę bitumiczną/kauczukową (bez spoin!), tylko trzeba samemu wiedzieć jak, bo na robotników nie ma co liczyć.

8. Dach odwrócony musi mieć przelewy awaryjne. Brak standardowych elementów - jesteśmy skazani na "artystyczną improwizację".

Wiem, że niektóre z moich uwag nie odnoszą się do dużych budów dobrze
zaopatrzonych w sprzęt i fachowców. Niestety domy jednorodzinne stawiają zupełnie inne ekipy. Nie ma w nich jednego fachowca, który objąłby całość zagadnienia.





Redakcja - 05-06-2006 13:23
Cieszymy się, iż artykuł ten wzbudził zainteresowanie czytelników. Uznaliśmy ten temat za ciekawy i godny omówienia na łamach naszego czasopisma, dlatego rozpoznając go przeprowadziliśmy szereg konsultacji, zarówno z firmami specjalizującymi się w wykonawstwie tego typu systemu, jak i firmami produkującymi poszczególne materiały, wchodzące w jego skład. W trakcie zbierania materiału okazało się że jest to bardzo obszerny temat, którego nie sposób szczegółowo omówić w jednym artykule. Wybraliśmy z całego zgromadzonego materiału najważniejsze zagadnienia i staraliśmy się je opisać.

Ma Pan rację, iż osoby próbujące wykonywać tego typu prace w systemie gospodarczym, mogą napotkać pewne problemy, czy to z doborem materiałów, czy typowo budowlane, jednak większość firm zajmujących się tym zagadnieniem nie „zza biurka” na tego typu problemy się nie natyka.

Żwir płukany, otoczaki o gramaturze 16-32 mm, o których wspominamy nie są materiałem unikatowym na rynku i są raczej ogólnodostępne. To jak są wypłukane nie jest zależne od nas, więc trudno się odnieść do tego zarzutu.

Czapa betonowa jest jedną z możliwości wykończenia attyki, w praktyce stosuje się różne rozwiązania i firmy nie mają większych problemów z obróbką tej części tarasu . Rysunki zamieszczone w artykule są rysunkami poglądowymi, więc ich podstawowym zadaniem było pokazanie pewnych rozwiązań i układów warstw a nie odzwierciedlenie szczegółowego rozwiązania konstrukcyjnego i wykończeniowego attyki.

Odprowadzenie wody z połaci dachu za pomocą przejścia attykowego jest rozwiązaniem tak powszechnym jak poprzez wpust dachowy i rurę spustową wewnątrz budynku, ponieważ nie każdy chce mieć słup pośrodku pokoju lub inne rozwiązania dopuszczalne w miejscach powiedzmy mniej reprezentatywnych. Pokazaliśmy kształty wpustów, jakie powinny być zastosowane przy rożnych rozwiązaniach a to czy wykonawca będzie potrafił dobrze zamontować taki wpust nie jest zależne od redakcji.

Warstwa spadkowa w tym systemie może być rozwiązana na wiele sposobów. Zgadza się że wyrobienie jej na mniejszej powierzchni związane jest z prostszymi rozwiązaniami, jednak trudno się zgodzić z zarzutem, że świadomie pomijamy ten temat, ponieważ jest on trudny. Jest to tematyka obejmująca zagadnienia szeroko pojętej sztuki budowlanej i umiejętności jej wykorzystania. Warstwa spadkowa jest jedną z wielu warstw w tym systemie i nie jest to pojęcie obce dla wykonawcy, więc skupienie się specjalnie na tej warstwie nie wydawało się konieczne. Jeśli tematyka warstwy spadkowej jest ważna dla czytelników i dostaniemy sygnały, że powinniśmy szerzej opisać to zagadnienie – z pewnością to zrobimy.

Zgadzamy się że hydroizoalcja, którą wykorzystuje się w systemie stropodachu odwróconego może mieć różną postać. Oprócz papy (niekoniecznie z posypką), która była pokazana na rysunkach, można zastosować folie polimerowe lub właśnie różnego rodzaju masy hydroizolacyjne, ale te informacje były zawarte w treści artykułu.

Podsumowując odpowiedź na Pana interesujący list, chcemy życzyć wszystkim naszym czytelnikom kompetentnych wykonawców na swojej drodze do dachów w systemie stropodachu odwróconego, ponieważ Pan Miś Uszatek , chyba nie miał takiego szczęścia.

Pozdrawiam
Autorka



ja14 - 06-06-2006 14:59
Redakcja napisała:

A właściwie dlaczego nie sposób omówić w jednym artykule? :o Byłby za długi?
Z tego co zrozumiałem z innych wątków większość forumowiczów - a więc czytelników oczekuje od czasu do czasu konkretów a nie tylko ślizgania się kolejny raz po temacie.
Bardzo proszę o odpowiedź i pozdrawiam.



Mis Uszatek - 07-06-2006 01:23

Żwir płukany, otoczaki o gramaturze 16-32 mm.... To jak są wypłukane nie jest zależne od nas...

...to czy wykonawca będzie potrafił dobrze zamontować taki wpust nie jest zależne od redakcji.
W moim liście nie ma sugestii, jakoby Redakcja ponosiła za to odpowiedzialność. Jest tylko sugestia, aby o tych zagadnieniach napisać w artykule.


Odprowadzenie wody z połaci dachu za pomocą przejścia attykowego jest rozwiązaniem tak powszechnym jak poprzez wpust dachowy i rurę spustową wewnątrz budynku, ponieważ nie każdy chce mieć słup pośrodku pokoju lub inne rozwiązania dopuszczalne w miejscach powiedzmy mniej reprezentatywnych. Mam 1 rurę spustową schowaną w ścianie w najbardziej reprezentacyjnym pomieszczeniu domu. Nie mam kilku rur spustowych na zewnątrz budynku, otworów do uszczelniania w murze, kłopotów z zamarzaniem, ani poziomych rur pod sufitem, które trzeba maskować.
Jeśli proponuje Pani 1 odprowadzenie w narożniku, to powstaje problem spadków, jeśli kilka - to problem kosztów. Chodzi tylko o to, aby o tym wspomnieć w tekście.


Czapa betonowa jest jedną z możliwości wykończenia attyki, w praktyce stosuje się różne rozwiązania...
...
Warstwa spadkowa w tym systemie może być rozwiązana na wiele sposobów...
To właśnie pominięte szczegóły, w których tkwi diabeł.


chcemy życzyć wszystkim naszym czytelnikom kompetentnych wykonawców na swojej drodze do dachów w systemie stropodachu odwróconego, ponieważ Pan Miś Uszatek , chyba nie miał takiego szczęścia. Mam wykonawców trochę powyżej średniej krajowej i co nieco wiedzy politechnicznej. Jeśli ja napotkałem na trudności, to napotkają je również inni.

Szanowna Redakcjo,
Pisząc list chciałem wskazać punkty zapalne tej technologii, które nie są widoczne na pierwszy rzut oka. Przed przystąpieniem do budowy odrobiłem swoją lekcję i przekonałem się, że nie są one również opisane w literaturze. Autorka odpisuje, że "firmy zajmujące się tym zagadnieniem" nie skarżą się. Wnioskuję, że Murator jest skierowany do czytelników, którzy pukają palcem w katalog projektów a na budowie pojawiają się dopiero po odbiór gotowego domku.

Podzieliłem się swoimi doświadczeniami, bo jestem jednym z niewielu forumowiczów, którzy robią samodzielnie taki dach. Mogłyby posłużyć jako materiał do następnego artykułu, albo trafić na łamy "Listów do Redakcji". Szkoda.

Pozdrawiam,
Miś
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl