Wanna - wybór, montaż co i jak...?
Mirron - 17-11-2009 22:04
Witam!
Przymierzam się do zakupu wanny, wybór mój padł na zwykłą wannę KOŁO Perfect 160/75/44.... jednakże zacząłęm się zastanawiać nad swoim wyborem i tu mam pytanko czy Koło to dobra firma jeśli chodzi o taką armaturę, czy może poszukać u innych producentów np Cersanit, Roca czy jeszcze jakichś innych... na co zwrócić uwagę przy wyborze.. gwarancja niby 7lat...
Druga sprawa to sam montaż wanny, rozumiem że w komplecie dostanę jakieś nóżki i uchwyty do zamocowania do ściany ale czy to wystarczy? Czy trzeba dodatkowo podeprzeć wannę np ścianką z suporeksu - z tyłu, z przodu i od strony ściany, albo od spodu? Albo zastosować jakieś inne rozwiązania? Czy to co producent daje wystarczy...?
Część wanny od łazienki planuje zabudować suporeksem z miejscem na rewizje i wnęką na stopy więc tutaj konstrukcja będzie wzmocniona..
Trzecia sprawa to powierzchnia pod wanną, obecnie po wywaleniu starej żeliwnej wanny obszar gdzie ma stanąć nowa wanna jest zaniżony ok 1-2cm względem pozostałej części podłogi i jest zachowany lekki spadek ku kratce ściekowej.... Zostawić tak czy wylać jakąś wylewke na równo z pozostałą częścią łazienki i np zabezpieczyć szkłem wodnym czy też jak kto woli folią w płynie (płytek pod wannną nie planuje)?
Czwarte pytanie dotyczy odpływu wanny... obecnie po starej wannie jest kratka ściekowa żeliwna (ok 100mm średnicy) woda z wanny ściekała sobie bezpośrednio do kratki i leciała sobie dalej... Jak zrobić z nową wanną? Wywalić tą kratkę i co dalej...? A może zostawić taką kratke i stary system odpływu z wanny.... Nie mam koncepcji...
Help :roll:
Z góry dziękuje
Pozdrawiam
P
cieszynianka - 17-11-2009 22:52
Tu wybierali wanny:
http://forum.muratordom.pl/jaka-wybrac-wanne,t36910.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna-tylko-jaka,t73306.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna,t90907.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna-mag...ak,t108802.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna-pro...ka,t155536.htm
http://forum.muratordom.pl/jaka-wanna,t17524.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna-zwy...zem,t71990.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna-akr...azu,t65817.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna-panda,t60790.htm
http://forum.muratordom.pl/za-i-prze...zem,t40292.htm
http://forum.muratordom.pl/wanny-riho,t89510.htm
http://forum.muratordom.pl/wanna-nar...zam,t15464.htm
http://forum.muratordom.pl/wellness-w-domu,t3243.htm
Reszta pytań czeka na fachowców :wink:
Mirron - 17-11-2009 22:57
Tu wybierali wanny:
Reszta pytań czeka na fachowców :wink: Dziekuje :D
Mirron - 19-11-2009 21:39
Witam ponownie... niestety nie udało mi się uzyskac odpowiedzi na nurtujące pytania dlatego też zacząlem samemu kaleczyć rzemiosło i... w między czasie zakupiłem wanne więc pierwsza sprawa nieaktualna, wybór padł na Koło Perfect... mam nadzieje że dobrze wybrałem..
Jesli chodzi o montaz wanny to oprócz fabrycznych stópek zdecydowanie musze wykombinowac jakieś wzmocnienie konstrukcyjne gdyz jak stoi na samych stópkach to lekko się chwieje... co sądzicie o takiej zabudowie: gdzies wyczytałem żeby pod wanne połoćyć suporeks i przestrzeń między dnem wanny a suporkiem wypełnić pianka montażową... myślę że nie jest to głupi pomysł zwłaszca że miedzy dnem a podłoga mam ok 15cm luzu.. poza tym z przodu i z tyłu wanny zamierzam podmurować ściankę s suporeksu 6cm i zostawić małą dziure - wpust na krawędź wanny tak żeby wchodziła swobodnie między ścianę a postawioną podporę gdyż wanna będzie instalowana tak że trzema bokami będzie wpasowana we wnekę i będzie prawie na styk.. (zamotałem nieco).. Dobrze kombinuje?
Odpływ... :-? Wywaliłem starą kratke ściekową i została mi w podlodze rura żeliwna fi50 z takim szerszym kielichem, a w zasadzie to wystaje kolanko i teraz mam pytanko czy sa jakieś przejścia do tego typu rur, żeby przejść na plastikową 50-tke? Czy poprostu do syfonu wanny dobrac rurę elastyczną karbowaną fi50 i wsadzić na wcisk do tego kolanka i jakoś uszczelnic..?
Aha i jeszcze jedno pytanie... co pierwsze wanna czy płytki na ścianie?
Pozdro
LukaEgon - 20-11-2009 10:27
Nie no z tą pianką, to lekka przesada. Jeśli dobrze wannę osadzisz, to nic nie będzie się ruszać. Najpierw płytki, później wanna. Ma właśnie stać na nóżkach i zabudujesz ją sobie na tej ściance z suporeksu i tyle. Nóżki przypadkiem nie są regulowane? Kolejna sprawa. Wanny nie wpuszczasz między ścianę a tą ściankę, która będzie od przodu. Wanna ma się na tej ściance opierać.
Jakieś przejście powinieneś znaleźć. Pojedź sobie do OBI tam jest tego sporo.
Mirron - 20-11-2009 12:55
Nie no z tą pianką, to lekka przesada. Jeśli dobrze wannę osadzisz, to nic nie będzie się ruszać. Najpierw płytki, później wanna. Ma właśnie stać na nóżkach i zabudujesz ją sobie na tej ściance z suporeksu i tyle. Nóżki przypadkiem nie są regulowane? Kolejna sprawa. Wanny nie wpuszczasz między ścianę a tą ściankę, która będzie od przodu. Wanna ma się na tej ściance opierać.
Jakieś przejście powinieneś znaleźć. Pojedź sobie do OBI tam jest tego sporo. Dzięki. Przejściówke już znalazłem i jest OK... a z tym czy najpierw plytki czy najpierw wanna to widze że temat rzeka i ilu fachowców tyle opinii... i juz zbaraniałem...
Natomiast jeśli chodzi o obudowanie to wanna ma się wspierać na zabudowie na sztywno na krawędzi wanny czy sfazować bloczki, wsunąc pod krawędź wanny i zostawić np 2cm luzu między wanną i bloczkiem a reszte uzupełnić pianką..? czy też całkiem na sztywno zrobić..?
Tutaj znalazłem filmik i w sumie nie widać żeby fazował bloczki od ścian, więc chyba trzyma się na krawędziach...
http://termodom.blogspot.com/2008/10...nie-tylko.html
robert.k - 20-11-2009 13:34
Hej,
Pianka do montażu wanny to kiepski pomysł bo pianka jeśli ma dostęp do powietrza to szybko się utlenia i kruszy. Do tego jeśli dostanie wody to strasznie pęcznieje i wszystko rozpycha. Nie od razu ale po czasie robi się duży kłopot.
Ja montowałem po swojemu ale wyszło stabilnie. Do podłogi na klej do kafelek (już do płytek) przykleiłem 3 bloczki fundamentowe (zostaly po budowie szamba chyba). Na bloczki poszło po tubie silikonu. Na to poszedł dywan (kawałek starej wykładziny, i na to znowu po tubie silikonu na bloczek. Potem postawiłem wannę i zalałem ją wodą na 2 dni (jako docisk). Przy wypełnianiu wodą trzeba pilnować żeby siadła tam gdzie chcemy bo ma tendencję uciekać. Jak wyschło przykleiłem do podłogi bloczki suporeksu wokół wanny zostawiając między krawędzią wanny a bloczkiem 1cm luzu. Ile wysuwają się poza obrys wanny to kwestia estetyki i upodobań. Bloczki skleiłem siatką z klejem do kafelek. Po dniu obłożyłem płytkami dookoła. Narożniki u góry fazowałem kątówką dla lepszego wyglądu. 1 cm miejsca o którym wspomniałem pozwala akurat na wklejenie płytki (6-8mm grubości zazwyczaj - trzeba wiedzieć wcześniej). Na koniec obróbka fugą i silikonem.
Wanna jest nie do ruszenia.
Należy jednak pamiętać, że:
jeśli wanna jest narożna to i przy ścianie trzeba brzeg podeprzeć co wymaga zdolności akrobatycznych, odrobiny precyzji i pomocnika.
DNO W WANNIE NIE JEST POZIOME !!!, a co za tym idze bloczki muszą miec taki spadek jak jego dno - łatwo to na sucho zmierzyć poziomicą do brzegu wanny. Jeśli zapomnisz wanna wyjdzie krzywo i woda gorzej odpływa, i nie będzie to estetycznie wyglądać - spadek to przeciętnie 2cm/m.
Pamiętaj też o kafli rewizyjnej. Ja nie dawałem drzwiczek ani magnesów. Przy otworze pod kafle brzegowe podłożyłem ścinki płytek aby mieć sie do czego przykleić i wkleiłem kaflę rewizyjną na 4 małe placki sylikonu (w miarę to stabilne ale do wyrwania bez wysiłku). Taką kaflę zafugowałem z całą resztą. Nie widać dzięki temu, żadnych dodatków w obudowie a wyjęcie kafli to kilka lekkich stuków ręką aby fuga się wykruszyła i oderwanie od silikonu. Może nie całkiem praktyczne ale za to bardzo estetyczne. I ile razy się to rozbiera - może raz do roku i to już jak żaden kret czy inna chemia nie pomaga.
EZS - 20-11-2009 14:18
a my daliśmy pod spód styropian. Zrobiła się stabilniejsza i woda nie stygnie :lol:
Mirron - 21-11-2009 08:09
a my daliśmy pod spód styropian. Zrobiła się stabilniejsza i woda nie stygnie :lol: Też myślałem o styropianie tyko boje sie ze sie wygniecie z czasem.....
edde - 21-11-2009 17:01
od tego żeby nic się nie wyginało są mocowania wanny a nie styropian
też panuje ocieplić od wewnątrz swoją przyszła wannę, myśłałem o kombinacji pianki ze styropianem, a to wszystko zainspirowane godzinami przemyśleń w obecnej wannie akrylowej gdzie mimo ciepłej łazienki i gorącej wody w wannie w d..pę szybko zimno się robi :cry:
Mirron - 21-11-2009 19:37
od tego żeby nic się nie wyginało są mocowania wanny a nie styropian
też panuje ocieplić od wewnątrz swoją przyszła wannę, myśłałem o kombinacji pianki ze styropianem, a to wszystko zainspirowane godzinami przemyśleń w obecnej wannie akrylowej gdzie mimo ciepłej łazienki i gorącej wody w wannie w d..pę szybko zimno się robi :cry: hmm... nie myślałem że w akrylowej moze byc zimniej niz w żeliwnej :-?
czyli moze jednak pomysł z suporeksem i pianką pod dnem wanny nie jest taki zły... a dodatkowo ścianki obudowy i reszte podłogi obłożyć styropianem... to już hardcore chyba...
EZS - 21-11-2009 20:32
hmm... nie myślałem że w akrylowej moze byc zimniej niz w żeliwnej :-?
... Jest, bo żeliwna trzyma ciepło i ma grube ścianki
Nam też marzły pupy, stąd styropian
rzeczywiście wanna stoi na nóżkach i przykręcona jest do ściany (u nas jest standardowa osłona a nie żadna ścianka) a styropian tylko trochę ją stabilizuje a generalnie to grzeje.
edde - 21-11-2009 21:23
no, nie przesadzaj z tym grzaniem :wink:
jedynie powoduje brak wychładzania, ale to i tak dużo :wink:
siggi&alka - 21-11-2009 22:32
Natomiast jeśli chodzi o obudowanie to wanna ma się wspierać na zabudowie na sztywno na krawędzi wanny czy sfazować bloczki, wsunąc pod krawędź wanny i zostawić np 2cm luzu między wanną i bloczkiem a reszte uzupełnić pianką..? czy też całkiem na sztywno zrobić..?
Tutaj znalazłem filmik i w sumie nie widać żeby fazował bloczki od ścian, więc chyba trzyma się na krawędziach...
http://termodom.blogspot.com/2008/10...nie-tylko.html Mirron, ze tak zapytam, po co ci to wiedzieć? chcesz zrobic to sam i miec syfną łazienkę czy chcesz moze przypilnować fachowca? A moze sam jestes fachowcem i chcesz sie dowiedziec jak robic? Tacy tez juz uczyli sie tu fachu :P
Najpierw kafle nad wanną potem dostawiasz wanne i ją obudowujesz ale nie tak jak pseudofachowcy, ze obrysowują sobie wanne, potem ja odstawiaja na bok, murują z bloczków i wstawiaja ją do srodka tylko ustaw ja porządnie, zrób próbę szczelnosci, podmuruj uskok tak zeby mozna było wsunąć stopy i potem polóż kafle. Oczywiscie wielkie znaczenie ma tu wymierzenie linii tak aby fugi i ciecia płytek fajnie sie zgrywały i od czoła wanny nie wychodziła jakas mała scinka. Looknij na to:
http://www.rolicz.com/prace1darek.pdf
Wirecki - 22-11-2009 17:28
Robił ktoś jeszcze taką mini-izolację wanny od środka ze styro? Warto?
Mirron - 22-11-2009 20:38
Mirron, ze tak zapytam, po co ci to wiedzieć? chcesz zrobic to sam i miec syfną łazienkę czy chcesz moze przypilnować fachowca? A moze sam jestes fachowcem i chcesz sie dowiedziec jak robic? Tacy tez juz uczyli sie tu fachu :P
Najpierw kafle nad wanną potem dostawiasz wanne i ją obudowujesz ale nie tak jak pseudofachowcy, ze obrysowują sobie wanne, potem ja odstawiaja na bok, murują z bloczków i wstawiaja ją do srodka tylko ustaw ja porządnie, zrób próbę szczelnosci, podmuruj uskok tak zeby mozna było wsunąć stopy i potem polóż kafle. Oczywiscie wielkie znaczenie ma tu wymierzenie linii tak aby fugi i ciecia płytek fajnie sie zgrywały i od czoła wanny nie wychodziła jakas mała scinka. Looknij na to:
http://www.rolicz.com/prace1darek.pdf
Po co mi to wiedzieć? Niestety robię remont własnymi siłami, gdyż nie stac mnie na ekipę remontową :( i nie chciałbym schrzanić montażu wanny co wydaje się proste ale chyba jednak do końca nie jest... w związku z tym pytam forumowiczów doświadczonych mniej lub więcej o porady itp.. :lol:
Jakąś koncepcje na montaż już mniej więcej mam, tyle że nie mogę nigdzie znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy obudowa ma byc do krawędzi wanny czy ma wchodzić pod krawędź i podtrzymywać "kołnierz" wanny.. od przodu gdzie będzie glazura ma wg mnie raczej wchodzić pod krawędź gdyż trzeba cofnąć zabudowę aby płytki licowały się z krawędzią wanny a z tyłu chyba wygodniej będzie zrobić do krawędzi...
siggi&alka - 22-11-2009 23:25
ogladałes pdfa? widziałes te kreski na podłodze robione ołówkiem? to jest zewnętrzna krawędź wanny. Ytongi cofasz względem tej krechy o jakies 15-18mm. Wanny akrylowe sa krzywe i nie trzymają geometrii dlatego nie zdziw sie jak srodkiem wanna bedzie licować sie z płytkami a narozniki bedą wystawać. Ytong ma tez wchodzić pod kołnież wanny i być zklinowany scietym odpadem ( jak bedziesz wsadzał ytong bedziesz wiedział dlaczego sie go scina) na klej.
Powodzenia w robocie, na bank dasz ciała ale za to druga wanna juz pójdzie ci lepiej :)