Wszystkie ściany z betonu B 20
Vulkano - 12-11-2009 09:02
Czy wylanie wszystkich ścian z betonu takiego samego jakim wylano fundamenty i późniejsze ich ocieplenie styropianem elewacyjnym jest dobrym pomysłem?
Mój wykonawca ma dostęp do taniego betonu, więc z analizy wykluczamy koszty zakupu i wykonania. Mnie się wydaje, że nie jest to zły pomysł.
A co Wy o tym sądzicie?
Jak wtedy wygląda np. kwestia "oddychania" domu?
bladyy78 - 12-11-2009 09:09
Jak masz szalunki i tani beton to nic nie stoi na przeszkodzie żeby sobie wybudować bunkier.
Kwestia oddychania wygląda tek. Kupujesz respiratory wieszasz na każdej ścianie po jednym żeby ściana odpychała.
madzioras - 12-11-2009 09:21
Tylko czy zamiast inwestować w respiratory nie lepiej zainwestować w tradycyjne pustaki? 8)
mpoplaw - 12-11-2009 09:30
Jak wtedy wygląda np. kwestia "oddychania" domu? tak samo jak w blokach z wielkiej żelbetowej płyty
wybierz się do kogoś kto w czymś takim mieszka i zapytaj, i będziesz miał zaraz odpowiedź
Jarek.P - 12-11-2009 10:13
Jak wtedy wygląda np. kwestia "oddychania" domu? Oj to proste. Jak dom jest z pustaka, to stojąc obok niego (tylko trzeba stać cierpliwie i baaardzo nieruchomo) można zaobserwować, jak dom się leciutko nadyyyma - to jest wdech, a potem opada - wydech. I tak cały czas: wdech, wydech, wdech, wydech.
Przy ścianach żelbetowych będzie to trudniejsze, bo taka ściana jest sztywniejsza, ale i to nie problem, po prostu robiąc zbrojenie trzeba to przewidzieć i dać odpowiednie dylatacje :lol:
A na poważnie: "oddychanie domu" jest tematem, który tutaj (i nie tylko tutaj) wzbudzał zaciekłe wojny połączone z wzajemnym wyszukiwaniem sobie dziadków w Wehrmachcie i ojców w UB tak gdzieś z 5 lat temu, obecnie głównie wywołuje dowcipy (co widać po moim przykładzie).
Bo dom oddycha, tego nikt nie neguje. Oddycha kanałami wentylacyjnymi, rozszczelnieniami w oknach i tym podobnymi drogami. "oddychanie ścian", zwłaszcza ścian tynkowanych, malowanych, obklejonych styropianem... jeśli nawet ma miejsce, to w skali oddychania całego domu jest to tak nieznaczny promil, że spokojnie można zaniedbać, bo niczyjego uduszenia się nie wywoła z całą pewnością.
J.
am76 - 12-11-2009 10:16
Jak wtedy wygląda np. kwestia "oddychania" domu? tak samo jak w blokach z wielkiej żelbetowej płyty
wybierz się do kogoś kto w czymś takim mieszka i zapytaj, i będziesz miał zaraz odpowiedź A ja myślałem, że era oddychających domów już się skończyła.
Żelbetowe ściany chyba dobrze cenowo muszą wychodzić bo na miescie widać coraz więcej w ten sposób budowanych bloków i hoteli.
Vulkano - 12-11-2009 10:38
Widzę, że spora część osób pomyliła fora.
Po pierwsze mieszkałem w bloku z wielkiej płyty, ale o ile się dobrze orientuję, to wielka płyta, a wylana z betonu lita, zbrojona struktura chyba nie są tym samym. A może jestem w błędzie żartownisiu?
Po drugie:
Kwestia oddychania wygląda tek. Kupujesz respiratory wieszasz na każdej ścianie po jednym żeby ściana odpychała. Skoro jesteś taki dowcipny, to może jeszcze wyjaśnisz co lub kogo ta ściana ma odpychać?
Jest takie powiedzenie "lepiej się nie odzywać i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości". Co do niektórych przedmówców tychże wątpliwości już nie mam.
Dom jednorodzinny, to nie biurowiec, którego nie dałoby się zbudować z jakiegoś gazobetonu czy ceramiki budowlanej. Z kolei w większości przypadków nie opłacałoby się wylewać konstrukcji domów jednorodzinnych. Chciałbym wiedzieć czy poza tymi dwoma aspektami jest jeszcze inna przyczyna (i darujcie sobie idiotyczne posty w stylu niektórych z powyższych), dla których normalnie nie wylewa się ścian domów jednorodzinnych betonem B20 (pomijając wszelkiego typu kształtki).
Czy problemem nie będzie podciąganie wody, itp.
Po prostu jest możliwość postawienia w ten sposób ścian i to w dodatku błyskawicznie, więc chciałbym wiedzieć czy warto skorzystać czy też nie.
anzys - 12-11-2009 11:11
Mój wykonawca ma dostęp do taniego betonu, więc z analizy wykluczamy koszty zakupu i wykonania. Mnie się wydaje, że nie jest to zły pomysł.
A co Wy o tym sądzicie? może i dobry, ale:
- z kolei za pręty zbrojeniowe pewnie nieźle zapłacisz
- no i zaszalowanie - to musi być "przyjemność"
- ściany nośne - też betonowe? jeżeli nie to jak je przewiązać z zewn.
- wszelkie prace instalacyjne dość upierdliwe - położenie przewodów, rur itp.. przez co wykonawcy albo mogą chcieć więcej kasy, albo jak sam będziesz robił - nieźle się napracujesz
ja bym się nie zdecydował (gazobeton na moje ścianki zewn. to ok. 7000zł)
Vulkano - 12-11-2009 11:15
Tak jak pisałem w pierwszym poście. Z analizy proszę wykluczyć koszty. Tak, wszystkie ściany miałyby być z betonu. Od fundamentów po dach. Ocieplone styropianem. Chodzi mi wyłącznie o analizę parametrów (co za, co przeciw).
Jarek.P - 12-11-2009 11:26
Widzę, że spora część osób pomyliła fora.
Po pierwsze mieszkałem w bloku z wielkiej płyty, ale o ile się dobrze orientuję, to wielka płyta, a wylana z betonu lita, zbrojona struktura chyba nie są tym samym. A może jestem w błędzie żartownisiu?. Zależy w jakim sensie pytasz. Bo mechanicznie - nie, nie są tym samym, zupełnie inaczej się je traktuje konstrukcyjnie. Ale jako materiał na ściany już tak, jedno i drugie to po prostu żelbet.
Reszty wypowiedzi nie komentuję, bo i nie ma po co, mi również ona rozwiała wszelkie wątpliwości.
J.
anzys - 12-11-2009 11:45
Tak jak pisałem w pierwszym poście. Z analizy proszę wykluczyć koszty. Tak, wszystkie ściany miałyby być z betonu. Od fundamentów po dach. Ocieplone styropianem. Chodzi mi wyłącznie o analizę parametrów (co za, co przeciw). jak nie patrzeć na koszty to czemu nie
ciepłota ścian nie ważna - docieplisz grubszym styropianem
podciąganie wody nie ma znaczenia - dobrze zaizolujesz
prace instalacyjne + wykończeniowe - nie ma znaczenia bo nie ważne koszty
tylko wtedy pytanie trochę nie potrzebne, bo jak koszty nie ważne to po co kombinować - zapłać firmie budowlanej za wybudowanie "pod klucz" i niech firma się martwi co i jak
Vulkano - 12-11-2009 11:46
Jeszcze przyszła mi do głowy taka myśl, żeby wymieszać ten beton z keramzytem - co podniesie parametry izolacyjne ścian. Być może nawet nie trzeba byłoby ich później ocieplać...
AZNYS: w pierwszym poście masz wyjaśnienie.
"Mój wykonawca ma dostęp do taniego betonu, więc z analizy wykluczamy koszty zakupu i wykonania". Nie wiem czy ma za darmo czy za grosze. Grunt, że pod względem kosztów ściany wyszłyby taniej niż tradycyjnie (o czasie nie wspominam), a gdyby jeszcze okazało się, że po wymieszaniu z keramzytem (z tego co widziałem jakieś 120-150 zł/m3 - nie wiem jakie są proporcje, ale z pobieżnych wyliczeń wyszło mi, że na dom 150 m2 nie powinno wyjść więcej niż 20 m3) ściany nie musiałyby być docieplone, to już w ogóle bajka.
mpoplaw - 12-11-2009 14:31
bardzo wysoko stawiasz sobie poprzeczkę, obecnie ściana zewnętrzna musi mieć min 0,3W/m2K, żeby wyszła taka bez ocieplenia to jej grubość będzie podobna do bunkra
taniość takiego rozwiązania nawet przy dostępie do taniego betonu będzie bardzo wątpliwa, a twój domek na pewno znajdzie się w jakimś piśmie o zakręconych inwestorach
lambda styropianu od 0,04 do 0,031
lambda pustaka keramzytowego 0,4 do 0,2
Beton z kruszywa keramzytowego 1600kg/m3 0.9 do 1
Beton z kruszywa keramzytowego 1400kg/m3 0.72 do 0.8
Beton z kruszywa keramzytowego 1300kg/m3 0.62 do 0.68
Beton z kruszywa keramzytowego 1200kg/m3 0.54 do 0.6
Beton z kruszywa keramzytowego 1100kg/m3 0.46 do 0.51
Beton z kruszywa keramzytowego 1000kg/m3 0.39 do 0.43
miwol - 12-11-2009 14:44
Zaletą (przy rzetelnym dociepleniu żelbetu z zewnątrz) będzie duża akumulacyjność cieplna takich ścian.
mpoplaw - 12-11-2009 14:52
chyba bardzo duża akumulacyjność, i jednocześnie bardzo korzystna akustyka wewnątrz, wszak on projektuje siebie ściany o grubości 1,5 metra
podejrzewam że jak nagrzeją się w lecie od słoneczka to ochłodzą się dopiero w okolicach stycznia
tak więc 2 plusy ewidentne, tańsze ogrzewanie i całkowita izolacja dźwiękowa od otoczenia
Barbossa - 12-11-2009 14:53
Widzę, że spora część osób pomyliła fora. a po czym tak sądzisz
jak Ci zresztą napisano, pod względem każdym' oprócz konstrukcyjnego - praktycznie to samo
Kwestia oddychania wygląda tek. Kupujesz respiratory wieszasz na każdej ścianie po jednym żeby ściana odpychała. Skoro jesteś taki dowcipny, to może jeszcze wyjaśnisz co lub kogo ta ściana ma odpychać?
Jest takie powiedzenie "lepiej się nie odzywać i wydawać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości". Co do niektórych przedmówców tychże wątpliwości już nie mam. sam zacząłeś pieprzyć o oddychaniu więc skąd te zdziwienie na reakcję innych
i tu się mylisz
nie wiem o jakie kształtki Ci chodzi, ale ekonomia jest tu jedynym czynnikiem
skąd ta woda?
:roll: [/quote]
błyskawicznie?
wykonawca ma systemowe szalunki? ile? jakie?
bo tempo nie jest większe niż w tradycji, a z pewnością nie musi być
zazwyczaj hamulcem jest strop, ale od czego są filigrany, płyty żerań i SP
i nie napinaj się tak bo coś Ci strzeli
Vulkano - 12-11-2009 14:55
Hehe, no możliwe :)
No OK. Załóżmy, że jednak docieplenie będzie konieczne, tak jak byłoby to w przypadku materiałów, z których pierwotnie miały powstać ściany. W zamian jednak otrzymuję monolityczną bryłę - jak ktoś już napisał "bunkier", przy niezmienionej cenie. A ponieważ byłoby to nietypowe rozwiązanie, o którym wcześniej nie słyszałem, chętnie poznam opinię (tylko podkreślam raz jeszcze - nie bierzcie pod uwagę kosztów, bo te się nie zmieniają) bardziej obeznanych w tej kwestii osób ;)
mpoplaw - 12-11-2009 14:59
to o czym piszesz wymyślono już dawno temu, nazywa się prafea
http://www.praefa.com
ludzie mieszkają w tym już od tak dawna że możesz nawet porozmawiać z nimi o wadach i zaletach wynikających z bezpośredniej eksploatacji
Barbossa - 12-11-2009 14:59
TYLKO ekonomia - zapytaj wykonawcę o te szalunki
edde - 12-11-2009 15:08
koszty to Ci się nie liczą przy powstawaniu tych ścian, za instalację już zapłałcisz dużo więcej, wykuć otwór czy bruzdę w betonie to nie to samo co w suorexie, i wiedzą to tez instalatorzy ujmując to w kosztorysach, (zeby nie było opieram to stwierdzenie na porównaniu swoich scian kondygnacji piwnicy betonowej monolitycznej ze ścianami pozostałych kondygnacji z suporexu)
co do czasu budowy ścian to owszem szalunek systemowy jest szybszy od murowania piwnicy z małego bloczka betonowego liczonego w ciężkich tysiącach sztuk ale już duży siporek buduje ścianę wcale nie wolniej niż szalunek, a jest potem znacznie lepiej obrabialny (no np. jak pomyślę że te 600 kołków do ocieplenia trzeba by w betonie wiercić...)
reasumując mając do czynienia z jednym i drugim na monolit powyżej piwnicy bym się nie zdecydował
anzys - 12-11-2009 15:09
"Mój wykonawca ma dostęp do taniego betonu, więc z analizy wykluczamy koszty zakupu i wykonania". Nie wiem czy ma za darmo czy za grosze. Grunt, że pod względem kosztów ściany wyszłyby taniej niż tradycyjnie (o czasie nie wspominam), a gdyby jeszcze okazało się, że po wymieszaniu z keramzytem (z tego co widziałem jakieś 120-150 zł/m3 - nie wiem jakie są proporcje, ale z pobieżnych wyliczeń wyszło mi, że na dom 150 m2 nie powinno wyjść więcej niż 20 m3) ściany nie musiałyby być docieplone, to już w ogóle bajka. tak, czytać i rozumieć co czytam umiem, ale staram się Tobie powiedzieć, że budowa domu to nie tylko "tani beton",może pochwal się za ile chcą ten dom postawić)
Skoro jesteś przekonany do takiego rozwiązania to je zastosuj, ale będziesz miał potem sporo problemów, których nikt tu nie przewidzi - bo raczej nikt tak nie buduje.
Najbardziej oczywiste to:
- przenikalność cieplna (patrz mpoplaw)
- prace instalatorskie
- koszty (nie chce mi się wierzyć aby było taniej niż tradycyjnie) - same zaszalowanie tego to ładne wyzwanie (wypożyczenie szalunków systemowych jest drogie)
Barbossa - 12-11-2009 15:16
prace instalatorskie to nie problem
peszle w ścianach i na podlogach
czemu zawzieliście się na kucie tego żelbetu?
ścianki gr 14-16cm stykną przy ich zazbrojeniu, to nawet nie ma miejsca na mozolne toczenie dużej kulki pod górkę
Vulkano - 12-11-2009 15:20
a po czym tak sądzisz Po pierwszych postach, które nie wniosły do tematu niczego istotnego. Twierdzisz, że jest inaczej?
sam zacząłeś pieprzyć o oddychaniu więc skąd te zdziwienie na reakcję innych Nie wiem dlaczego ciągle podnosicie kwestię oddychania. Chodzi o to, że nie wziąłem tego słowa w cudzysłów? Bo nie kumam?
i tu się mylisz Pokaż mi więc drapacz chmur postawiony z jakichkolwiek materiałów, z których z reguły buduje się domy jednorodzinne. Chętnie zobaczę takie cudo (o ile jeszcze stoi)
nie wiem o jakie kształtki Ci chodzi, ale ekonomia jest tu jedynym czynnikiem Na przykład kształtki styropianowe wypełnione betonem.
skąd ta woda? No przecież nie z kranu. Nie wiem jaką chłonność wilgoci mają takie ściany, ale wydaje mi się dużą. Stąd moje obawy.
błyskawicznie?
wykonawca ma systemowe szalunki? ile? jakie?
bo tempo nie jest większe niż w tradycji, a z pewnością nie musi być
zazwyczaj hamulcem jest strop, ale od czego są filigrany, płyty żerań i SP Tak, błyskawicznie. Tempo oraz to jakie szalunki i ile ich ma wykonawca, nie jest istotą tematu
i nie napinaj się tak bo coś Ci strzeli Nie napinam się (chyba, że tak nazywasz postawę, w której na forum budowlanym oczekuje się konkretnych porad i sugestii w związku z pytaniem, które się zadało). Gdybym chciał sobie pożartować, zrobiłbym to na łamach innego forum. To związane jest z budową domu. Zwróć uwagę na fakt, że w temacie jest już kilkanaście postów, z których zaledwie garstka wniosła coś istotnego do tematu. Pozostałe - z Twoim na czele (tyle się napisałeś i co, poza pretekstem do OT, wniósł Twój post?) - sieją tylko zamęt. Ja kiedy nie mam nic wartościowego do powiedzenia w danej dziedzinie, to siedzę cicho i nie nadrabiam głupimi żartami. Proste.
Vulkano - 12-11-2009 15:22
to o czym piszesz wymyślono już dawno temu, nazywa się prafea
http://www.praefa.com
ludzie mieszkają w tym już od tak dawna że możesz nawet porozmawiać z nimi o wadach i zaletach wynikających z bezpośredniej eksploatacji Tak, wiem. Nawet dzwoniłem tam dzisiaj. Tyle, że oni stawiają gotowe ściany zrobione według projektu. W dodatku za koszmarne pieniądze.
hes - 12-11-2009 15:28
Beton jest doskonałym materiałem na ściany domu. Oczywiście
ściany jak najgrubsze, bez psucia ich "ociepleniem", bo to gów.o daje.
O... przepraszam - daje: dodatkowy koszt, a poza tym możliwość trwałego
zawilgocenia ścian od środka, jak komuś bardzo na tym zależy, szczególnie
po oklejeniu ścian styropianem...
Vulkano - 12-11-2009 15:34
prace instalatorskie to nie problem
peszle w ścianach i na podlogach
czemu zawzieliście się na kucie tego żelbetu?
ścianki gr 14-16cm stykną przy ich zazbrojeniu, to nawet nie ma miejsca na mozolne toczenie dużej kulki pod górkę No właśnie. Tyle razy już podkreślałem, że koszt ustalony z wykonawcą pozostaje niezmienny, a ciągle ktoś to bierze pod uwagę.
Wziąwszy więc pod uwagę, że ściany będą docieplane (chyba, że wrzucenie do mieszanki betonowej granulatu keramzytowego ma jednak jakiś sens?), że nie wiadomo jeszcze jak to będzie z tą wilgocią (czy np. powstawanie ryzyka grzyba jest w tym wypadku zwiększone czy takie samo jak w przypadku innych materiałów?), że konstrukcja byłaby z pewnością solidniejsza, że wyjątkowo w tym wypadku względy ekonomiczne powstawania budynku (chyba, że będzie to miało później znaczenie dla eksploatacji budynku - bo latem z pewnością będzie chłodno. Nie wiem jak zimną przy dociepleniu styropianem ;)) nie mają znaczenia, jakie są jeszcze "za" i "przeciw"?
Barbossa: O co chodzi z tym toczeniem kulki? ;)
Barbossa - 12-11-2009 15:37
Nie napinam się (chyba, że tak nazywasz postawę, w której na forum budowlanym oczekuje się konkretnych porad i sugestii w związku z pytaniem, które się zadało). Gdybym chciał sobie pożartować, zrobiłbym to na łamach innego forum. To związane jest z budową domu. Zwróć uwagę na fakt, że w temacie jest już kilkanaście postów, z których zaledwie garstka wniosła coś istotnego do tematu. Pozostałe - z Twoim na czele (tyle się napisałeś i co, poza pretekstem do OT, wniósł Twój post?) - sieją tylko zamęt. Ja kiedy nie mam nic wartościowego do powiedzenia w danej dziedzinie, to siedzę cicho i nie nadrabiam głupimi żartami. Proste. pomyliłeś Kolego forum z poradami
eksperta
popytaj mądrych, a tu lepiej sobie daruj, skoro to co do tej pory było powiedziane nic Ci nie mówi lub Cię nie interesuje, bądź nie o to pytałeś
to na kiego #$$%^ ten temat
dla przypomnienia, Twój post:
więc buduj i tyle, nie zawracaj du.py
Vulkano - 12-11-2009 15:39
Beton jest doskonałym materiałem na ściany domu. Oczywiście
ściany jak najgrubsze, bez psucia ich "ociepleniem", bo to gów.o daje.
O... przepraszam - daje: dodatkowy koszt, a poza tym możliwość trwałego
zawilgocenia ścian od środka, jak komuś bardzo na tym zależy, szczególnie
po oklejeniu ścian styropianem... Hmm...no właśnie tego typu obawy miałem i dlatego założyłem ten temat.
Chciałbym się jednak upewnić jak powinienem traktować pierwszą część Twojej wypowiedzi - bo nie wiem czy powinienem doszukiwać się w niej nut ironii czy też pisałeś poważnie.
Czy można jednak wyeliminować takie ryzyko zawilgocenia przy zastosowaniu ocieplenia?
hes - 12-11-2009 15:47
Chciałbym się jednak upewnić jak powinienem traktować pierwszą część Twojej wypowiedzi - bo nie wiem czy powinienem doszukiwać się w niej nut ironii czy też pisałeś poważnie. Najzupełniej serio.
Możliwość zawilgocenia zawsze istnieje. Zaraz Ci tu napiszą, że przy ZŁYM
wykonaniu ocieplenia. Tylko że DOBRE wykonanie ocieplenia nie istnieje.
Dodatkowe "ocieplenie" nie spełnia swojej roli i w związku z tym jest
w Twoim przypadku najzupełniej zbędne - przyniesie więcej szkody, niż
pożytku.
Vulkano - 12-11-2009 15:51
pomyliłeś Kolego forum z poradami
eksperta
popytaj mądrych, a tu lepiej sobie daruj, skoro to co do tej pory było powiedziane nic Ci nie mówi lub Cię nie interesuje, bądź nie o to pytałeś
to na kiego #$$%^ ten temat Jesteś grafomanem i lubisz sobie popisać nie na temat, czy co? Skoro nie uważasz się za eksperta, to dlaczego wypowiadasz się jakbyś nim był? Kategorią jest "wymiana doświadczeń", którą w moim przekonaniu można również podpiąć pod wiedzę teoretyczną. Wiem też jak brzmiało pytanie. Odpowiedzi jednak trzeba szukać przedzierając się przez gąszcz jałowych treści, takich jak m.in większość tej, którą zaserwowałeś (może poza kwestią instalacji)
więc buduj i tyle, nie zawracaj du.py Nie przypominam sobie, żebym temat zakładał kierując w nim pytania bezpośrednio do Ciebie. Skoro więc uważasz, że zawracam Ci du.pę, to po kiego grzyba tracisz swój cenny czas na konstruowanie swoich wypowiedzi w tym temacie?
mpoplaw - 12-11-2009 15:52
Tak, wiem. Nawet dzwoniłem tam dzisiaj. Tyle, że oni stawiają gotowe ściany zrobione według projektu. W dodatku za koszmarne pieniądze. zakręciłeś się, przecież nie chodzi o kupno prafea, tylko o opinie użytkowników takich domków, jeśli będą dla ciebie zadowalające a ty masz przecież dostęp do taniego betonu, to twój fachman bez problemu skopiuje ci system prafea za zwykłe pieniądze
możesz też od razu przejść w system termodom, czyli szalunek tracony z styropianu wypełniany betonem
http://www.muratordom.pl/zdjecia/dom...tyropianu1.jpg
na zachodzie robią tak domy już od 50 lat
Vulkano - 12-11-2009 15:56
Chciałbym się jednak upewnić jak powinienem traktować pierwszą część Twojej wypowiedzi - bo nie wiem czy powinienem doszukiwać się w niej nut ironii czy też pisałeś poważnie. Najzupełniej serio.
Możliwość zawilgocenia zawsze istnieje. Zaraz Ci tu napiszą, że przy ZŁYM
wykonaniu ocieplenia. Tylko że DOBRE wykonanie ocieplenia nie istnieje.
Dodatkowe "ocieplenie" nie spełnia swojej roli i w związku z tym jest
w Twoim przypadku najzupełniej zbędne - przyniesie więcej szkody, niż
pożytku. Czyli wychodzi na to, że faktycznie ściany będą musiały mieć grubość tych stosowanych w bunkrach.
A dorzucenie keramzytu i po prostu zmieszanie go z betonem cokolwiek tu zmieni?
mpoplaw no jest to jakaś myśl. Masz może namiary na jakiegoś producenta takich kształtek w Polsce? Ciekawe tez jak to się ma do tego o czym pisał hes...
Vafel - 12-11-2009 15:57
A co Ty z tym zawilgoceniem. Po to robisz izolacje, żeby ściana się nie zawilgła. A nawet jak zawilgnie i nawet jak ocieplenie jest od zewnątrz i nawet jak to ocieplenie nie przepuszcza wilgoci (styropian) to ściana odda tą wilgoć do wewnątrz. Noo... chyba, że od wewnątrz też ją ocieplisz styropianem, to wtedy jest problem...
hes - 12-11-2009 16:02
(....)
A dorzucenie keramzytu i po prostu zmieszanie go z betonem cokolwiek tu zmieni? Zmieni... ciężar właściwy materiału do budowy.
Keramzyt w zasadzie nie jest uznawany za materiał do izolacji cieplnej.
Powiem tak: jak go zastosujesz, zaoszczędzisz na betonie, uzyskasz lżejsze
ściany. Czy poprawisz tym izolacyjność cieplną ? Wątpię.
labas1 - 12-11-2009 16:04
Kategorią jest "wymiana doświadczeń", którą w moim przekonaniu można również podpiąć pod wiedzę teoretyczną. No właśnie, wymiana doświadczeń a nie dojenie.
Dawaj swoje doświadczenia, a ja dam swoje, a mam spore w ścianach żelbetowych z niemcowni. :wink:
Vulkano - 12-11-2009 16:19
Kategorią jest "wymiana doświadczeń", którą w moim przekonaniu można również podpiąć pod wiedzę teoretyczną. No właśnie, wymiana doświadczeń a nie dojenie.
Dawaj swoje doświadczenia, a ja dam swoje, a mam spore w ścianach żelbetowych z niemcowni. :wink: Kolejny nic nie wnoszący post. jakie mogę wnieść doświadczenia, skoro dopiero zaczynam budowę? Masz pytanie to je zadaj, jeśli będę wystarczająco kompetentny, to Ci odpowiem. Jeśli nie, to nie będę zaśmiecał wątku bzdetami. Gdyby każdy myślał jak Ty, każde forum szybko by zamierało (wykluczając te, których użytkownikami są miłośnicy OT).
Masz wiedzę, to się podziel. Nie chcesz się nią dzielić, to siedź cicho.
Jeśli się podzielisz i to czego się wszyscy dowiemy będzie miało sens, wykorzystam to w praktyce i w przyszłości ja również będę się dzielił z kimś innym nowozdobytą wiedzą, podpartą dodatkowo praktyką.
No chyba taka jest istota forów (zwłaszcza takich jak to) prawda? Jak będę chciał sobie pogadać o dupie Maryni, to pójdę do knajpy albo poudzielam się na onecie.
Barbossa - 12-11-2009 16:22
no przynajmniej hes wymienił się swoimi "doświadczeniami"
tylko czemu po zaaplikowaniu swemu organizmowi jakiegoś świństwa
:-?
Vulkano nadal nie rozumiesz co to forum
labas1 - 12-11-2009 16:29
Kategorią jest "wymiana doświadczeń", którą w moim przekonaniu można również podpiąć pod wiedzę teoretyczną. No właśnie, wymiana doświadczeń a nie dojenie.
Dawaj swoje doświadczenia, a ja dam swoje, a mam spore w ścianach żelbetowych z niemcowni. :wink: Kolejny nic nie wnoszący post. jakie mogę wnieść doświadczenia, skoro dopiero zaczynam budowę? Masz pytanie to je zadaj, jeśli będę wystarczająco kompetentny, to Ci odpowiem. Jeśli nie, to nie będę zaśmiecał wątku bzdetami. Gdyby każdy myślał jak Ty, każde forum szybko by zamierało (wykluczając te, których użytkownikami są miłośnicy OT).
Masz wiedzę, to się podziel. Nie chcesz się nią dzielić, to siedź cicho.
Jeśli się podzielisz i to czego się wszyscy dowiemy będzie miało sens, wykorzystam to w praktyce i w przyszłości ja również będę się dzielił z kimś innym nowozdobytą wiedzą, podpartą dodatkowo praktyką.
No chyba taka jest istota forów (zwłaszcza takich jak to) prawda? Jak będę chciał sobie pogadać o dupie Maryni, to pójdę do knajpy albo poudzielam się na onecie.
Gdyby nie zawodowcy( to tacy ludzie pracujący zawodowo w branży), to takie fora by nie istniały - lekarz z piekarzem wymienialiby się doświadczeniem jak położyć cegłę ?
Vulkano - 12-11-2009 16:56
Gdyby nie zawodowcy( to tacy ludzie pracujący zawodowo w branży), to takie fora by nie istniały - lekarz z piekarzem wymienialiby się doświadczeniem jak położyć cegłę ? Lekarz z piekarzem nie. Ale już murarz z piekarzem jak najbardziej. Zwłaszcza jeśli przy okazji skorzysta na tym lekarz, który będzie świadkiem takiej wymiany. Idąc dalej Twoim tokiem myślenia i biorąc pod uwagę Twoje wypowiedzi, rozumiem, że nie masz pojęcia o temacie, w którym odpowiadasz? Skoro tak, to po co? A jeśli jednak jesteś człowiekiem kompetentnym, to jaki sens miała Twoja ostatnia wypowiedź o lekarzu i piekarzu?
hes - 12-11-2009 17:07
no przynajmniej hes wymienił się swoimi "doświadczeniami"
tylko czemu po zaaplikowaniu swemu organizmowi jakiegoś świństwa
:-?
Żeby nie było niedomówień: zgłosiłem to modowi.
Oczywiście nie spodziewam się, żebyś potrafił uzasadnić
błędne rozumowanie w moich postach...
beton44 - 12-11-2009 17:14
hmmmm....
a weźcie już przestańcie karmić WulkanowegoTrolla.... :-?
Barbossa - 12-11-2009 17:24
też racja
a to aby nie uciekło, bo wiadomy Kolega lubi kasować
można przerzucić do innego działu/tematu/postu
byleby nie zginęło
Najzupełniej serio.
Możliwość zawilgocenia zawsze istnieje. Zaraz Ci tu napiszą, że przy ZŁYM
wykonaniu ocieplenia. Tylko że DOBRE wykonanie ocieplenia nie istnieje.
Dodatkowe "ocieplenie" nie spełnia swojej roli i w związku z tym jest
w Twoim przypadku najzupełniej zbędne - przyniesie więcej szkody, niż
pożytku.
Zmieni... ciężar właściwy materiału do budowy.
Keramzyt w zasadzie nie jest uznawany za materiał do izolacji cieplnej.
Powiem tak: jak go zastosujesz, zaoszczędzisz na betonie, uzyskasz lżejsze
ściany. Czy poprawisz tym izolacyjność cieplną ? Wątpię. Mod nie jest od korygowania Twoich wypocin, od tego są inni Forumowicze
pomyliłeś funkcje Mod'ów z Wiedźmą Ple Ple, Megalomanie
Mod od tego jest, aby w przypadku agresji skierowanej w stronę osoby, nie jej poglądów, tępić to
a mój wpis potraktowany jest troską o Twoją osobę, niczym innym
hes - 12-11-2009 17:27
też racja
a to aby nie uciekło, bo wiadomy Kolega lubi kasować
można przerzucić do innego działu/tematu/postu
byleby nie zginęło
Najzupełniej serio.
Możliwość zawilgocenia zawsze istnieje. Zaraz Ci tu napiszą, że przy ZŁYM
wykonaniu ocieplenia. Tylko że DOBRE wykonanie ocieplenia nie istnieje.
Dodatkowe "ocieplenie" nie spełnia swojej roli i w związku z tym jest
w Twoim przypadku najzupełniej zbędne - przyniesie więcej szkody, niż
pożytku.
Zmieni... ciężar właściwy materiału do budowy.
Keramzyt w zasadzie nie jest uznawany za materiał do izolacji cieplnej.
Powiem tak: jak go zastosujesz, zaoszczędzisz na betonie, uzyskasz lżejsze
ściany. Czy poprawisz tym izolacyjność cieplną ? Wątpię. Mod nie jest od korygowania Twoich wypocin, od tego są inni Forumowicze
pomyliłeś funkcje Mod'ów z Wiedźmą Ple Ple, Megalomanie
Mod od tego jest, aby w przypadku agresji skierowanej w stronę osoby, nie jej poglądów, tępić to
a mój wpis potraktowany jest troską o Twoją osobę, niczym innym a to też tak na wszelki wypadek, zatroskany...
sSiwy12 - 12-11-2009 17:30
...Keramzyt w zasadzie nie jest uznawany za materiał do izolacji cieplnej.
Powiem tak: jak go zastosujesz, zaoszczędzisz na betonie, uzyskasz lżejsze
ściany. Czy poprawisz tym izolacyjność cieplną ? Wątpię. Za wikipedia:
Beton z kruszywa kamiennego = 1,5 W/mK. do 1,8 W/mK
Beton z kruszywa keramzytowego = 0,43 W/mK do 0,9 W/mK.
Ps. to jest „lambda” – czcionka nie „rysuje” symbolu :roll:
freetask - 12-11-2009 17:31
Gdyby nie zawodowcy( to tacy ludzie pracujący zawodowo w branży), to takie fora by nie istniały - lekarz z piekarzem wymienialiby się doświadczeniem jak położyć cegłę ? ...nie masz pojęcia o temacie, w którym odpowiadasz? Skoro tak, to po co? zauważ tylko, że procentowo coraz mniej treści w tym wątku, również dzięki Tobie i Twoim niczemu nie służącym przepychankom z innymi, o ile żarty rozluźniają nieco atmosferę, o tyle Twoje ataki raczej nic dobrego nie przyniosą...
co do tematu: kiedyś już była tu podobna dyskusja, pamiętam, że jednym wniosków było to, że budownictwo z wielkiej płyty miało kilka wad:
- niedokładność, bylejakość (wada wprowadzana przez wykonawców)
- materiał (gazobetony z popiołami i dodatkami niewiadomo skąd)
- mała ekonomiczność w małej skali - opłaca się dla budowy wielu, powtarzalnych budynków (nasze betonowe osiedla z dziesiątkami wieżowców) - w budownictwie indywidualnym nie opłaca się...
W Twoim przypadku 3 wady można wyeliminować, bo za ścianę 1W i tak Cię tu zjedzą ;-) więc i tak podstawowe założenie: będziesz to ocieplał...
Jeśli chodzi o twardość podłoża - to pewnie instalatorzy się naklną, ale co, w wieżowcach remontów nie robią?
O wiertarce udarowej zapomnij. Z drugiej strony pomyśl, że będziesz mógł robić wszystkoto co w bloku, a nie będziesz musiał pytać na forum (jak powiesić bojler na ścianie - kotwy chemiczne, stelaże czy co tam jeszcze - wiem, sam wieszałem :-))
i jeszcze jedno: wyluzuj, jutro już piątek :-)
Barbossa - 12-11-2009 17:35
ja nie kasuję swoich wpisów
jeżeli trzeba poniosę pełna odpowiedzialność, odszczekam, przeproszę
Ty lubisz kasować, wystarczy zajrzeć do historii Twoich postów, o Pełen Doświadczeń
ale to OT
więc aby było coś i w temacie
skoro ekonomia nie gra roli, to nie ma żadnych innych przeciwwskazań do wykonania ścian z betonu, JAK JUŻ ZAUWAŻYŁEM WCZEŚNIEJ
koniec kropka
freetask przy odpowiednio grubej ścianie i z betonu można zrobić 1W
i niech Autor robi, w końcu ekonomia nie ma tu nic do gadania
Vulkano - 12-11-2009 21:17
zauważ tylko, że procentowo coraz mniej treści w tym wątku, również dzięki Tobie i Twoim niczemu nie służącym przepychankom z innymi, o ile żarty rozluźniają nieco atmosferę, o tyle Twoje ataki raczej nic dobrego nie przyniosą... Nic dziwnego, skoro zamiast sensownych postów trafia się 5/6, w których autorzy uprawiają właśnie trolling. Jakoś nie mam ochoty na głupie żarty, bo jest to dla mnie sprawa ważna i dosyć nagląca. Sądziłem, że to forum jest naprawdę godne uwagi i wartościowe dla osób stawiających pierwsze kroki w budowie własnego domu. Wygląda na to, że się przeliczyłem albo mam pecha, bo zebrałem w jednym miejscu każdego forumowego trolla.
Za pozostałą treść dziękuję.
beton44: nie używaj słów, których nie rozumiesz. A czytając definicję, postaraj się ją zrozumieć.
Na koniec dodam, że byłoby miło gdyby wszyscy poluzowali warkocze.
beton44 - 12-11-2009 21:59
brawo... zdemaskował się...
zdaje się że WulkanicznyTroll
zaatakował mnie ad personam
/sugerując że jestem matołem który nie rozumie słów których używa/
cóż to jest drogi WulkanicznyTrollu innego niż właśnie trollizm :-)
/ten atak/....
więcej - nie będę Cię karmił, na pewno...
Vulkano - 12-11-2009 22:33
Jest na sali moderator? I lekarz, bo kolega ma najwyraźniej problemy z percepcją.
jacekp71 - 12-11-2009 23:12
weź wylej te ściany i zamykamy kabarecik ....
Pan Roman - 12-11-2009 23:35
Może nie powinienem to tu się już trollizm zagnieździł - ale dam dobrą radę :D gdybyś wiedział dokładnie co robisz - czyli gdzie i jakie instalacje - to do szalunku od wewnątrz w tych miejscach przybijasz odpowiednie paski styropianu. Po rozszalowaniu wytapiasz/wypalasz ten styropian palnikiem i masz piąąąkne bruzdy.
Niech służy...
PR
Vulkano - 12-11-2009 23:37
beton44: specjalnie dla Ciebie. Jak się skupisz to może zrozumiesz.
jacekp71: długo myślałeś nad tymi wypocinami?
Temat jednak istotnie można zamknąć, bo m.in przez wyżej wymienionych "znawców tematu" rodem z forum onetu, stał się kompletnie nieczytelny.
Pozostałym, normalnym dziękuję za poświęcony czas i uwagę.
M K - 12-11-2009 23:40
Vulkano wysłałem do ciebie wiadomość, przeczytaj.
Pozdrawiam :D
jacekp71 - 12-11-2009 23:57
jacekp71: długo myślałeś nad tymi wypocinami?
Temat jednak istotnie można zamknąć, bo m.in przez wyżej wymienionych "znawców tematu" rodem z forum onetu, stał się kompletnie nieczytelny. w jednym zdaniu atakujesz wypowiedż, w drugim się z nią zgadzasz ....
no to ci powiem, że myślałem że powazny jesteś, a ty zwykły dupek ....
mariankossy - 13-11-2009 00:27
No to zamykamy, ament 8)
BOHO - 13-11-2009 00:51
cholera...... a tak ładnie się rozwijała akcja..... 8)
mpoplaw - 13-11-2009 06:46
mpoplaw no jest to jakaś myśl. Masz może namiary na jakiegoś producenta takich kształtek w Polsce? Ciekawe tez jak to się ma do tego o czym pisał hes... http://forum.muratordom.pl/post1730985.htm
tu masz odpowiedź zarówno na pierwsze jak i na drugie pytanie
hes jest jak na razie bardzo osamotniony w swoich teoriach, i nikomu nie udało się jeszcze zbudować takiego domku jak on proponuje, natomiast wielu już zbudowało domek z ociepleniem styropianowym i ciągle nikt na nie nie narzeka
Jarek.P - 13-11-2009 09:47
beton44: specjalnie dla Ciebie. Jak się skupisz to może zrozumiesz.
jacekp71: długo myślałeś nad tymi wypocinami?
Temat jednak istotnie można zamknąć, bo m.in przez wyżej wymienionych "znawców tematu" rodem z forum onetu, stał się kompletnie nieczytelny.
Pozostałym, normalnym dziękuję za poświęcony czas i uwagę. Miałem się już w tym wątku nie odzywać, bo wcześniej uznałem, że nie warto, ale jednak...
Jest taka biblijna przypowieść o szukających źdźbła w oku bliźniego a nie widzących belki w swoim własnym. Zapoznaj się, przemyśl.
A to, co sam wyżej napisałeś o poluzowaniu warkoczy - trzeba było zacząć od siebie i byłoby wszystko super. Bo nieczytelność tego wątku to głównie twoja zasługa. Twoja i twojego zadęcia w stylu "tu mi NATYCHMIAST dać odpowiedź i ma ona być taka, jak oczekuję, bo JA TAK CHCE!!!" ot wypisz wymaluj jak moje trzyletnie dziecko, które zwykle wtedy jeszcze bardzo głośno krzyczy i tupie nogami. I też zwykle w ten sposób reaguje, jak coś się nie po jego myśli dzieje.
Odpowiedzi dostawałeś od samego początku. A że nie podobały ci się one... no cóż.
J.
aglig - 13-11-2009 12:19
Jak to mówią mądrzy ludzie : pierwszy dom dla wroga
ogro - 23-11-2009 02:39
zgłaszam się do dyskusji.....
Właśnie ukończyłem budowę ścian domku jednorodzinnego projekt MASANTI
w technologi monolitycznej - ściany i stropy z BETONU wylewanego.
Moje założenia są takie :
- ściany zewnętrzne beton 15 cm + styropian 20 cm ( akumulacja + izolacja termiczna )
- ogrzewanie podłogowe - niskotemperaturowe źródło ciepła, piec gazowy kondensacyjny, w przyszłości pompa ciepła
- duże przeszklenia od południa
- okna "pasywne" montowane w strefie ocieplenia + żaluzje zewnętrzne
zamykane automatycznie
- rekuperator ( mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła )
- góra, dachówka + izolacja 30 wełna + 5 styropian
czekam na pytania .......i dyskusję
perm - 23-11-2009 06:42
zgłaszam się do dyskusji.....
Właśnie ukończyłem budowę ścian domku jednorodzinnego projekt MASANTI
w technologi monolitycznej - ściany i stropy z BETONU wylewanego.
Moje założenia są takie :
- ściany zewnętrzne beton 15 cm + styropian 20 cm ( akumulacja + izolacja termiczna )
- ogrzewanie podłogowe - niskotemperaturowe źródło ciepła, piec gazowy kondensacyjny, w przyszłości pompa ciepła
- duże przeszklenia od południa
- okna "pasywne" montowane w strefie ocieplenia + żaluzje zewnętrzne
zamykane automatycznie
- rekuperator ( mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła )
- góra, dachówka + izolacja 30 wełna + 5 styropian
czekam na pytania .......i dyskusję Koszty, koszty?!
Jaki fundament i jak rozwiązałeś sprawę szalunków?
perm - 23-11-2009 06:45
zgłaszam się do dyskusji.....
Właśnie ukończyłem budowę ścian domku jednorodzinnego projekt MASANTI
w technologi monolitycznej - ściany i stropy z BETONU wylewanego.
Moje założenia są takie :
- ściany zewnętrzne beton 15 cm + styropian 20 cm ( akumulacja + izolacja termiczna )
- ogrzewanie podłogowe - niskotemperaturowe źródło ciepła, piec gazowy kondensacyjny, w przyszłości pompa ciepła
- duże przeszklenia od południa
- okna "pasywne" montowane w strefie ocieplenia + żaluzje zewnętrzne
zamykane automatycznie
- rekuperator ( mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła )
- góra, dachówka + izolacja 30 wełna + 5 styropian
czekam na pytania .......i dyskusję
!. koszty?
2. jak rozwiązałeś sprawę szalunków
3. jak mocowałeś ten styropian do betonu?
- 23-11-2009 07:02
czekam na pytania .......i dyskusję jaki typ szalunku ? /koszty szalunku/
czy w czasie betonowania uniknąłes niespodzianek typu "szalunek sie rozjechał" - słowem czy sciany wyszły równe ?
czy szalunek /przed wylaniem/ był natłuszczany ?
czy beton był wibrowany ?
jaki planujesz tynk ? czy masz juz wykonawce na tynki ?
ogro - 24-11-2009 00:39
więc w odpowiedzi na pytania :
- szalunki wykonałem sam w postaci płyt z desek struganych o długości ok 2.5 m i wysokie na 0,5 m, spinane w kilku miejscach przetyczkami, dla zachowania rozstawu tzn. żeby się nie "rozjechały", oraz taki ciekawy patent na ich mocowanie, ale to zobaczycie na foto sami
- oczywiście natłuszczałem ( zużyty olej samochodowy rozcieńczony ropą ) dobrze i lekko się to smaruje wałkiem na kiju ) stary patent budowlańców
- betonu nie wibrowałem, jedynie dobrze "sztychtowałem" prętami zbrojeniowymi i pobijałem szalunki z boków, resztę załatwił dodatek uplastyczniający który "ładnie" odpowietrza beton i eliminuje "raki"
(sztychtowanie to nic innego jak wielokrotne nakłuwanie betonu prętem karbowanym np. fi 12-14 do samego dna, co powoduje dobre ułożenie betonu)
- tynk wewnętrzny planuję wykonać jako tradycyjny cementowo-wapienny z wstępną obrzutką, z dużą proporcją wapna, zacierany na listwach, a potem gładź...... podobno w tym przypadku tradycjonalizm się opłaca i wielu ludzi wraca do tej metody rezygnując z tynków maszynowych (gipsowych), pamiętajmy wszak o wspaniałych właściwościach bakteriobójczych wapna, ktoś kto kiedyś białkował ściany wapnem zna ten efekt i klimat....
- wykonawcy nie mam, ale jeżeli już, to poszukam kogoś ze "starej szkoły" kto wie co to jest I, II, III klasa tynków, ale umie zacierać do listew.....
- pytanie o styropian powinno się pominąć, ale oczywiście normalnie na klej i kołki, płyty 20 cm ( z ciekawości podpowiem że nie łatwo się je tnie, więc najlepiej drutem oporowym na ciepło, szczegóły - na Allegro )
z moich uwag do tego typu ścian :
- okna montowane w strefie ocieplenia, na skraju muru betonowego na łącznikach metalowych i podporach dolnych z klocków drewnianych, tak jak zalecają w domach pasywnych ( zerowe mostki termiczne )
- według mnie 15 cm jest optymalną grubością ścian monolitycznych ( patrz. Thermomur, Termodom, Izodom )
- specjalnie nie zbroiłem ale parę prętów na warstwę zastosowałem w newralgicznych miejscach
- koszty w przypadku metody gospodarczej 1 m3 betonu :
350 kg cementu + 2 tony kruszywa ok. 200 zł + robota, co daje materiał ok. 30 zł za m2 ściany
z zalet, pamiętać należy o braku konieczności wykonywania nadproży i wieńca co jest konieczne w metodzie murowanej
- otwory na większe instalacje zostawiamy w trakcie szalowania lub wykonujemy zaraz po ściągnięciu szalunku 1-2 dni gdzie beton jest świeży i łatwo się "dłubie"
reasumując:
- metoda ta jest prosta, ale dość "upierdliwa" , lecz za to można naprawdę dużo zaoszczędzić na kasie
- nie potrzeba "użerki" z fachmanami można to rozciągnąć w czasie
- potrzebny transport pionowy do podawania betonu ( u mnie był żurawik budowlany i mały kosz zasypowy
- potrzeba rusztowań np. warszawskie, są idealne do tego
- ale żeby nie było tak kolorowo to nie jest metoda którą da się zlecić budowlańcowi, bo wyjdzie drożej jak murowanie
z zalet podkreślam ogromną akumulacyjność murów, oszczędność powierzchni zabudowy (można zyskać ładnych kilka m2) w stosunku do tradycyjnych murów, dobra akustyka
A jeżeli nie tak, to jedynie pełne SILIKATY 15 cm + 20 styropianu, ściana zdrowa i tania, ale mało popularna
a jeżeli ktoś powie że woli ciepłą ceramikę to zapytam, ocieplasz to ? a on oczywiście że TAK, to po co Ci gruba ceramika, a on na to bo jest zdrowa i koniec, wtedy wysiadam z tego pociągu :)
Oczywiście nie jest błędem Ceramika czy Gazobeton, ale po co ???
wiadomo TRADYCJONALIZM w narodzie .......nie krytykujmy się na wzajem
U mnie "ciemnogród" z drugiego końca miasteczka przychodził i pytał szyderczo po co mi bunkier w czasach pokoju, to odpowiadałem że taki duży sejf na pieniądze buduję i miałem gościa z głowy :)
Oczywiście jest dyskusja o ogrzewaniu, jak mówię "podłogówka", to zaraz słyszę że niezdrowa, więc mówię że zrobię podwójne mieszane ogrzewanie, to wtedy mnie wszyscy znajomi chwalą, że się powoli nawracam na dobrą drogę ......... a ja swoje cuda czynię
Zdjęcia z etapu początkowego :
http://www.imagic.pl/members/browse/15741/budowa
katalog projektu :
http://www.archigraph.pl/projekt/masanti.html
perm - 24-11-2009 06:48
Polak potrafi :)
Ty to tak po kawałku wylewałeś?
andre59 - 24-11-2009 08:00
Matkojedyna :o , ogro zmniejsz ten AVATAR do normalnych rozmiarów, całą stronę rozwala :o .
- 24-11-2009 09:57
... poszukam kogoś ze "starej szkoły" kto wie co to jest I, II, III klasa tynków, ale umie zacierać do listew ... dzięki za odpowiedź
widze, ze znakomicie dajesz sobie rade :)
pzdr
wick - 24-12-2009 15:53
ogro napisał: A to ocieplenie to jak planujesz rozwiązać.
ogro - 24-12-2009 16:18
ogro napisał: A to ocieplenie to jak planujesz rozwiązać. Sprecyzuj o jakie ocieplenie pytasz ? bo jeżeli o dach to prosta sprawa :) - żartuję nie ma prostych spraw ........
Ja planowałem juz przed budową, jak wykonać "ciepły" dach.
Oczywiście nie robię więźby tradycyjnej, tylko stalową, bo zamiast krokwi drewnianych mam kratownice ( lekkie ) o wysokości 30 cm + 5 cm styropianu pod wełną między łatami do konstrukcji sufitu.
Wiem , że można zastąpić kratownice stalowe - drewnianymi, ale to jest już zadanie dla projektanta.
Służę pomocą i doświadczeniem .......
wick - 25-12-2009 09:53
Ot tak pytam. Co do więżby stalowej to zwróć uwage,że stal jest dobrym przewodnikiem ciepło/zimno. Może się skraplać.
Zbroiłeś,prawda?
ogro - 25-12-2009 10:21
Tak, oczywiscie zbroiłem 4 x 12 mm w nadprożu.
Co do mostków termicznych w dachu to myślę że nie wystapią.
Od góry i od dołu kratownicy jest drewno, czyli przerwanie mostka termicznego
Objętosciowo stali w masie dachu jest kilka procent, a reszta to materiał izolacyjny.
william.bonawentura - 26-12-2009 10:06
Mój wykonawca ma dostęp do taniego betonu, więc z analizy wykluczamy koszty zakupu i wykonania. Czy ten tani beton to będą "końcówki z gruszek", czyli np. codziennie po 2m3, czy dowolna ilość ?
wick - 26-12-2009 10:19
Nie wiem czy wiesz ale Vulkano obraził się.
ogro - 26-12-2009 12:43
Szalunków gotowych było mało, więc co 2 dni mniej-więcej zalewanie całodniowe normalną betoniarką w której ustalono stosunki wagowe dla cementu i kruszywa.
Jest to bardzo łatwe : ważymy jedno wiadro kruszywa potem na próbę napełniamy betoniarkę do stałego poziomu wiadrami i wiemy ile cementu mamy dać z tabeli dla np. B 20. Polecam dodatki uplastyczniające.
Vulkano - 23-01-2010 15:42
Czy ten tani beton to będą "końcówki z gruszek", czyli np. codziennie po 2m3, czy dowolna ilość ? Dlaczego pytasz?
wick: nie przypominam sobie, żebym ustanawiał cię swoim rzecznikiem.
ogro: serdeczne Bóg zapłać za to, że dzielisz się swoją wiedzą i doświadczeniem. Tego właśnie szukałem. Wysłałem do Ciebie wiadomość na PW jeszcze zanim dotarłem do końca wątku, więc część jej treści jest nieaktualna, ale proszę o odpowiedź w pozostałych kwestiach :)