ďťż

Wykonanie robót budowlanych jako umowa o dzieło





metis_ps - 11-04-2007 13:41
Witam!!!

Nie siedzę zbytnio wtym temacie i szukam porady.
Mam Wykonawce, który nie jest płatnikiem VAT. Potrzebuje z nim spisać umowę nie tylko z powodów oczywistego bezpieczeństwa ale i na potrzeby banku.
Zastanawiam się czy mogę z osobą prowadzącą działalność gospodarczą a nie będącą płatnikiem VAT spisać umowę o roboty budowlane. Czy te dwie rzeczy jakoś się ze soba nie kłócą.
Czy może lepiej spisać np umowę o dzieło? A dziełem będzie wykonanie stanu surowego otwartego.

Z góry dziękuję za pomoc!!

Piotrek





kakaowy - 12-04-2007 02:07

Zastanawiam się czy mogę z osobą prowadzącą działalność gospodarczą a nie będącą płatnikiem VAT spisać umowę o roboty budowlane. Czy te dwie rzeczy jakoś się ze soba nie kłócą. Nie tylko możesz, ale musisz. Sąd Najwyższy uznał, że jeśli z przedmiotu umowy wynika, że wykonane dzieło musi być objęte nadzorem inwestorskim zgodnie z przepisami Prawa Budowlanego, to nie ma mowy o umowie o dzieło. Budowa stanu surowego łapie się pod ten punkt - ergo, możesz zawrzeć tylko umowę o roboty budowlane. Dodatkowo w prawie polskim przyjęte jest, że przedmiot umowy o dzieło po wykonaniu go musi być od razu gotowy do użycia zgodnie z przeznaczeniem (czyli np. instalacja elektryczna czy hydrauliczna). W przypadku budowy domu, trudno mówić o tym, że ktokolwiek dopuści dom w stanie surowym do użytkowania zgodnego z przeznaczeniem (czyli do zamieszkania przez ludzi). Pamiętaj jednak o kilku obowiązkach, które z okazji zawarcia umowy o roboty budowlane dla Ciebie wynikają:
- musisz dostarczyć wykonawcy projekt
- musisz przekazać wykonawcy teren budowy
Jednocześnie:
- jeżeli wykonawca do wykonania części prac zatrudni podwykonawcę(ów) i nie wypłaci im wynagrodzenia, Ty będziesz musiał to zrobić (nawet jeśli Twój główny wykonawca dostał już od Ciebie 100% umówionej kwoty!); - uwaga - w umowie musi być zaznaczone które partie robót wykonuje podwykonawca, i Ty musisz się zgodzić na zawarcie umowy z tym podwykonawcą
Ale, żeby nie było tak całkiem źle:
- jeżeli wykonawca popełni podczas budowy jakiś błąd w sztuce budowlanej masz pełne prawo domagać się naprawienia błędu; - uwaga - jeżeli naprawienie błędu miałoby pociągać za sobą rażące koszty dla wykonawcy, to wykonawca nie musi tego błędu naprawiać i umowa zostaje zerwana, a Ty NIE MOŻESZ obciążyć wykonawcy kosztami naprawienia błędu przez firmy 3-cie
- możesz odstąpić od umowy w przypadku znacznego opóźnienia prac
- wykonawca od momentu przekazania mu przez Ciebie terenu budowy jest za niego odpowiedzialny
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl