ďťż

Jak zaprojektować instalacje CO??





Senser - 05-01-2005 14:43
Nie wiem kompletnie jak się do tego zabrać. Na jakie pytania powinienen sobie odpowiedzieć. Jak zaprojektować scenariusze użytkowe??
Jak czytałem to co poniektórzy mają w domu...jakie sterowanie, jaka automatyka to ja wtedy :o że jak grzejnik się wychłodzi to wtedy wyłącza się zbiornik z CWU a wtedy bezwładność podłogówki...itd :-)
Sam nie wiem co wziąść pod uwagę. Tak, aby nie było już w czasie użytkowania....aaaaa to jeszcze mogłem zrobić.. :-).
Ale może wstępnie opiszę swoje przyszłe plany:
Główne zasilanie: kocioł gazowy (też jaki??) byłby optymalny??
Wspomaganie Kominek z pł. wodnym Makroterma 18 kW.
Zasobnik CWU 130 l.
Pogodówka
Docelowo rodzinka 2+2

Pow. całkowita z garażem: 230,00 m2
Dół:
http://foto.onet.pl/upload/19/73/_397039_n.jpg

1. Saloon z jadalnią 40,8 m2 podłogówka
2. Spiżarnia 4 m2 grzejnik
3. Kuchnia 12 m2 podłogówka
4. Pom. gosp. grzejnik
5. Wiatrołap 9,5 m2 podłogówka
6. Hall 6,6 m2 (wogóle??, grzjenik, podłogówka??)
7. Łazienka ok. 3 m2 podłogówka
8. Gabinet 11,8 m2 grzejnik
9. Garaż 23,5 m2 Grzejniki. I tu myślę o grzejnikach które będą/byłyby włączane na małą temperaturę, bądź wyłączane wogóle, bądź awaryjny lub przy nagrzanym domu/zbiorniku CWU odbierałyby ciepło z kominka.

Góra:
http://foto.onet.pl/upload/11/26/_397041_n.jpg
1. Pokój nad garażem 23,2 m2 grzejniki
2. Hall 11,6 m2 (podłogówka, grzejniki, nic??)
3. Łazienka z pralnią (podzielone) 17,9 m2. Łazienka podłogówka + grzejniki wodno elektryczny (do suszenia w lecie grzejnika).
4. Sypialnia 25,9 m2 grzejnik
5. Sypialnia 14,5 m2 grzejnik
6. Sypialnia 15,6 m2 grzejnik

No właśnie...jak to zrobić aby było dobrze, optymalnie i nie przepłacone...nie chodzi tu nawet o to aby tanio kupić, ale raczej nie kupować czegoś a zapewnić takie same walory użytkowe... :-)
Czy można zrobić coś takiego, aby każda podłogówka była sterowana oddzielnie?? Tzn. aby ustawić inną w podłogówce w salonie a inną w kuchni czy łazience?? Czy to się gryzie z automatyką typu pogodynka, ew. termostatem wewnątrz??
Chcę aby instlacja z kominka pierw zasilała zbiornik CWU a dopiero po tym instlacje CO.
Kto może mi w tym pomóc?? Co muszę mieć w instalacji/kotłowni aby to mogło (jeśli w ogóle) dobrze pracować...Kto może doradzić??
Czy też to przypadek na psychologa?? :-)





1950 - 05-01-2005 15:09
po kolei:
kocoł i kominek jak najbardziej,
pogodówka i regulator wewnętrzny j.w.
hall grzany, czym można stwierdzić dopiero po obliczeniu OZC,
łazienka, najprawdopodobniej i grzejnik i podłogówka, lub sam grzejnik, podłogówka da jedynie efekt ciepłej podłogi,
garaż, dobrze,
hall góra, najprawdopodobniej grzejniki, z resztą grzejniki na górze wszędzie, ł
łazienka góra, podłogówka podobnie jak na parterze z grzejnikiem, zamiast grzejnika wodno-elektrycznego zawór strefwy i możliwość grzania kotłem co latem,
każda podłogówka może być sterowana oddzielnie, kwestia kasy, rozwiązanie, małe co nie co, droższe,
instalacja kotłowni typowa, potrzeba to wszystyko tylko pożenić.
A DO PSYCHOLOGA NIE MUSISZ IŚĆ :D :D :D



Majka - 05-01-2005 15:49
Coś czuję, że do psychologa pójdziesz jak dostaniesz kalkulację CO 8) :D

Fajny dom :P



1950 - 05-01-2005 15:57
a dlaczego tak sądzisz?





Majka - 05-01-2005 16:03
Mam też duzy dom, "trochę" nas instalacja CO kosztowała, a odpuścilismy sobie podlogówkę.
- Kocioł + kominek z płaszczem 18tyś
- grzejniki + rurki w miedzi 4800 /jeżeli dobrze pamietam, w koncu bylo to juz 3,5 roku temu/
- różne dodatkowe szpeje pewnie z 1,5 tyś.

pozdrawiam



Przekorek - 05-01-2005 20:18
No i ja bym kategorycznie wywalil grzejnik ze spizarni. Tam zawsze powinno byc chlodniej - gwarantuje, ze nigdy nie bedziesz go uzywac.



Senser - 05-01-2005 20:19

hall grzany, czym można stwierdzić dopiero po obliczeniu OZC Zaczęło się :-) A co to jest "OZC"?? Jak to obliczyć??


łazienka, najprawdopodobniej i grzejnik i podłogówka, lub sam grzejnik, podłogówka da jedynie efekt ciepłej podłogi, No co ty...nie mów że ona nie będzie ogrzewać pomieszczenia...(??)


zamiast grzejnika wodno-elektrycznego zawór strefwy Co to je zawór strefowy?? Gdzie się go montuje i ew. ile to kosztuje??

A tak ogólnie, to ile kosztuje podłogówka?? To się liczy za mb tego węża, czy jak?? Jeśli tak to jakie to są koszta?? Ile. ew mb. tak średnio ptrzeba na m2??



Senser - 05-01-2005 20:21

Coś czuję, że do psychologa pójdziesz jak dostaniesz kalkulację CO 8) :D

Fajny dom :P

A dziękuje, dziękuje :-)

Co do psychologa...to chyba na tą rade tak sobie myślę już za późno...trzeba było mówić przed rozpoczęciem budowy :-)



atomik - 06-01-2005 11:03


Co do psychologa...to chyba na tą rade tak sobie myślę już za późno...trzeba było mówić przed rozpoczęciem budowy :-)
Szanowny Senserze,
Jesli jednak przypadkiem dalej rozwazalbys wizyte u psychologa, to i ja zasugerowalbym inne rozwiazanie:

- zamiast placic psychologowi, zaplac PROJEKTANTOWI instalacji (pieniadze te same, a pozytek wiekszy - przepraszam wszystkich psychologow)

- znajdz mlodego projektanta, ale z DOSWIADCZENIEM i koniecznie OTWARTEGO do dyskusji, ktory zechce poswiecic czas na dyskusje z Toba i wyceni, ile beda kosztowac rozne proponowane rozwiazania, az WSPOLNIE ustalicie zadowalajaca dla Ciebie wersje. Pochodz po okolicznych sklepach instalacyjnych i popytaj o niezlych (mlodych= czesto tanszych) projektantow.

- inne wyjscie: wez darmowy program do obliczen OZC i OC z www.sankom.pl (np. w wersji firmowej PURMO lub tej firmy, ktorej grzejniki podobaja Ci sie ) i zrob obliczenia samemu. ALE to zadziala jesli masz nieco doswiadczenia z rachunkami technicznymi (jesli miales tróje z matematyki i fizyki przed matura albo jestes humanista, to ZDECYDOWANIE odradzam takie rozwiazanie). Poza tym to kosztuje Twoj czas - kilka miesiecy nauki i pracy.

Pamietaj, ze ilosc bledow, ktore mozna samemu popelnic nie majac doswiadczenia jest bliska nieskonczonej (ale jest to liczba przeliczalna, prawda Matematycy ?).

Czyli, jednym zdaniem, odradzalbym robieinie projektu samemu jesli dopiero zaczynasz sie tego uczyc. Na forum milo pogadac, ale decyzje musi podejmowac ktos, kto wezmie za nie odpowiedzialnosc. To mozesz byc Ty, ale ... - patrz poprzedni akapit.

Zycze samych sukcesow
...atomik



inwestor - 06-01-2005 11:20
Atomik
Bez przesadyzmu jakie misiące nauki ??? :o jak się nieco czasu (tydzień no może dwa) poświęci to bez problemu OZC i CO mozna opanować wiedza ze szkoły średniej aż nadto wystarczy. Ja tak robiłem policzyłem sobie potem instalację sam zaprojektowałem i wykonałem i działa bez bólu. Tylko kotłownę podłączał mi ludek autoryzowany. Jak się trochę zgadaliśmy na temat c.o. to sam się zaczął pytać jak co prawidłowo się robi :o :D. Bo se wymyśliłem układ Tichelmanna bez rozdzielaczy. Do tego jeszcze jak samemu się opanuje "tajniki" c.o. to se 150 różnych wariantów można robić za darmochę bez proszenia się innych o łaskę. Tak samo je sie dociepli inaczej niż w projekcie. Jak sam człowiek będzie umiał to migiem sobie wszystko poprzelicza. U mnie w robocie jak się zorientowali że mam obcykane c.o. to zaraz miałem 3 projekty do przeliczenia :o :evil: Zawsze obłaca się nauczyć przynajmniej taki hydraulik nie będzie kitu wcziskał że na taki pokój to tyle i tyle "żeberek" potrzeba :D
Pozdrawiam



atomik - 06-01-2005 11:35
Jasne, drogi Inwestorze, ale przyznaj sie jakie miales stopnie na maturze z matematyki czy fizyki. I jak tam edukacja dalej (Panie Inzynierze, Doktorze, ???)

Nie wszystko dla wszystkich. I moja uwaga dotyczyla takiej sytuacji.

Ja tez uczylem sie tego sam, jak sie zaczyna od zera i w dodatku ma sie ograniczona ilosc czasu, to trwa dlugo zanim czlowiek - nie hobbysta w temacie, przez wszystko sie przegryzie, znajdzie dobre podreczniki, przeczyta odpowiednia ilosc watkow z forum, itp itd.

W pelni zgadzam sie, ze jak projektant czy instalator widzi, ze rozmawia z czlowiekiem, ktory wie co mowi, to i rozmowa wyglada inaczej, a i koszty tez.
Dlatego warto sie uczyc, ale przeciez nikt z forum chyba nie wezmie odpowiedzialnosci za instalacje Sensera, a zdawalo mi sie, ze tego oczekiwalby.

niskie uklony,
...atomik



czajnik - 06-01-2005 12:04
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko przyznać rację atomik'owi.



inwestor - 06-01-2005 12:23
No kochani nie kłujmy się po oczach zaraz doktorami itp. :wink: :D :D . (stopni na maturze to nie zdradzę bo się wsydzę a adukacja dalsza była i owszem ale wcale nie hydrauliczna) . W OZC i c.o. operacje wymagane od projektanta to mozolne wprowadzanie danych materiałowych i geometrycznych budynku, długości działek instalacji itp. Otrzymujemy gotowe wyniki w postaci strat ciepła, wielkości grzejników, przekrojów rurek co to za filozofia. :o Owszem trzeba mieć nieco obycia ze sprawami technicznymi popatrzeć w katalogi jak wyglada taki grzejnik a jak inny i czy wyliczone gabaryty grzejnika zmieszczą się np. pod oknem. Wysiłu i czasu to wymaga niestety ale się opłaca. Przynajmniej spróbować można a resztę dopytać się na forum - do OZC i c.o jest niezły help i trzeba go cierpliwie przeczytać. Jesli chodzi o podłogówkę to juz raczej program c.o. jest cienki w te klocki (przynajmniej wersja 3.0 którą ja liczyłem) i trzeba zasięgnąć porady fachowca.
Pozdrawiam



atomik - 06-01-2005 12:37
... przeciez to widac, ze edukacja nie hydrauliczna.
(teraz przepraszam Niezlych hydraulikow).
Tez bym sie chyba wstydzil pokazac stopni z matury :D czy dalej.

A co do tych miesiecy pracy to proponuje wystartowac licznik czasu. Pozyjemy i zobaczymy ile trwa taka edukacja (na forum zegar tyka).
Senserze drogi, co Ty na to, wystartujesz zegar?

...atomik



Majka - 06-01-2005 13:32
Sądzę, że Senserowi nie chodzi o naukę a o orientację w temacie.
Ja też tak miałam, jak czegoś nie rozumiałam, to szlag mnie trafiał. Więc pytałam, czytałam, porównywałam. Jak na budowie pojawił sie kolejny wykonawcaz, mogłam z nim rozmawiać. Od razu można bylo sie zorientować czy gosciu ma wiedzę, czy kit mi wciska.

Pozdrawiam szukających....



Senser - 06-01-2005 14:09

Sądzę, że Senserowi nie chodzi o naukę a o orientację w temacie. Oj coś za często się zgadzam z tobą ostatnio :-)
Jakie masz okna PCV czy Drzewo :-)



Majka - 06-01-2005 14:13

Sądzę, że Senserowi nie chodzi o naukę a o orientację w temacie. Oj coś za często się zgadzam z tobą ostatnio :-)
Jakie masz okna PCV czy Drzewo :-) Nie martw się, jeszcze pójdziemy na noże :D

Okna oczywiście drewniane 8) :D



inwestor - 06-01-2005 14:22

Sądzę, że Senserowi nie chodzi o naukę a o orientację w temacie.
Ja też tak miałam, jak czegoś nie rozumiałam, to szlag mnie trafiał. Więc pytałam, czytałam, porównywałam. Jak na budowie pojawił sie kolejny wykonawcaz, mogłam z nim rozmawiać. Od razu można bylo sie zorientować czy gosciu ma wiedzę, czy kit mi wciska.

Pozdrawiam szukających....
O tak tak najlepsza inwestycja która przyniosła mi na budowie największe oszczędności to własna wiedza czyli ksiazki, przepisy, normy, materiały katalogowe, rozmowy itp. Jak ktoś się zda na wiedzę i fachowość fachowców to najprawdopodobniej źle skończy. :-? To znaczy skończy dobrze ale z wiekszymi wydatkami i kupi niekoniecznie to co jest dla niego dobre. Raczej kupi to co zalega na magazynie albo na czym najwiekszy zysk ma wykonawca. Ludziska kochane na budowie nie ma sentymentów jest tak jak w dżungli najsłabsi giną :wink: :D Sorry za przynudzanie. :wink:
Pozdrawiam



inwestor - 06-01-2005 14:58
Senser bo zaczynamy pier.....ły pisać a ty chłopie dalej nie wiesz co masz robić. Musisz zacząć od spraw fundamentalnych zapomnieć o tych stero wnikach zaworkach itp. to są rzeczy wtórne. Pierwsza sprawa to uświadomićsobie po co ci c.o.. Otóż budynek tróry sobie wybudujesz będzie najnormalniej stygł zimą. Jeśłi nie będziesz dostarczał ciepła to w środku będzie zimno tak jak na dworze. Pytanie więc taki ile tego ciepła potrzeba aby w najgorszym przypadku zapewnić pokojową temperaturę w domu. Mało tego musisz wiedzieć ile ciepła trzeba dostarczać do każdego z osobna pomieszczenia. Trzeba policzyć to na najgorsze warunki czyli -20oC na zewnątrz a w śdodku +20oC pkoje i sypialnie, kuchnia, +23oC łazienki, +16 wiatrołapy wydzielone klatki schodowe i korytarze. Jeśli ocieplenie twojego budynku spełnia obecne przepisy to powinieneś przecietnie zmieścić się w ok. 50W/m2 liczonym średnio dla całości budynku. Wniosek jest taki że musisz dokładnie policzyć straty każdego z pomieszczeń do tego właśnie możesz zastosować program OZC. Jak będziesz mial policzone straty to pozostanie wybór, czy ciepło będziesz dostarczał grzejnikami, podłogówką, akumulacyjnymi piecam, farelkami, czy też będziesz palił małe ogniska w pokojach :wink: . Fizyka jest jedna ile ciepła ucieknie tyle musisz dostarczyć i kropka. W zależności od yego ile ci ciepła ucieka z poszczególnych pomieszczeń będziesz tam instalował większe lub mniejsze grzejniki. W zalezności od tego jakim medium będziesz ogrzewał będzie to instalacja wodna, lub elektryczna, Jak masz gaz to kocioł gazowy, jak nie to węglowy, może olejowy, trudno mi stwierdzić jakie masz możliwości. Jak już będziesz wieział co gdzie ma być to musisz zacząć przegladać oferty kotlów, grzejników, itp. poznawać ceny prosić o wyceny instalacji. Może sam chcesz robić instalację to wtedy wybietasz jakiś prosty i głupotoodporny system instalacyjny co by nie skopać . Twoje pytanie jest bardzo szeroko postawione musisz zacząć po maleńku wnikać i rozbierać problemy po koleji. Z tego co widzę to w łazience parter chcesz podłogówkę. Moim zdaniem nie będzie potrzebne nic. Reszta wyglada sensownie. Tylko te podgrzewanie c.w.u. z kominka to straszna będzie komplikacja i wzrost kosztów. Byś jakoś powiększył te plany bo odczytać strasznie cięzko.
Pozdrawiam



atomik - 06-01-2005 15:22
Senserze, sorry za filozofie,
A niezle informacje mozesz np. znalezc tutaj:
http://www.kolmet.com.pl/press.htm

...atomik



Senser - 06-01-2005 16:29
Inwestor dzięki...uświadamiasz mi, że chociaż wiem od czego zacząć...co do większych planów to nie bardzo wiem co mogę zrobić. Te pochodzą z Onetu i w oryginale ich rozdzielczość jest dużo większa..co zrobić żeby były większe??

