Co powinnam wiedzieć? Zbiornik na propan
Wciornastek - 12-02-2007 12:08
Może naiwne pytanie. Właśnie zamierzam obdzwonic różne firmy w których można wydzierżawić zbiornik na ciekły propan lub propan/butan wraz z dostawami, projektem etc. Jakie dane powinnam przygotować to takiej rozmowy?
amdam78 - 12-02-2007 13:49
To zależy:
- czy masz już w planie zagospodarowania przestrzennego naniesione w projekcie butle i połączenie oraz podłączenie wewnątrz domu;
- czy też nie masz tego.
Jeżeli masz to przygotowujesz dokumentację na temat warunków usadowienia butli i przyłącza w tym skrzynki. Składasz u nich zapytanie o ofertę, przedkładasz ksero dokumentacji, na jej podstawie po wizji lokalnej przyjeżdżają i wyceniają robotę.
Jeżeli nie masz to musisz złożyć dodatkowe papiery w urzędzie - znaleźć firmę, która po wizji lokalnej zaproponuje ci najlepsze miejsce, potem planista urbanistyczny czy jak oni sie nazywają, projektant, krótko mówiąc nanosi zmiany na planie przestrzennym i z tym idziesz do Urzędu o wydanie zgody.
To mogą zrobić firmy, które mają zakładać gaz, Ty dostaniesz wtedy od nich gotową dokumentację, ale oczywiście zapłacisz im za to.
Ja wykonywałęm pierwszą ścieżkę, bo już na wstępie zaplanowałem sobie zakup gazu z butli.
Wciornastek - 12-02-2007 13:55
Dzięki za info.
To po kolei. W planie zagospodarowanie jest rozrysowana butla bo stanowi to integralną część projektu. Jest wyrysowana nitka gdzie ma "wejść" gaz do domu. Tj. wystarczy z tego ksero. Ale nie ma nic więcej tj. o skrzynce itp. W projekcie jest też opis że będzie ogrzewania gazowe a żrodłem gazu będzie rzeczona butla. Z tego wynika że hmm :o jest to jakaś część załatwiona papierologii ale nie wszystko.
A czy nie trzeba jeszcze czegoś wiedzieć np. o wielkości butli itp.
akacja - 12-02-2007 13:57
Jestem na tym samym etapie, jedną rozmowę mam już za sobą.
Facet od gazu chce:
- zobaczyć projekt domu, mapkę z posadowieniem budynku i
projekt instalacji wewn. jeśli jest
- ew. zobaczyć dom "na żywo", ale to chyba nie przy pierwszej rozmowie.
Ja chcę wiedzieć:
- jaki będzie koszt wykonania całego ustrojstwa;
- jakie koszty miesięczne mnie czekają - za dzierżawę zbiornika, inne jakieś;
- jaki sposób płatności za gaz - opłata przy tankowaniu(gotówka, raty) czy
system telemetryczny;
- jak sformułowana jest umowa, głównie w części dotyczącej rozwiązania jej
przeze mnie.
Wszystko chyba :)
amdam78 - 12-02-2007 14:05
O butli decydujesz Ty, jeżeli w projekcie nie została ujęta jej wielkość. Ale najczęściej montuje się butle 2700 l. I taką ci zapewne zaproponują.
Urząd i Gaziarzy interesuje gdzie skrzynka będzie, ja miałem problem ze zmianą położenia skrzynki, ale poszło gładko w urzędzie z pomocą właśnie gaziarzy.
Jeżeli na projekcie masz już podane gdzie butla będzie stała oraz nitkę, którędy gaz będzie szedł i miejsce gdzie będzie wchodził to z tym idziesz do gaziarzy i zlecasz opracowanie oferty.
Po wykonaniu prac zgłaszasz to za pomocą dokumentacji powykonawczej, którą przygotowują gaziarze do nadzoru technicznego. Z nadzoru przyjeżdża gość robi przegląd butli i daje nakleja na butlę swoją naklejkę i to koniec w zasadzie.