ďťż

Junkers + sterownik Euroster - pytanie





krispl - 15-09-2004 21:01
Dokładnie tak. Moc oddawana przez kaloryfery zależy od ich średniej temperatury. Zmniejszając temperaturę wody zmniejszasz moc oddawaną przez te kaloryfery. Ale trzeba również pamiętać że zmniejszająć temperaturę wody grzewczej ograniczasz sobie maksymalną moc jaką twoje kaloryfery oddają pomieszczeniom. Dlatego też przy zmianie pogody na "-" musisz zawsze podwyższać temp. wody. Robisz w ten sposób tzw. pogodówkę czyli regulację pogodową.

Tego problemu nie mają ci, którzy ustawią od razu 70 st. na piecu i nie zmieniają tej teperatury przez cały sezon. Praktycznie nie muszą oni twedy ingerować "w piec" ponieważ zakres regulacji mocy jest pełny. Oczywisćie jeśli kaloryfery są tak dobrane że przy -20 st. C powinny być zasilane temp. 70 st. Podwyżanie temperatury wody grzewczej wymusza przejście pieca do pracy w trybie dwupołożeniowym dlatego że pomieszczenie nie odbierze od kaloryferów mocy jaką one dają przy ciągłym grzaniu temp. 70 st. Zatrzymanie pieca wymusi regulator pokojowy.

Skrajnym przypadkiem jest piec CO służacy do ogrzewania, który ma moc modulowaną od 8 KW do 24 KW a dom ma 200 m kw i zapotrzebowanie na moc grzewczą na poziomie 8 KW (200 x 40 W /m kw.). Taki piec nigdy nie będzie pracował w sposób ciągły ponieważ nawet w skrajnym wypadku - 20 st. C jego moc minimalna jest większa od chwilowego zapotrzebowania.

Nie oznacza to jednak że taki piec nie sprawdzi się w praktyce. Będzie grzał tylko inaczej, na przemian falami ciepłej i gorącej 70 st. wody. Czasy pracy i wyłączenia będą wtedy modulatorem ich długosći można wydłużać histerzą temperatury w pomieszczeniu( 0,5 st., 1 st., 2 st. itd)

Ideałem byłby piec gazowy sterowany pogodowo i mający modulację od 2-10 KW. Taki piec będzie pracował cały sezon zimowy bez wyłączania się tj. w sposób ciągły (zakładam że poniżej 2 KW wyłączamy ogrzewanie np. powyżej 10 st. na zewnątrz).

Najwazniejsze to to że w głównej mierze zapotrzebiowanie na ciepło zależy od izolacyjnośći ściań i przegód a nie od sposoby sterowania i sposobu pracy pieca. Piec ma gwarantowaną sprawność fabryczną minimalną i maksymalną i jeśli zmieniamy jego sposoby pracy pracy od przerywanej do ciągłej to zawsze pownien się zmieścić w tym zakresie.
No chyba że producenci pieców oszukują odbiorców i podają w prospektach rzeczy nieprawdziwe.





neuron - 16-09-2004 08:59
Moglibyście się z dziwić jak wiele potrafią wasze kotły. Vaillant swojego czasu stosował do komunikacji ze strownikami pokojowymi (bo tak to się chyba nazywa ??) protokół OpenTherm. Teraz się wycofał gdyż Honeywell sprzedawał najtańsze zamienniki ich "modulujących" ;-) sterowników za 90 zł. W czym rzecz? sterowanie napięciowe wielu kotłów kompletuje mechanizm doboru temperatury zasialnia CO, wszystko już jest w kotle brakuje informacji jaka jest temp. w pomieszczeniu i jaki uchyb. Sam mam taki sterownik zaś kocioł fabrycznie i NIEZALEŻNIE od tego jest wyposażony w czujnik pogodowy.
Sterownik może pracować jako pokojowy, lub jako pogodowy lub jako pogodowy z kompensacją pokojową. Ale to wszystko jest w kotle. Jedyne co robi sterownik to informacja Klient chciał mieć o tej porze dnia 21,0 a ma 19,7 uchyb 1,3 podbij czym tam możesz.
Ciekawostka że w trybie sterowania pokojowego (bez czujnika pogodowego) sterownik wywoływał zmiany temepratury CO w pełnym zakresie w zależności od temp. w pokoju i automatycznie dobieranych stałych czasowych nagrzewania i wychładzania.
Pogrzebcie trochę w sieci bo może się okazać że junkersy też mają więcej niż myślicie.



RobertOC - 16-09-2004 09:56
Generalnie zgadzam się z tym co powiedziałeś krispol. Wydaje mi się tylko, że niedokładnie wyjaśniłeś kwestie

Moc oddawana przez kaloryfery zależy od ich średniej temperatury. Zmniejszając temperaturę wody zmniejszasz moc oddawaną przez te kaloryfery. Ujął bym to inaczej. Moc oddawana przez kaloryfery zależy od stosunku temperatury otoczenia do temperatury grzejnika przy ściśle określonej jego powierzchni. Im większa różnica temperatur tym większa moc oddawana przez grzejnik. Ponieważ maksymalna temperatura wody jest ograniczona np do 70,90 a może do 55 stC to aby przy temperaturze wody 55 stC oddać taką samą moc jak przy temp 90 stC zwiększa się powierzchnię grzejnika.


Tego problemu nie mają ci, którzy ustawią od razu 70 st. na piecu i nie zmieniają tej teperatury przez cały sezon. Praktycznie nie muszą oni twedy ingerować "w piec" ponieważ zakres regulacji mocy jest pełny.
Oczywiście jeśli kaloryfery są tak dobrane że przy -20 st. C powinny być zasilane temp. 70 st. Podwyżanie temperatury wody grzewczej wymusza przejście pieca do pracy w trybie dwupołożeniowym dlatego że pomieszczenie nie odbierze od kaloryferów mocy jaką one dają przy ciągłym grzaniu temp. 70 st. Zatrzymanie pieca wymusi regulator pokojowy.
Działa to ciut inaczej. Na sterowniku ustawiamy temperaturę 70 stC. Kocioł startuje z pełna mocą i pracuje do momentu osiągnięcia temperatury 70 st C. Jesli jest to kocioł bez modulacji mocy wyłączy się po osiągnięciu zadanej temperatury, jeśli jest to kocioł z modulowaną mocą wtedy obniży swoją moc do tego stopnia aby podnieść temperaturę do wymaganej wartości i ani trochę mniej ani więcej. Dopuszczalna tolerancja temperatury zależy tylko od producenta kotła i dokładności termostatu który zastosował. Jeżeli zapotrzebowanie budynku na ciepło jest niewielkie to temperatura wody wracającej z grzejników nie spadnie znacznie wtedy w skrajnym przypadku kiedy kocioł nie może obniżyć mocy wyłączy się. Jeżeli zapotrzebowanie budynku zwiększa się wtedy kocioł podnosi moc do tego stopnia aby osiągnąć zadaną temperaturę i taką utrzymuje. Taka jest zasada działania regulatora stałotemperaturowego. Jeśli na grzejnikach nie będą zastosowane głowice termostatyczne pomieszczenia będą przegrzane, jeśli na kotle ustawi się niższą temperaturę wtedy przy zwiększonym zapotrzebowaniu na moc gdy kocioł ma ograniczoną temperaturę np do 40 stC w pomieszczeniach może być zimno.
Dlatego stosuje się regulatory pokojowe. Tutaj rozbieżności w działaniu są duże i zależą od producenta. Weźmy pod lupę popularny Eroster. Ten sterownik nie ma możliwości sterowania modulacją kotła, działa na zasadzie włącz gdy zimno-wyłącz gdy ciepło. Jak dla poprzedniego przykładu ustalamy temperaturę kotła na 70 st C. Kocioł jak poprzednio startuje aby osiągnąć wymaganą temperaturę ale osiągając np temperaturę 50 stC dostaje sygnał od sterownika o nakazie wyłączenia się i takie polecenie wykonuje. Ponieważ różnica temperatur pomiędzy wodą powracającą z instalacji a wymaganą temperaturą kotła jest duża kocioł pracuje z taka mocą aby temperaturę wody podnieść do wymaganej wartości załóżmy że z modulacją 60% czyli z mocą 14,4kW dla kotła 24kW. W momencie zbliżania się do zadanej temperatury powinien zwiększyć głębokość modulacji czyli zmniejszyć moc ale nie zdąży bo dostanie sygnał ze sterownika że ma się wyłączyć. Po spadnięciu temperatury w pomieszczeniu dostaje sygnał ze sterownika że może się włączyć i cykl się powtarza.
Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie innego sterownika, takiego który potrafi sterować modulacją kotła, ale o ile mi wiadomo poza producentami kotłów i to nie wszystkich nikt takich sterowników nie produkuje.
Wniosek z tego jest taki że stosując tanie sterowniki obcych firm nigdy nie wykorzystamy pełnych możliwości kotłów bez dodatkowej ręcznej ingerencji w regulację. Dobry sterownik powinien mieć możliwość sterowania mocą kotła i temperaturą zasilania instalacji. I większość sterowników renomowanych firm ma takie możliwości ale cena też jest odpowiednia. Grzechem byłoby kupować kocioł kondensacyjny np Termeta czy Immergasa które mają zakres regulacji mocy od 20-100% (4,8kW-24kW) i podłączać do nich Euroster lub podobne.



preev - 16-09-2004 10:30

Wniosek z tego jest taki że stosując tanie sterowniki obcych firm nigdy nie wykorzystamy pełnych możliwości kotłów bez dodatkowej ręcznej ingerencji w regulację. Dobry sterownik powinien mieć możliwość sterowania mocą kotła i temperaturą zasilania instalacji. I większość sterowników renomowanych firm ma takie możliwości ale cena też jest odpowiednia. Grzechem byłoby kupować kocioł kondensacyjny np Termeta czy Immergasa które mają zakres regulacji mocy od 20-100% (4,8kW-24kW) i podłączać do nich Euroster lub podobne. a jak sprawa wygląda przy Termecie MiniMaxie + Euroster :-?





RobertOC - 16-09-2004 10:43
Ponieważ ten kocioł ma modulację sięgającą tylko 54% więc sterowanie dwupołożeniowe ma znacznie mniejszy wpływ na brak mozliwości pełnego wysterowania kotła. Najgorzej jest z kotłami które mają szeroki zakres modulacji. Ale i tak do każdego kotła z modulacją polecałbym sterownik producenta dlatego że parametry pracy tych dwóch elementów są dobrane najbardziej optymalnie.



Dave - 16-09-2004 11:05
Nie wiem Robert w czym widzisz problem kotlow o glebokiej modulacji ze sterownikiem pokojowym wlacz-wylacz ? Jesli jak mowisz ustawisz temp. 70C a kociol startujac grzeje z moca bardza duza zeby dojsc do tej temperatura (ma tez wtedy duza sprawnosc) i nie osiagajac jej jest wylaczany przy 50C to bardzo dobrze sie dzieje bo kociol pracuje przy duzej mocy i duzej sprawnosci. Nie ma problemu niedogrzania lub przegrzania pomieszczen jesli sterownik pokojowy jest umieszczony w pomieszczeniu reprezentatywnym a tam wszak utrzymuje stala temperature.

D.



Dave - 16-09-2004 11:09

Jaka miales tomaszz ustawiona histereze na sterowniku pokojowym ? Nie wierze ze przy takim budynku jestes w stanie odczuc histereze +/-0,5C...

D.
Było 0.5 stopnia, temp. "przechodziła" o 1-1.5 stopnia.
W sumie ? Ja tez jak ustawie 21C to nie ma mozliwosci zeby bylo mniej niz 20,5 (wtedy wlacza sie od razu kociol i nie dopuszcza do spadku) i niemozliwe jest tez by bylo wiecej niz 21,5C (wtedy wylacza sie kociol i grzejniki po kilku minutach stygna podnoszac temp. max do 21,7-21,8C). Sumarycznie wiec temp. zmienia sie max. o 1,3C. Ja takiej roznicy temperatury nie jestem w stanie wyczuc....

D.



RobertOC - 16-09-2004 11:17
Owszem Dave. Kotły atmosferyczne osiągają największą sprawność przy wysokich temperaturach ALE wszyscy producenci chórem jednogłośnie mówią że dla trwałości kotła lepiej jest kiedy pracuje dłużej z mniejszą mocą niż kiedy się często włącza i wyłącza. Natomiast kotły kondensacyjne osiągają największą sprawność przy najmniejszy mocach i temperaturach dlatego zwłaszcza w kondensatach sterowanie ma ogromne znaczenie.



Dave - 16-09-2004 11:23
OK. Rozumiem ze pisales o kondensatach. Co do trwalosci to owszem lepiej zeby sie nie wylaczal i pracowal. Ale wtedy to mnie kosztuje zuzycie gazu a nie kotla... Ja wole kociol wymienic za pare lat bo to mnie mniej boli niz zbyt duze zuzycie gazu. A ile minimalnie gazu ciagnie kociol bedac wlaczony kazdy moze przeczytac w danych kotla..

D.



krispl - 16-09-2004 15:37
Najnowsze sterowniki Junkersa które można podłaczyc do kotłów mają dodatkowy moduł BUS Control montowany w piecu i komunikują się z piecem przez czetroliniową magistralę cyfrową. Można za pomocą takiego regulatora np. typ TR-220 regulować temperaturę wody użytkowej w zasobniku lub ogrzewanej bezpośrednio. Można też regulować nachylenie krzywej modulacyjnej mocy co daje w efekcie szybsze lub wolniejsze nagrzewanie pomieszczeń a także inne jeszcze parametry pracy pieca.

Taki sterownik napewno jest droższy niż typowy, bez modułu BUS Control.



Marlon - 17-09-2004 11:30
Robert napisał:
Kotły atmosferyczne mają najwyższą sprawność przy maksymalnej mocy, ale nie przy najwyższej temperaturze pracy.[/quote]



Marlon - 17-09-2004 11:31
Robert napisał:
Kotły atmosferyczne mają najwyższą sprawność przy maksymalnej mocy, ale nie przy najwyższej temperaturze pracy.[/quote]



Marlon - 17-09-2004 11:35
Robert napisał:
Kotły atmosferyczne mają najwyższą sprawność przy maksymalnej mocy, ale nie przy najwyższej temperaturze pracy.[/quote]



RobertOC - 17-09-2004 12:20
Fakt. Moje przejęzyczenie.



tom soyer - 17-09-2004 12:56

Robert napisał:
Kotły atmosferyczne mają najwyższą sprawność przy maksymalnej mocy, ale nie przy najwyższej temperaturze pracy. [/quote]

podobnie chyba jak kondensaty, z tym ze one osiagaja chyba max przy maksymalnej mocy i najnizszej temperaturze.



Grzegorz63 - 17-09-2004 13:13

...podobnie chyba jak kondensaty, z tym ze one osiagaja chyba max przy maksymalnej mocy i najnizszej temperaturze... :D :D :D tom soyer, uparcie powtarzam- nie dotyczy kotłów kondensacyjnych JUNKERS!!!
Te osiągają maksimum sprawności przy najniższej temperaturze i najniższej mocy... :wink:



tom soyer - 17-09-2004 13:25

...podobnie chyba jak kondensaty, z tym ze one osiagaja chyba max przy maksymalnej mocy i najnizszej temperaturze... :D :D :D tom soyer, uparcie powtarzam- nie dotyczy kotłów kondensacyjnych JUNKERS!!!
Te osiągają maksimum sprawności przy najniższej temperaturze i najniższej mocy... :wink:
a jednak :roll:

mialem na mysli ogolnie kotly kondensacyjne. inne tez tak maja jak junkers?
tzn przy 0 mocy maja najwyzsza sprawnosc?
tzn ze oplaca sie kupic nawet 100kW kociol zeby pracowal jak najmniejsza moca?
tzn czy sprawnosc zalezy od stopnia modulacji czy od wartosci tej minimalnej mocy?
tzn ze cwu przygotowywana jest z najgorsza sprawnoscia bo z max mocy? czy u ciebie cwu jest przygotowywana z minimalna moca?

wcale nie oczekuje szybkiej odpowiedzi
:D



Grzegorz63 - 17-09-2004 13:48

...

a jednak :roll:

mialem na mysli ogolnie kotly kondensacyjne. inne tez tak maja jak junkers?
tzn przy 0 mocy maja najwyzsza sprawnosc?
tzn ze oplaca sie kupic nawet 100kW kociol zeby pracowal jak najmniejsza moca?
tzn czy sprawnosc zalezy od stopnia modulacji czy od wartosci tej minimalnej mocy?
tzn ze cwu przygotowywana jest z najgorsza sprawnoscia bo z max mocy? czy u ciebie cwu jest przygotowywana z minimalna moca?

wcale nie oczekuje szybkiej odpowiedzi
:D
:D Odpowiadam szybko:
1. Nie wiem jak mają inne kotły, wiem jak ma Junkers,
2. Po co interesujemy się sprawnością kotła? Po to, żeby jak najwięcej zaoszczedzić pieniążków. Więc odpowiem przewrotnie: przy 0 mocy kocioł ma sprawność najwyższą z możliwych (chociaż z matematyki to nie wynika bo dzielenie przez zero jest niemożliwe) bo przy 0 mocy nie zużywamy wogóle gazu! :wink:
3. Kotła 100 kW nie opłaca się kupować, bo się nigdy nie zwróci. Jeżeli jednak różnica w cenie wynosi do kilkuset złotych (300-500 zł) to warto się zastanowić nad mocniejszym kotłem. Tak jest w przypadku nie tylko Junkersa ale i np. Vaillanta ecoTECa,
4. Sprawność w konkretnym przypadku (kocioł Junkers, taki a nie inny wymiennik ciepła) jest najwyższa przy minimalnym stopniu modulacji palnika.
5. Cwu niestety jest przygotowywana z najgorszą sprawnością kotła...



bedi - 17-09-2004 14:08
Grzegorz63 jaką masz ustawioną moc na przygotowanie CWU? Chciałem ograniczyć temp jaką kocioł podaje do wężownicy ale w Junkersie powiedzieli że można ograniczyć tylko moc. Niestety sądzę że jak ograniczę moc to wydłuży się czas podgrzewania zasobnika.



Grzegorz63 - 17-09-2004 14:09

...mialem na mysli ogolnie kotly kondensacyjne. inne tez tak maja jak junkers?... :D No dobra tom soyer, nie wszystkie tak mają. :wink:

Np. kondensacyjny Immergas Victrix Plus 80 tak nie ma. Oto jego dane:
Sprawność przy mocy znamionowej dla 80/60 st. C [%]: 98,0
Sprawność przy 30% mocy znamionowej dla 80/60 st. C [%]: 97,0
Sprawność mocy znamionowej dla 40/30 st. C [%]: 106,0
Sprawność przy 30% mocy znamionowej dla 40/30 st. C [%]: 103,1

Podasz rękę na zgodę??? :D



Grzegorz63 - 17-09-2004 14:25

Grzegorz63 jaką masz ustawioną moc na przygotowanie CWU? Chciałem ograniczyć temp jaką kocioł podaje do wężownicy ale w Junkersie powiedzieli że można ograniczyć tylko moc. Niestety sądzę że jak ograniczę moc to wydłuży się czas podgrzewania zasobnika. :D bedi, uściślijmy- na razie to ja jestem czysty "teoretyk" bo hudraulik dopiero kończy moją instalację. Kocioł "odpalę" w listopadzie. Co do kombinowania przy cwu to jestem daleki od tego. Zakładam, że kocioł będzie mi podgrzewał cwu z maksymalną mocą i maksymalną temperaturą. Nie będę sobie obniżał komfortu korzystania z cwu za oszczędność rzędu 5 zł miesięcznie... :wink:



bedi - 17-09-2004 14:32
Ja po prostu lubię poeksperymentować (na rodzinie :D ). Zmniejszenie temp zwiększyłoby jego sprawność.



Grzegorz63 - 17-09-2004 14:35
Na pewno!!! :wink:



tom soyer - 20-09-2004 13:29
grzegorz
nie mam wielkiego doswiadczenia z Junkersem wiec chetnie poznam zrodlo twich tez lub wynikow doswiadczen jesli nie sa twojego autorstwa.

otoz zajrzalem na strone Junkersa. Wzialem jedyna DTR jaka maja na swojej stronie, i mowi jednoznacznie o zalecaniu wykorzystywania regulatorow pogodowych przy kotlach kondensacyjnych.
"Podczas eksploatacji kotla (cerasmart) najnizsze robocze parametry a przez to maksymalne sprawnosci zapewniaja regulatory pogodowe TA". NIc niestety na ich stronie nie znalazlem potwierdzajacego twoje zdanie nt zaleznosci sprawnosci od stopnia modulacji palnika.

Zadzwonilem wiec do Junkersa. NIestety nikt z dostepnych pod telefonem "menszczyzn" nie byl w stanie powiedziec jak to jest na prawde (ze sprawnoscia kotla w zaleznosci od stopnia modulacji) i nawet gdzie mozna znalezc odpowiednie informacje. Wyglada ze wszyscy w Junkersie albo biora cos na wiare albo nie wiedza w co wierza.
Jestem ciekaw wiec twojego zrodla informacji i chetnie poczytam materialy Junkersa (jesli masz takowe) abym dalej mogl drazyc temat w Junkersie.

Reke podaje za kazdym razem jak sie witam i nie uwazam zeby kiedykolwiek byla miedzy nami niezgoda. Chodzi nam (mi) przeciez przede wszystkim o zwiekszanie wlasnej wiedzy i ew wyjasnienie niejasnych dla nas (dla mnie) rzeczy.

pozdrawiam.



Grzegorz63 - 20-09-2004 14:18
:D tom soyer, poruszaliśmy ten sam temat jakieś dwa tygodnie temu w wątku Jaki piec do podłogówki.
Mam już taką dziwaczną naturę, że przed zakupem jakiegoś towaru (w tym przypadku kotła CO) staram się dotrzeć wcześniej do materiałów technicznych producenta np. DTR (nie do reklamówek). W analogiczny sposób "wyGoogleałem" sobie Junkersa na różnych światowych stronach internetowych- niekoniecznie tych oficjalnych typu www.junkers.com (mam DTRkę w jakimś skandynawskim języku, w jakimś romańskim, mam też DTRkę po niemiecku). I stąd się biorą moje wiadomości na temat sprawności Junkersa przy różnych temperaturach zasilania i powrotu, ale także przy różnych stopniach modulacji. Niestey odnośników do tych stron nie mogę Ci teraz napisać, bo nie zapisywałem tych stron do "Ulubionych". Po prostu ściągnąłem co się dało na dysk i dalej w rejs po necie...
Przykładowo- strona, do której teraz na szybko dotarłem- ale jest to reklamówka kliknij TUTAJ.
Plik o którym mówię jest w katalogu "Cataloghi" piąty w kolejności, albo kliknij od razu TU.
Zaręczam Cię, że w DTRkach, które mam u siebie już wydrukowane są te same wartości dotyczące sprawności co w tej reklamówce...



Grzegorz63 - 20-09-2004 14:36

...Zadzwonilem wiec do Junkersa. NIestety nikt z dostepnych pod telefonem "menszczyzn" nie byl w stanie powiedziec jak to jest na prawde (ze sprawnoscia kotla w zaleznosci od stopnia modulacji) i nawet gdzie mozna znalezc odpowiednie informacje. Wyglada ze wszyscy w Junkersie albo biora cos na wiare albo nie wiedza w co wierza... Zgadzam się z Tobą. Gdy zamawiałem swój kocioł u autoryzowanego dystrybutora, to facet najpierw zaczął rozmawiać ze mną jak z blondynką. Po trzech minutach- to on zaczął mnie słuchać, z wielkimi oczami... :o
P.S. Facet sprzedaje kotły już parę lat... :wink:



preev - 20-09-2004 14:44

...Zadzwonilem wiec do Junkersa. NIestety nikt z dostepnych pod telefonem "menszczyzn" nie byl w stanie powiedziec jak to jest na prawde (ze sprawnoscia kotla w zaleznosci od stopnia modulacji) i nawet gdzie mozna znalezc odpowiednie informacje. Wyglada ze wszyscy w Junkersie albo biora cos na wiare albo nie wiedza w co wierza... Zgadzam się z Tobą. Gdy zamawiałem swój kocioł u autoryzowanego dystrybutora, to facet najpierw zaczął rozmawiać ze mną jak z blondynką. Po trzech minutach- to on zaczął mnie słuchać, z wielkimi oczami... :o
P.S. Facet sprzedaje kotły już parę lat... :wink: ja wymiękłem jak w dość dużej hurtowni (dość dobry wybór kotłów) sprzedawca poszedł się zapytać szefa co to jest modulacja :-? :o :evil: :lol:



Grzegorz63 - 20-09-2004 14:53

...ja wymiękłem jak w dość dużej hurtowni (dość dobry wybór kotłów) sprzedawca poszedł się zapytać szefa co to jest modulacja :-? :o :evil: :lol: preev, no to w "mojej" hurtowni aż tak ekstremalnie nie było... :D



preev - 20-09-2004 14:58
ale za to dostałem ogromny rabat, żebym tylko u nich kupił :lol:



tom soyer - 20-09-2004 19:51
Grzegorz
zbadam sprawe bo po pierwsze nie bardzo znam wloski ;), po drugie niemcy tez powinni sie tym chwalic a ten jezyk akurat jest dla mnie bardziej przyswajalny.



pegaziatko - 20-09-2004 21:54
tom_soyer zerknij na priv



tom soyer - 21-09-2004 11:08

Grzegorz
zbadam sprawe bo po pierwsze nie bardzo znam wloski ;), po drugie niemcy tez powinni sie tym chwalic a ten jezyk akurat jest dla mnie bardziej przyswajalny.
przerylem sporo niemieckich stron. na wiekszosci sa tylko slogany podobnie jak na polskiej. angielskojezycznych prawie nie ma. dzwonilem do niemiec ale powiedziano mi ze sami "musza to sprawdzic" :) Wlosi wiedza widocznie wiecej o kotlach junkersa niz niemcy.



tom soyer - 23-09-2004 16:54
Odpowiedz niemcow jest malo konkretna i jest chyba wycinkiem z jakiejs ulotki.

Z tego co sie domyslam ew polepszenie sprawnosci przy malej mocy palnika wynika z malej wydajnosci wymiennika ciepla spalin (starty sa mniejsze jesli kociol pracuje z mniejsza moca). Wtedy utrata sprawnosci ze strony palnika jest rekompensowana polepszeniem sprawnosci kondensacji. Ale to oznacza ze sprawnosc kotla moglaby byc jeszcze wyzsza gdyby wymiennik dla spalin byl wiekszy. Ale to jedynie moje domysly. Szkoda ze Bosch nie wie co sprzedaje albo nie chce sie wypowiedziec.

Jesli ktos z was wyciagnie od Junkersa/Boscha cos bardziej konkretnego to chetnie przeczytam.



pegaziatko - 24-09-2004 08:39
Wymiennik w Cerapurze 28kW-towym ma moc 42 kW. Po co ci jeszcze większy?



tom soyer - 24-09-2004 09:27

Wymiennik w Cerapurze 28kW-towym ma moc 42 kW. Po co ci jeszcze większy? hmm w takim razie moja "teoria" wytlumaczenia lepszej sprawnosci przy malej mocy bierze w leb.
znow przestalem probowac wierzyc ze wlosi mowia prawde.



Grzegorz63 - 24-09-2004 09:37
tom soyer, wczoraj wziąłem sobie ulotkę kondensacyjnych Immergasów. Tam to już jest prawdziwy misz-masz. Tzn. generalnie wszystkie kotły miały najwyższą sprawność przy temp. 40/30 natomiast niektóre modele miały sprawność wyższą przy mocy nominalnej a niektóre przy 30% mocy nominalnej.
No ale Immergas też jest włoski... :lol:



tom soyer - 27-09-2004 16:04

tom soyer, wczoraj wziąłem sobie ulotkę kondensacyjnych Immergasów. Tam to już jest prawdziwy misz-masz. Tzn. generalnie wszystkie kotły miały najwyższą sprawność przy temp. 40/30 natomiast niektóre modele miały sprawność wyższą przy mocy nominalnej a niektóre przy 30% mocy nominalnej.
No ale Immergas też jest włoski... :lol:
a propos:
http://www.marax.com.pl/index.php?ac...l_oferta&id=18
kolejny link i kolejny punkt widzenia na kondensaty.

30% roznicy w spalaniu - tyle wam wychodzi? (pyt do wlascicieli kondensatow).

ciekaw jestem czy istnieje jakis instytut/cja niezalezna, ktora sprawdza albo bylaby w stanie sprawdzic poprawnosc tych informacji.



misztan - 15-11-2005 07:52
Witam forumowiczów
Odnalazłem ten wątek, przeczytałem cały i przyznam, że sam już się zakręciłem z tym wszystkim. Posiadam piec Junkersa Euroline HRD ZW 23-1 KE oraz podpięty do niego sterownik Euroster 2000. Często zastanawiałem się właśnie jak będzie ogrzewać mój dom taniej, czyli wybrac opcję aby piec grzał dłużej mniejszym ogniem, czy też której ale mocniej. Zeszłej zimy starałem się grzać dłużej ale słabiej (różnicy na rachunku nie stwierdzono znacznej). W tym roku chyba zrobię na odwrót i sprawdzę jak to wygląda. Jeżeli na dworze nie ma zbytnich mrozów można swobodnie grzać mniejszym ogniem a dłużej – piec spokojnie sobie chodzi swoim rytmem. W przypadku, gdy temperatura spadnie poniżej –10st C muszę koniecznie zwiększyć siłę grzania na piecu, w przeciwnym wypadku piec nie osiągnie temperatury aby mógł się sam wyłączyć (Euroster nie zadziała i piec może chodzić cały dzień nawet). Z tego co wyczytałem i zauważyłem u mnie jest podobnie jak w niektórych opisywanych przypadkach, różnica pomiędzy załączeniem a wyłączeniem pieca wynosi 1 st C (+/- 0,5) i jeżeli piec osiągnie wymaganą temperaturę gaśnie, natomiast do ponownego uruchomienia temperatura w domu znacznie się zmniejsza (odczuwalny jest chłodek) choć wskazanie Eurostera jest w normie, czyli nie doszło do ponownego załączenia pieca.
Przyznam szczerze, że strasznie to wszystko zagmatwane, gaz drożeje w piorunującym tempie tu człowiek chce zaoszczędzić i nic ...
Mam dom parterowy ocieplony, nowa instalacja CO powierzchnia 80m2 a rachunki płacę w granicach 2 500 zł na zimę (nie za mało) dodam, że w domu w zimę nie można chodzić w podkoszulce i skwaru nie ma, temperatura jest w granicach 20st C.
Dodam jeszcze, że jeżeli za oknem jest tak w granicach –20 st C wtedy w domu mam bardzo ciepło (przy takich samych ustawieniach pieca), piec znakomicie dostosowywuje się do takiej pracy.
I powiedzcie moi mili jak to jest w tym przypadku:
Taniej jest grzać dłużej a mniejszym ogniem, czy też krócej a silniejszym płomieniem, ja już nie potrafie odpowiedzieć sobie na to pytanie :o
Pozdrawiam wszystkich



tomek_2 - 19-03-2006 19:57
Dolacze sie do watku - mysle o zakupie regulatora Auraton (Euroster) 3000TX bezprzewodowego do swojego Junkersa Euromaxx 1-f 24 kW. W tej chwili mam regulator pogodowy TA 211 z wbudowanym zegarem DT2 (o ile dobrze pamietam symbol) i sterownik pokojowy TW2. Niestety, komfort uzytkowania wspomnianej pogodowki w moim przypadku jest watpliwy, zwlaszcza przy duzych wahaniach temp. zewn. Po prostu musze czesto korygowac nastawy krzywej grzewczej, aby budynek nie byl przegrzany, kiedy temp. szybko spada (i tym samym kociol grzeje ze znacznie wieksza moca) i na odwrot - nie byl niedogrzany, kiedy temp. zewn. wzrasta i czujnik na zewn. budynku wylacza kociol.
Czy Auraton 3000TX moze wspolpracowac z tym kotlem i czy ma on sens w moim przypadku? Idealem bylby oryginalny junkersowski TR 200, ale cene ma daleka od idealu. Poza tym - poprawcie mnie, jesli sie myle - musialbym do TR 200 dokupic osobny zegar EU 8T - co juz w ogole nie mialoby ekonomicznego sensu. Prosze specow o pomoc (pegaziatko, inni - odezwijcie sie :).



bastus2 - 24-01-2007 11:05
ODGRZEJE TEMAT, KTÓRY DAWNO ODGRZEWANY NIE BYŁ!
Czy do Junkersa Eurostara mozna podpiac w takim razie Eurostera2005.
Prosba jeszcze - on dziala na zasadzie wlacz/wylacz, a czy jest jakis sterownik, ktory bedzie dziala na zasadzie: jak budze sie o 6.00 i chce od tegoi momentu np. 20 stopni, on wlaczy sie np. o 5.45 i podgrzeje do tej temperatury i bedzie ja podtrzymywal. Czy musze ustawic taki sterownik ze dopiero wlaczy sie o 5.45 i bedzie podgrzewal.
Dodam ze teraz mam pogodowke TA 211 E, regulator TW2 oraz pokojowy TR 21. Ten osotani chce zastapic Eurosterem.

Prosze o pomoc i porady

Pzdr



lukol-bis - 24-01-2007 13:27
To co masz na myśli bastus2 to jest "programator intelidentny". Podaję ci namiar:
http://www.allegro.pl/item156732229_...zewodowy_.html
Ja użytkuje analogiczny, tylko bez "inteligencji" (muszę angażować własną) i spisuje się rewelacyjnie. (może przez moją inteligencję :lol: )
Pozdrawiam
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl



  • Strona 2 z 2 • Wyszukano 272 postów • 1, 2