Dom z bali - kiedy nie ocieplać ścian?
Mavv - 15-11-2009 01:01
Wertuję różne projekty domów z bali i wiem jedno: chcemy dom z bali, ale nie chcemy izolować ścian, aby zachować wspaniały wygląd bala. Wiem, że można zrobić tak izolację, że będzie wyglądać jak bal, ale jednak wolelibyśmy nie izolować.
No i nasuwa się pytanie: jaki gruby musi być bal (przekrój kwadrat/prostokąt), aby spełniał warunki izolacyjne dla domu całorocznego? Znajomy wspominał mi, że w tym roku zmieniły się przepisy i grubość bala wzrosła do 300mm, aby nie było potrzeby izolowania. Czy jest to prawda?
No chyba, że okaże się, że taniej wyjdzie postawić dom z bala mniejszego, ale z izolacją ścian.
Jak to wygląda?
artluka - 15-11-2009 10:29
[quote="Mavv"]Wertuję różne projekty domów z bali
ja też jestem na tym etapie może podzielisz sie jakimiś linkami do projektów , ja w tym roku spotykam sie z wykonawcami i mam nadzieje przepytam ich na wszelkie wątpliwości i niuanse , moje bale jeszcze rosną więc ich obwód sie ciągle zwieksza :) mam nadzieje robić domek z drewna z własnego lasu wiec pare centymetrów nie gra roli , widziałem domy z bala 50 cm wygląda genialnie a i na pewno izolacyjność cieplna jest wieksza
Mavv - 15-11-2009 14:14
Generalnie wklepuję domy z bali w googlach i przeglądam oferty biur projektowych i wykonawców. Jeszcze nie jestem zdecydowany na konkretną ofertę konkretnej firmy.
Narazie spodobały nam się projekty Strokrotka 2, Koliba, Dziekanowice drewniane, Witalis, Tekla, Jarema.
Mniej więcej trafiają w nasze oczekiwania. ALe ostateczne słowo nie padło jeszcze.
A Ty czego szukasz?
artluka - 15-11-2009 15:03
ja szukam czegoś zupełnie innego , teraz mieszkam w podobnym domu jaki chcesz ale w technologii murowanej silikat + styropian , rozkład wnętrza taki sam jak w Kolibie tylko bez garażu , rewelacja fajnie sie mieszka dobry układ pomieszczeń kuchnie mam od północy od ulicy a salon od południachoć przyznam że dom robi sie powoli za duży , ponad 200 dla 2 osób to troszke za dużo , ja szukam czegoś małego rekreacyjno - wekkendowo - emeryturowego , salonik ,kuchnia, dwa małe pokoiki łazienka jakieś zaplecze kotłownio spiżarka , okna z salonu na południe wejscie od północy , mam już wstepnie wszystko rozrysowane ale drąże temat może coś fajego wpadnie w oko , myslałem o jakimś "odlocie " typu ziemianka , czy coś z gliny słomy , ale chyba bal wygra
Mavv - 15-11-2009 17:48
jmyslałem o jakimś "odlocie " typu ziemianka , czy coś z gliny słomy , ale chyba bal wygra Brzmi egzotycznie :-) Jak takie coś wygląda? Masz jakieś projekty takich domów?
artluka - 15-11-2009 20:14
robilem ziemianke kilka lat temu znajduje sie w niej exkluzywna piwnica na wino pomieszczenie ca 30m2 + toaleta , wszystko dobrze zaizolowane i wentylowane ,jako piwnica nie robiliśmy okien tylko pancerne drzwi, w swojej wersji myslałem o tym aby zrobić drzwi od północy a na południe okna , wszystko jak na zdjeciach obsypane kilkudziesiecioma wywrotkami ziemi , i obsadzone krzewami , wdaje mi sie że odlot :)
[ moderowano - reklama ]
mposkart - 25-11-2009 16:14
Dom z bali nie trzeba koniecznie ocieplać od wewnątrz. Z tego co wiem można w znkamoimity sposób ocieplić całą konstrukcję wewnątrz. Mój znajomy zastosował fajną technologię piany poliuretanowej i jest zadowolony. Poliuretany z tego co wiem zaczynają mocno wypierać tradycyjne metody dociepleń.
jfilemonowicz - 25-11-2009 16:35
Dom z bali nie trzeba koniecznie ocieplać od wewnątrz. Z tego co wiem można w znkamoimity sposób ocieplić całą konstrukcję wewnątrz. Mój znajomy zastosował fajną technologię piany poliuretanowej i jest zadowolony. Poliuretany z tego co wiem zaczynają mocno wypierać tradycyjne metody dociepleń. też słyszałam o tej metodzie, kto wykonywał tej osobie bale ?
jaskółeczka - 25-11-2009 20:05
Pianki poliuretanowe? Ekologia? Domu z prawdziwych bali się nie ociepla. Wiem , bo mieszkam w takim domu już drugi sezon grzewczy.Jest cieplutko! To tylko moja rada. Tylko,że moje bale półokrągłe mają po 50-60 cm wysokości , połowę z tego średnicy a powierzchnia styku bali to conajmniej kilkanaście centymetrów. Bale od wewnątrz mają "felc" , a z zewnątrz są uszczelniane drewnianą wenianką. Grubość, a w tym wypadku właściwie wysokość tych bali powoduje, że na ścianie jest mało łączeń , a nimi zawsze najbardziej ucieka ciepło.I to jest eko! Syntetyk na drewnie? A ewentualna wilgoć pomiędzy taką syntetyczną powłoką, a drewnem, choćby od deszczu. I co wtedy ?
jfilemonowicz - 27-11-2009 16:24
Podobno ta metoda wykorzystywana jest powszechnie w Kanadzie i daje bardzo dużą szczelność bez jakichkolwiek dodatkowych uszczelnień.
Mavv - 27-11-2009 20:13
Tylko,że moje bale półokrągłe mają po 50-60 cm wysokości , połowę z tego średnicy a powierzchnia styku bali to conajmniej kilkanaście centymetrów.Grubość, a w tym wypadku właściwie wysokość tych bali powoduje, że na ścianie jest mało łączeń , a nimi zawsze najbardziej ucieka ciepło. Przy balach prostokątnych/kwadratowych powierzchnia styku bali jest chyba większa. Np bal wys x szer 50 x 30 (nie wiem, czy są takie - teoretyzuję) dawałby powierzchnię styku 30cm. DO tego uszczelnienie w postaci jakiejś wełny lub warkocza powinno dać dobrą izolacyję.
Mavv - 27-11-2009 20:20
Dom z bali nie trzeba koniecznie ocieplać od wewnątrz. Z tego co wiem można w znkamoimity sposób ocieplić całą konstrukcję wewnątrz. Mój znajomy zastosował fajną technologię piany poliuretanowej i jest zadowolony. Poliuretany z tego co wiem zaczynają mocno wypierać tradycyjne metody dociepleń. Są jeszcze bale warstwowe. Cytat z pewnego opracowania:
Bale warstwowe to bale wykonane z okładzin drewnianych i wypełnione materiałem izolacyjnym - pianką poliuretanową, styropianem, wełną szklaną. W tym zakresie pojawia się wiele firmowych rozwiązań, często opatentowanych przez poszczególne firmy.
Ciekawostką mogą być bale izolowane pustką powietrzną, z wywierconym, na całej długości bala otworem
Ciekawe, czy takie rozwiązanie jest tańsze od klasycznego pełnego bala. Bo stosując to rozwiązanie można zmniejszyć wymiar bali.
jaskółeczka - 28-11-2009 13:27
Na to już nie ma rady " jedni wolą brunetki, drudzy blondynki".
Takie naturalne bale maja niepowtarzalną urodę. Są calkowicie pozbawione chemii.Każdy ma inną szerokośc i grubość. Masz świadomość, że Twój dom jest jedyny i niepowtarzalny, jak każde dzieło natury. Nie nawiązuje do dzisiejszych kanonów urody seryjnych produktów.Takie bale z fabryki , to nie dla mnie! To raczej prefabrykaty do budowy domów drewnianych, ale nie bale. Nie wyobrażam sobie , abym miała mieć jakieś chemiczne substancje w ścianach mojego domu.A mam dom cieplutki, to już jest sprawdzone, bo już to testuję od listopada ubiegłego roku. Ale każdy wybiera sam , co lubi...Inaczej świat byłby nudny.
PawEla - 10-01-2010 19:06
Myślę że można ocieplać ale materiałami drewnopochodnymi (papier, celuloza, ekofiber, wełna drzewna, trociny) tudzież innymi naturalnymi (wełna owcza, maty ze słomy, itp). Wtedy mamy na prawdę prawdziwy dom drewniany a nie dom z drewna w foliowej/poliuretanowej torebce.
ALE, każda myszka.......
PP
Mavv - 22-02-2010 02:17
Możecie mi zdradzić, jakie są techniki wykonywania instalcji elektrycznych/wodnych/co/kanalizy w domach z bali?
Jak np. będę chciał sobie zamontować gdzieś dodatkowe gniazdo lub gdy rura od zlewu powie papa?
zbigmor - 23-02-2010 12:56
[quote="mposkart"]Dom z bali nie trzeba koniecznie ocieplać od wewnątrz. Z tego co wiem można w znkamoimity sposób ocieplić całą konstrukcję wewnątrz. Mój znajomy zastosował fajną technologię piany poliuretanowej i jest zadowolony. Poliuretany z tego co wiem zaczynają mocno wypierać tradycyjne metody dociepleń.[/quote]
Szczerze mówiąc nie wiem, ale może podłbyś jakieś przykłady na poparcie tej teorii? Czy w jakiejś dziedzinie budowlanej już wyparły inny materiał ociepleniowy? A może w najbliższym czasie wyprą? Zapowiadana jest w najbliższym czasie jakaś rewolucja cenowa?