Myślisz, że ta łazienka na dole jest tak mała, że wystarczy samo ciepło bytowe oraz to pochodzące z innych pomieszczeń?? Eeeee ale chyba grzejnik na ręcznik musi być...??



bobo30 - 06-01-2005 16:41
Senser nie przeraża Cię to ilu rzeczy trzeba sie dowiedzieć, a ile ustalić? Bo mnie tak. I skąd na to wszystko wziąć czas?
Piszcie drodzy forumowicze, bo my też ruszamy z wykończeniem na wiosnę.



Senser - 06-01-2005 17:48
A powiedzcie mi taką rzecz...zasysam sobie właśnie programiki ze stronki Purmo. I są tam:

1. Purmo CO
2. Purmo OZC
3. Purmo H2O
4. Purmo Air
5. Purmo SDG

Do czego one są tak na szybko?? Bo instrukcje są opasłe...

A dla wszystkich zainteresowanych programy o których mowa...



inwestor - 06-01-2005 19:00
Senser
Tak jeszcze myślę nad ta twoja łazienka na dole i zauważyłem że tam chyba jest prysznic. Jeśli tak to suszenie ręczników będzie potrzbne oraz nieco wyższa temperatura jakieś 23 oC. Wniosek taki że jakieś ogrzewanie jednak zrobić musisz.
Pozdrawiam



Senser - 06-01-2005 19:06

Senser
Tak jeszcze myślę nad ta twoja łazienka na dole i zauważyłem że tam chyba jest prysznic. Jeśli tak to suszenie ręczników będzie potrzbne oraz nieco wyższa temperatura jakieś 23 oC. Wniosek taki że jakieś ogrzewanie jednak zrobić musisz.
Pozdrawiam
Ano właśnie. Tak też myślałem...
Pytanie tylko czy podłogowe, czy zwykłe?? Czy jedno i drugie?? Choć podłogówka na tak małej pow.?? Chyba nieptrzebny wydatek...

A mam przy okazji pytanko. Gdzie i ew. kto może mi pomóc, lub po prostu obliczyć OZC?? Mam ten programik, ale faktycznie dla laika jest on "ciutek" problematyczny...
Czy może dadzą mi jakiś namiar z Purmo?? Czy może, nawet oni sami po przesłaniu im projektu??



1950 - 06-01-2005 19:14
senser, czym będziesz grzał poszczególne pomieszczenia zalezy tak jak Ci wspomniałem od zapotrzebowania na ciepło, trzema metrami podłogi nie nagrzejesz łazienki do normowych 24C, (jeszcze do maja było 25C) dlatego napisałem, że da to tylko efekt ciepłej podłogi, łazienka to takie ciekawe pomieszczenie w którym temperatury niższe dają bardzo duży dyskomfort cieplny.
zawór strefowy to taki zawór który sterowany automatycznie otwiera lub zamyka instalację, która może być podzielona na strefy, sterowane właśnie takimi zaworami.
koszt około 100 zł, zależny od producenta, do tego napęd w podobnej cenie.
podłogówka jest różnie liczona i wykonywana przez instalatorów, niektórzy liczą ryczałtowo m2 podłogi, inni wyliczają rzeczywiste zużycie materiałów w zależności od zapotrzebowania na ciepło. spodkałem się z tym, że jeden z wykonawców pytał się mnie ile daję metrów rury na 1 m2, bo on daje 7mb, odpowiedziałem mu że to zależy od tego co wyliczy głupia maszyna, w tym wypadku mnie wychodziło 3,3 mb, przy roztawie 0,3 m, nie znaczy to jednak, że w innym miejscu nie wyjdzie 10 mb, przy rozstawie co 0,1 m. generalnie bez wyliczeń możesz sobie zrobić sam centralne (grzejnikowe) i najprawdopodobniej w małym domu będzie to funkcjonować, z podłogówką mogą być już problemy.
majka w takiej cenie 18 tyś. za kominek i kocioł, dzisiaj też mogę Ci zaproponować Makroterma z możliwością grzania zasobnika cwu i kondensata z zasobnikiem, bez regulatora i komina.



atomik - 06-01-2005 22:10

A powiedzcie mi taką rzecz...zasysam sobie właśnie programiki ze stronki Purmo. I są tam:

1. Purmo CO
2. Purmo OZC
3. Purmo H2O
4. Purmo Air
5. Purmo SDG

Do czego one są tak na szybko?? Bo instrukcje są opasłe...
Senserze,
Na poczatek obliczen idzie OZC (Obliczenia Zapotrzebowania na Cieplo). Przy jego pomocy mozesz policzyc, jak napisal Inwestor, ile energii cieplnej bedzie Ci potrzeba w kazdym pomieszczeniu aby w nim miec taka temperature, jaka zaplanujesz przy temperaturze na zewnatrz rownej -20 oC (tyle sie standardowo zaklada i przyjmuje sie, ze to jest wlasnie najbardziej niekorzystana sytuacja).

MUsisz w program wpisac dane dot. twojego domu (ikona domu z czerwonym dachem) np. strefa klimatyczna (nasza to III), rodzaj gruntu, opis piwnic albo posadzki na gruncie. Dalej, prasowicie wpisac jakie sciany masz w domku i z czego zbudowane (dane materialow mozna wybrac z Katalogu Materialow - ikonka murku), dalej okreslic pomieszczenia (Dane - pomieszczenia) i dla kazdego z nich pracowicie wprowadzic z czego wykonane sa sciany, podlogi, stropy, jakie okna (tzn jakie straty ciepla przez okna), jaka jest temperatura po drugiej stronie sciany ktora wlasnie wpisujesz (czyli np -20 oC jesli sciana zewnetrzna, 20oC jesli inny pokoj, 24-25 oC jesli po drugiej stronie lazienka (mozesz wpisac takie temperatury jakie chcesz, program do nich dobierze moc ogrzewania).

Jak zrobisz blad gruby przy wpisywaniu tzn. czegos nie wpiszesz, to program powie, ze blad i pokaze gdzie zanim zrobi obliczenia.
Jak wszystko bedzie dobrze to program wyliczy ile mocy grzewczej potrzeba w kazdym pomieszczeniu oraz dobierze moc grzejnikow (oczywiscie Purmo, jesli uzywasz Purmo OZC, musisz podac jaki rodzaj grzejnikow Cie interesuje np. ich wysokosc). Ale obliczona moc grzejnikow obowiazywac bedzie dla grzejnikow dowolnej firmy.
Poza tym program poda sporo informacji o zuzyciu energii na sezon grzewczy, rozbije to na miesiace i poda pare innych informacji.

Wyniki tego programu sa danymi dla programu CO, przy pomocy ktorego mozna zaprojektowac instalacje standardowego ogrzewania (oczywiscie z wykorzystaniem grzejnikow Purmo). Musisz znac uklad instalacji, wprowadzic dlugosci rur, program dobierze ich srednice.

Inne programy, ktore wymieniles nie beda Ci raczej potrzebne.

Wazna rzecz to jednostki fizyczne (moga Ci sie wiec przydac stare tablice matematyczne) i byc moze przypomnienie sobie definicji:
1) energia (cieplo to energia), jednostki to dzul (J), 1 GJ=10^6 J - gigadzul, jednostka lubiana przez cieplownikow), takze 1 kWh (kilowatogodzina, czyli ilosc energii dostarczona przez urzadzenie o mocy 1 kW (kilowata) w ciagu jednej godziny). 1 GJ = 278 kWh,
2) moc np. grzejnika to energia z niego dostana przez pewien czas podzielona przez dlugosc tego czasu, jednostki to W=1J/1sek (wat), kW - kilowat = 1000 W. Moc charakteryzuje wydajnosc cieplna grzejnika.
3) wspólczynnik przenikania ciepla przez np. sciane (oznaczany k lub obecnie U) to ilosc energii (J) ktora przenika przez 1 m^2 sciany w ciagu 1 sek przy roznicy temperatur po obu stronach sciany = 1K (kelwin)=1 oC, czyli jego jednostki to J/(s*m^2*K)=W/m^2*K).
4) opor cieplny R sciany (lub raczej warstwy o grubości d (metry) wykonanej z materialu o wspolczynniku przewodzenia ciepla lambda (jedn. W/(m*K) ), R=d/(lambda) oraz R=1/U (jednostki R to wiec m^2*K/W)
Jesli masz sciane zlozona z kilku warstw roznych materialow to opor takiej sciany to suma oporow wszystkich warstw (plus jeszcze wspolczynniki przejmowania ciepla, ale te program OZC sam za wstawia).

To tyle na poczatek. Jak Twoja forma?
...atomik



inwestor - 07-01-2005 09:17
Atomik jeszcze jedna sprawa zanim zacznie liczyć instalacje to jeszcze musi zrobić "doktorat" z parametrów instalacji no bo niby jakie dać 90/70; 75/55; a może 40/30 :wink:
Pozdrawiam



Senser - 07-01-2005 12:04
Nie no....to prawda...dzwonie do Purmo...nie zamierzam robić z chałupy laboratorium :-)



inwestor - 07-01-2005 12:27

Nie no....to prawda...dzwonie do Purmo...nie zamierzam robić z chałupy laboratorium :-) Senser nie poddawaj się :wink: Wpisuj cierpliwie wymiary, ściany, pomieszczenia itp. i nie wnikaj narazie w filozofię jak sobie to policzysz to o parametrach instalacji też pogadamyi to od strony praktycznej tak abyś załapal o co chodzi bez potrzeby wczesniejszej obrony doktoratu. :wink: :D Nie łam się bo itak musisz policzyć sobie straty bo wszyscy instalatorzy będą się o to pytać przy opracowywaniu ofert na instalację dla ciebie. Weź se na wstrzymanie :wink: kup dobre piwko na sobotę i do roboty kurde nie lenić się :wink: :D :D :D Jak czegoś nie wiesz to pytaj na pewno ktoś ci pomoże. :wink:
Pozdrawiam



atomik - 07-01-2005 19:21
Senserze,
ano wlasnie, Investor ma racje. No i przeciez Forumowicz sie nie poddaje. Najgorsze masz juz za soba, bo wiesz co robic (wpisywac, wpisywac, wpisywac ....). Mial byc tydzien, no moze dwa, a Ty po jednym dniu bys chcial miec gotowe.
Zreszta sam popatrz ze sporo sie w jeden dzien dowiedziales.
Mam nadzieje, ze nie wszystko z tego bylo zniechecajace.

...atomik



Senser - 07-01-2005 19:54
Ostatnio byłem w szoku...gość, mój znajomy był w szoku jak mu powiedziałem, że pomieszczenie można ogrzać samą podłogówką :o Tyle co ja się tu naczytam o domach z samym ogrzewaniem podłogowym usłyszałem coś takiego...Nie musiał mi bajerować, znam go. Sam ma dość dużą firmę instalacyjną. Dodał, że sam dla siebie "bał by się" zostawić jakieś pomieszczenie z samym ogrzewaniem podłogowym...
Ale to chyba stereotypowe myślenie...

A tak "poza" tematem...Kto mi pomoże z tym OZC!!??



inwestor - 07-01-2005 21:17

Ostatnio byłem w szoku...gość, mój znajomy był w szoku jak mu powiedziałem, że pomieszczenie można ogrzać samą podłogówką :o Tyle co ja się tu naczytam o domach z samym ogrzewaniem podłogowym usłyszałem coś takiego...Nie musiał mi bajerować, znam go. Sam ma dość dużą firmę instalacyjną. Dodał, że sam dla siebie "bał by się" zostawić jakieś pomieszczenie z samym ogrzewaniem podłogowym...
Ale to chyba stereotypowe myślenie...

A tak "poza" tematem...Kto mi pomoże z tym OZC!!??
Nie no Senser nie wymiękaj :D . Sopko jak czegos nie będziesz wiedział to pisz. Przygotuj sobie projekt, piwo pewnie już masz zamkinij się w pokoju z komputerem wygoń żonę do kina i zacznij od wprowadzania danych ogólnych potem przegrody potem pomieszczenia. Na spokojnie w 2 godziny się uwiniesz .
Pozdrawiam



Senser - 07-01-2005 22:20
Boże!!!!! Daj mi siłę tego słuchać!!
:lol:



Senser - 07-01-2005 22:31
OK.
Mam takowe okienko:
http://www.sankom.pl/images/ozc1a.gif

Co oznaczają tu "mieszkania"?? Czy mam wpisać ilość lokali do 50 m2 w całym budynku?? A dalej, w tej samej linijce: Ciepła woda użytkowa, domyślnie 25 o co tu chodzi?? Jak wpiszę 3 pokoje (powiedzmy sypialnie) to co ma do tego ilość ciepłej wody użytkowej, jak to rozumieć??

Albo:

http://www.sankom.pl/images/ozc2.gif
Jakąś nie mogę znaleźć tu "mojego" Maxa gr. muru 29 cm.
Jak go wprowadzić??



1950 - 07-01-2005 23:02
poczytaj co pisze u góry: średnie strumienie bytowych zysków ciepła
masz budynek ok. 200 m mieszkasz z dziećmi wpisujesz w odpowiednie rubryki 1, wpisujesz wyżej liczbę mieszkańców, nie wiem ile masz dzieci, czy mieszkasz z teściową? w każdym razie tak po kolei, a jeżeli nie będziesz wiedział jest jeszcze klawisz F1



Senser - 07-01-2005 23:05
Czyli tu mieszkanie, możemy rozumieć jako cały dom??
Czyli jeśli, mój dom ma razem z gareżem 230 m2 i "docelowo" 2+2 wpisać rozumiem 4 osoby?? Teściowa będzie mieszkać pod bramą, więc jej nie liczę...



1950 - 07-01-2005 23:35
tak by to wyglądało, a patrz teściowa dała Ci taką fajną żonę, a Ty ją dołujesz



ADAMOS48 - 07-01-2005 23:47
Panowie nie wiem o co wam chodzi ,jeżeli o to czy mam dać 1000w wiecej za 100zł czy kupic sobie potem kociołek za 10000zł ? i napewno kociołek nie załatwi sprawy. Program do obliczeń jest bardzo prosty ,tylko znajomość tematu i wprowadzenie poprawek .no chociażby głupia sprawa ,jaka trefa klimatyczna ,dom na wzgórzu czy w dolinie na zawietrznej ,czy w ciszy ,na stoku południowym ,czy innym, wolno stojący czy w zabudowie i wiele innych czynników.Życzę dobrego programowania bo to nie jest zbyt skomplikowane , a jak coś nie wyjdzie to powiemy ,no cóż na wszystkim sie nie znam i przystąpimy do poprawek naszej fuszerki.Na czym chcecie oszczędzać? i ile zaoszczędzicie? czy bedziecie pewni swoich wyliczeń laickich?



inwestor - 08-01-2005 11:09

Panowie nie wiem o co wam chodzi ,jeżeli o to czy mam dać 1000w wiecej za 100zł czy kupic sobie potem kociołek za 10000zł ? i napewno kociołek nie załatwi sprawy. Program do obliczeń jest bardzo prosty ,tylko znajomość tematu i wprowadzenie poprawek .no chociażby głupia sprawa ,jaka trefa klimatyczna ,dom na wzgórzu czy w dolinie na zawietrznej ,czy w ciszy ,na stoku południowym ,czy innym, wolno stojący czy w zabudowie i wiele innych czynników.Życzę dobrego programowania bo to nie jest zbyt skomplikowane , a jak coś nie wyjdzie to powiemy ,no cóż na wszystkim sie nie znam i przystąpimy do poprawek naszej fuszerki.Na czym chcecie oszczędzać? i ile zaoszczędzicie? czy bedziecie pewni swoich wyliczeń laickich? ADAMOS
Nie zniechęcaj gościa aby wiedzieć czy się oszczędza czy nie to trzeba sobie najpierw policzyć aby mieć punkt odniesienia. Wiem wiem najlepiej przyjać 150 W/m2 i wtedy zawsze starczy. Ale chyba nie o to chodzi.

Senser
Najważniejsze jest abyś dobrze wprowadzil przegrody i wymiary geometryczne. Te dane o które pytasz to sa pierdoły które nie maja wiekszego wpływu na straty. Wpisz na poczatek co kolwiek a potem sobie modyfikuj przeliczaj wkółko i sam zobaczysz że to bzdetne sprawy. Liczba mieszkań mieszkańców to potrzebna jest do obliczania zysków ciepła a nie strat. Usytułowanie względem stron świata to pomijalne wpływy. Zajmij się tak jak napisałem przegrodami i wymiarami.
Jak nie ma twojego MAXA to przyjmij Cegła-Szcz Mur zcegły szczelinowej z obustronnym tynkiem lub z cegły kratówki różnice będą nieznaczace bo najwięcej tu będzie ważyć ocieplenie. Jeśli masz jakiegoś nie typowego MAXA to musisz go sam zdefiniować w danych na podstawie parametrów poda nych przez producenta.

Pozdrawiam



Henryk123 - 09-01-2005 15:43
Senser !
Nie namawiam do zaniechania pracy z OZC. Osobiście muszę potwierdzić, że program ten jest mało przyjazny i czytelny. Ja także próbuję się "przymierzyć" do projektu ogrzewania domu. Nie jestem w tej branży fachowcem. Natomiat z dziedziny, w której bardziej się orientuję, polecam zaznajomienie się z załącznikiem 1 " OBLICZANIE ZAPOTRZEBOWANIA NA MOC CIEPLĄ DLA OGRZEWANYCH POMIESZCZEŃ" publikacji:

http://www.moeller.pl/budynek/broszury/poradnik.pdf .

Opisany tam jest dobór elektrycznego ogrzewania podłogowego domu jednorodzinnego - jednak sam sposób obliczenia zapotrzebowania na moc cieplną jest uniwersalny i co najważniejsze PRZEJRZYSTY!!!
Proszę również o opinię "starych wyjadaczy".

Pozdrowienia !
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl