ďťż

szary BK jak to jest,czy nadaje sie,czy ktoś budował z tego?





pawelurb - 26-04-2005 21:48
trafiłem na bloczki tzw. szarego BK , w cenie niecałe 5 zł brutto za sztukę, wykonane w dokładności do cienkich spoin, mam tylo wątpliwości co do jakości tego materiału, ściana ma być 2w , i tak ocieplona, zastanawiam się czy te bloczki są czegoś warte? pomijam kwestię rzekomej promieniotwórczości bo to mnie nie rusza, ale inne wady jakie ma szary BK, nie widziałem nigdy w okolicy domu zbudowanego z szarego, króluje biały , czy ma ktoś jakieś doświadczenia z tym budulcem?





bruner - 26-04-2005 21:51
moi sasiedzi mają domy z tych bloczków budowali je jako jednowarstwowe pozniej jednak docieplali ja jednak wybralem keramzyt



pawelurb - 26-04-2005 21:59
technologię już wybrałem będzie to BK , waham się tylko czy tradycyjny biały czy też tez mało popularny szary , bardziej chodzi mi o własciwości użytkowe i konstrukcyjne, niby oszczędność niewielka , bo raptem około 3.000 zł. w przypadku mojego zapotrzebowania na bloczki , ale zawsze coś to jest i skoro nie byłoby różnicy to po co przepłacać, jedyne tylko to że nikt w mojej okolicy z tego nie buduje i to mnie troche zastanawia....



gosciu01 - 26-04-2005 22:14
eeech,

temat bardziej można podciagnąć pod rozważania filozoficzne.
Jeśli materiał spełnia normy a producent ma na to papiery, które Ci przedstawi - A TAK BYĆ MUSI ! gdyż inaczej to podpada pod kilka urzędów, to zajmij się 10 000 ważniejszych spraw na budowie.

Ważniejsze jest czy z wybranego materiału Twoja ekipa wybuduje Ci zgodnie ze sztuką, czy będzie to fuszerka !


Cz.[/b]





Przekorek - 26-04-2005 22:29
Prosze Panstwa: Czy ktokolwiek slyszal, aby węgiel byl niezdrowym materialem? Chcialem Panstwa uswiadomic, że:
1/ szary BK zawiera popioly ze spalania węgla. Nic strasznego, to bardzo dobry material - po prostu niepalne częsci węgla (skała).
2/ Wiekszosć cementów na polskim rynku też zawiera ich domieszke
3/ Prawie każdy beton towarowy (ten z gruszki) je zawiera. Popioly lotne to bardzo ceniona domieszka.
Pracuje w branży cementowej, więc wiem. Moj pierwszy dom byl z Porothermu i uważam, że przepłacilem. Drugi dom stawiam z szarego BK, ocieplanego wełną (też stopiona skała, krewniak popiołów).
Jesli podsumować wlasności uzytkowe - ciepla ściana, relatywnie lekka, łatwo się w niej prowadzi instalacje. Tanio.



Tommco - 26-04-2005 22:32
Ja mam z szarego i mi z tym dobrze :)

Rozważania były na ten temat już wiele razy na Forum.

Pozdrawiam

T.



chemik - 26-04-2005 22:41
Witam!

Proszę przeczytać:
http://murator.com.pl/forum/viewtopi...hlight=#529594
http://murator.com.pl/forum/viewtopi...hlight=#464899



Przekorek - 26-04-2005 22:46
No wlasnie, chemiku drogi. Rozczulilem sie, czytając te stare posty.
Bajdurzenie o promieniotwórczości BK jest tyle warte ile historie o stonce podrzuconej przez imperialistów. Ale w spoleczenstwie funkcjonuje "wiedza" o tym przekazywana przy kieliszku z dziada na wujka. I oto skutki :-?



KrzysiekSw - 27-04-2005 06:30
Bawiłem się kiedyś w instalatorkę, trochę robiłem w tym materiale i na korzyśc białego BK przeważyło tylko to, iż wydaje mi się, że szary BK bardziej "pije" wodę. No ale u mnie biały był droższy tylko o 600 PLN.
Promieniotwórczością się nie przejmowałem.



krzysztofh - 27-04-2005 07:01
Nic nie boli i nie ma zapachu. Poza tym trudno jest to zmierzyć. Przyjmuje się dla własnego usprawiedliwienia że jest niepromieniotwórczy.

Być może. Nigdy tego nie sprawdzałem, nawet nie interesowałem się tym tematem, ale na elektrofiltrach w elektrowniach widziałem naklejki o szkodliwym promieniowaniu.
Często robotnicy korzystali z wody spod elektrofiltrów (kiedy elektrofiltr nie pracował) np. do mycia rąk i innych celów. Te naklejki miały być przestrogą w takich przypadkach, bo trzeba sobie jasno powedzieć, że do Czarnobyla to całe lata świetlne z tym natężeniem, ale jak ktoś przebywa przez długi okres w budynkach które promieniują to chyba nie najlepiej.

Czy nie lepiej kupić biały i mieć święty spokój?
Podkreślam, że to tylko moje przypuszczenia nie poparte dowodami, więc polemika na ten temat też nie przyniesie wiele korzyści, chyba, że ktoś lubi sobie czasem postukać w klawisze.
Pozdrawiam



- 27-04-2005 07:58

.. zastanawiam się czy te bloczki są czegoś warte? pomijam kwestię rzekomej promieniotwórczości bo to mnie nie rusza, ale inne wady jakie ma szary BK, pawelurb

budowałem zarówno z białego jak i szarego bloczka
kwestia promieniowanie równiez mnie nie rusza
szary / w moim przypadku/ mniejszy rozmiar od białego /49 x 24 x 24 / i wieksza stosunkowo wage ...
czyli był bardziej konstrukcyjny niz "ciepły" od białego



Przekorek - 27-04-2005 10:29

na elektrofiltrach w elektrowniach widziałem naklejki o szkodliwym promieniowaniu.

Podkreślam, że to tylko moje przypuszczenia nie poparte dowodami
No, to dobrze, że chociaz nie twierdzisz, że wiesz na pewno. Po pierwsze: jak działa elektrofiltr? Działa jak elektromagnes - przyciąga pyły do siebie. Jak wiadomo promieniowanie elektromagnetyczne o duzym natężeniu pola jest szkodliwe, stąd naklejki.
Przenoszenie w myslach obrazka naklejki z elektrofiltra na bloczek budowlany jest bez sensu. Chora wyobraznia.



krzysztofh - 27-04-2005 11:33
W elektrofiltrach, skoro już o nich piszesz i chorej wyobraźni nie ma pola elektromagnetycznego. Działanie elektrofiltra polega za przyciąganiu cząstek popiołu naelekryzowanych przy przepływie przes silne pole elektryczne a to różnica. Poza tym obawiam się że nie widziałeś elektrofiltra z bliska i nie znasz jego budowy. Pole jest wytworzone bardzo wysoko i zamknięte wenątrz szczelnej obudowy metalowej, więc na zewnątrz tego pola nie ma (budowa przypomina gigantyczny kondensator powietrzny).
Ostrzeżenia o promieniowaniu znajdują się na wysokości 2-3m tak aby były widoczne dla osób przebywających pod lejami spustowymi, skąd transportuje się popiół rurociągami za pomocą sprężonego powietrza lub wody (nie sprężonej dla jasności).
Gdyby nie elektrofiltry to przez kominy przez godzinę wylatywały by 4 tatry popiołu z takiej elektrociepłowni jak np. Żerań w Wawie.

Nie upieram się, że ten popiół jest radioaktywny, choć powszechnie wiadomo, że węgiel charakteryzuje się pewną radioaktywnością.
A przy dużym skoncentrowaniu cząstek węgla w postaci popiołu może sie okazać że ta radioaktywność ileś razy wzrosła.
To na tyle.



Heniek - 27-04-2005 12:08
Witam.
Do tego, co napisał Brzoza dodam, że szary z reguły jest mniej dokładny (wymiary). Wychodzi więcej kleju (zaprawy) i tynku (no chyba, że tynkowana ma być tylko jedna powierzchnia).
Pozdrawiam, Heniek



M@riusz_Radom - 27-04-2005 12:19
http://www.mariopl.kero.pl//images/s...lka/sasiad.jpg

Fatalnie wygląda prawda ?

Ale tylko do czasu ocieplenia i położenia tynków, wtedy już nie będzie się odrózniał od setki innych domów, wybudowanych z "lepszych" materiałów.

Sam też, jeśli wreszcie kiedyś mi się poszczęści, będę budował z szarego BK.



Ultima - 27-04-2005 12:32
W Waszych postach przewija się informacja, że większość inwestorów wybiera biały BK. W mojej okolicy króluje bezapelacyjnie szary BK, zazwyczaj sciany 2-warstwowe (BK 24 cm + styropian). Jest to technologia sprawdzona a budulec na wszystkie budowy pochodzi z tej samej fabryki oddalonej o ok 30-40 km. Nie slyszalem zeby ktos zalowal takiego wyboru. Ja jednak planuje budowe z bialego BK gdyz chcialbym miec sciane jednowarstwowa. Ten szary BK jest dobry ale nie nadaje się do laczenia na klej oraz na pioro/wpust. Odpada wiec mozliwosc wykorzystania go do sciany jednowarstwowej przy zachowaniu dobrych parametrow cieplnych.



Honorata - 27-04-2005 14:41
Hej, potwierdzam opinie odnośnie własciwosci szarego BK Chemika, Przekorka i Mariusza, tez zbudowałam dom z szarego BK z Prefabetu Łagisza, 24 cm, gęstość 600, docieplę go 15 cm styropianu. Scianki wewnetrzne mam z 12 cm szarego BK. Bloczki bardzo łatwo sie tną specjalną piłą ręczną do Bk, bardzo dobrze robi sie w nich bruzdy pod isntalacje.
Nie polecam jednak murowania ich na zaprawe klejową, przynajmniej moje nie miały az tak równych brzegów zeby sobie na to pozwolic, nie wiem ile musialbym zuzyc kleju zeby bylo ok, wiec mam zaprawe tradycyjna grubosc 1,5-2 cm (co i tak nie ma znaczenia przy scianie dwuwarstwoej), wiec napisz dlaczego chcesz murowac na klej?

Co do większej nasiakliwosci szarego BK, to moze tak jest, ale jak to sprawdzic i kiedy mialoby to wyjsc?
Mam izolacje pionowa i pozioma fundamentow, sciany beda oceiplone i otynkowane, wiec nei bardzo rozumiem gzdie mialyby nasiaknac tą woda?

Dodam rowniez ze dom murowalam w listopadzie 2004, mimo, ze mam bardzo duze otwory okienne zostawilismy je otwarte na zime zeby dom przesechl i zbey go przewialo. Sciany wyschly bardzo ladnie.



Honorata - 27-04-2005 14:53
Mariusz, ja tak zapytam z innej beczki. Mam podobny dom do ciebie z dwuspadowym dachem z poddaszem uzytkowym, z tym ze ja mam wieniec, nastepnie w sciance kolankowej dosyc gesto zbrojone slupki i jeszcze drugi wieniec , który to wszytsko spina.
U ciebie widze tylko jeden wieniec, bez słupków, czy tak miales w projekcie? Myslisz ze cała konstrukcja jest ok?



M@riusz_Radom - 27-04-2005 14:56
Honorata - to na szczęście nie jest mój dom a sąsiada. Ja, laik w kwestii zaawansowanego budownictwa, znalazłem i inne błędy popełnione podczas budowy tego domku. Mówiłem o nich sąsiadowi, ale skoro kierownik budowy odebrał to wszystko to sąsiad nie widzi powodu do zdenerwowania ;)

PS: Według jakiego projektu budowałaś ?



Honorata - 27-04-2005 15:29
Sorki faktycznie nie doczytałam, ze ty dopiero zamierzasz sie budowac.
mój dom -Tina z archipelagu, z baaardzo dużą adaptacją i pzreróbkami.

Musze w koncu wsadzic zdjecia w album i wrzucic na forum, od wczoraj mam okna i drzwi. Dzisiaj rano jeszcze były :lol: !
W maju chcemy robic instalacje, wod-kan, ogrzewanie, kominkowe, elektryczne. W czerwcu ocieplanie, stelaze, wylewki, tynki.
Potem wszytsko bedzie schło. Z wykończeniówką ruszymy od wrzesnia jak sie wszytsko uda. Mam ambitny plan Wigilji we wlasnym domu, we will sea!
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl