ďťż

Jak uformować styropian tanio?? (Cokół)





Senser - 16-09-2004 22:16
http://foto.onet.pl/upload/24/50/_333775_n.jpg

W projekcie mam taki cokół i taki chcemy zrobić...opisany jest jako cokół ze styropianu....i tak też chcemy zrobić...
Rozmawiałem z gościem od ociepleń...mówił mi, że owszem można coś takiego zrobić, tyle tylko że wymagałoby to zamówienia czegoś takiego u producenta styropianu żeby coś takiego wyciął!! Wycenił mi to wstępnie na jakieś 80,00 zł mb!!! A cokół jak cokół...wokoło domu :-) czyli u mnie jakieś 40 mb łącznie !! Więc kupa szmalu!!
Czy nie da rady naprawdę zrobić czegoś takiego samemu?? Czy naprawdę coś takiego można zrobić wyłącznie w fabryce??
Aż mi się wierzyć nie chce....
Czy można to zrobić profesjonalnie ale do diabła nie aż tak drogo?? (Mam na myśli sam moduł cokołu...)
Doradźcie mi...





loop - 17-09-2004 09:42
ja bym to zrobił z 2 płytek sklejonych na zakładke... najpierw tę małą na górze do ściany i potem drugą. Ale to tylko tak na mój rozum :)



godul1 - 17-09-2004 09:50
Senser,
ktoś na forum pisał o wukorzystaniu spawarki łukowej do ciecia styro. Jeżeli zamówiłbyś sryro w blokach, zrobić drewniny szablon do ciagniecia po nim struny tnącej to mógłbyś to zrobić własnym sumptem. No ale muśiałbyś mieć jakiegos bystrzaka w ekipie albo zrobić to samemu.
Pozdrawiam



godul1 - 17-09-2004 10:02
bliższe szczegóły dotyczące dostosowania spawarki znajdziesz tu: http://www.murator.com.pl/forum/view...light=spawarka





trach - 17-09-2004 10:14
Nie wygłupiaj się z żadnym cięciem!

Tak jak pisze Loop, przecież nie cały ten fikuśny trapezoid jest ze styropianu a tylko same prostokąty widoczne na przekroju (izolacje na przekrojach zakreskowuje się linią falistą lub zygzakiem). A to coś białe, trapezowate, do którego dochodzi odnośnik z opisem, to już jest jakieś przykrycie tego styropianu (warstwa dociskowa i elewacyjna). Wobec tego po co kombinować cięcie styropianu z jednego kawałka? Jeśli będzie dobrze obudowany, to i tak będzie mocno i bezpiecznie siedział, a jak słabo - to i tak jak dobrze kopniesz to się odłamie...

I też nie widzę powodu, żeby ta warstwa dociskowa musiała być ukośna tak jak przyzba w starych chałupach, chyba że taki jest charakter Twojego domu.



Senser - 17-09-2004 21:18
Tak to jest jak się nie sprecyzuje sprawy...
Chodzi o to, że u mnie konkretnie jest troszkę inna sytuacja (konstrukcyjnie), niż jest to przedstawione na projekcie (zdięcie), ponieważ w trakcie adaptacji zmieniłem technologię. Projekt zawiera rozwiąznie ściany 1W i na "doklejke" jest zaprojektowany taki styropian...cokół.
A ja mam ścianę 2W z zew. warstwą (12 cm) ocieplenia styropianem, a dopiero na to "extra" będzie taki właśnie cokół...
Intencją mojego pytania co nie było "co by tu zrobić, żeby tego nie zrobić..." tylko co by tu zrobić, żeby to zrobić (tanio i dobrze).
Więc proszę nie zwracajcie uwagi na konstrukcje tego rozwiązania a bardziej na kształt tego cokołu w kontekście jego wyprofilowania w styropianie...
Co do dalszych sugestii....tak, taka jest koncepcja tego domu i to rozwiązanie jest mocno powiązane z architekturą tego domu...owszem nie chcę przeć w ten temat "po trupach"...ale chcę się upewnić co możliwości osiągnięcia takiego efektu...

A teraz przy okazji kwestia z ciutek innej sprawy...
Powiedzcie mi taką rzecz.... jak to się robi tak jak u mnie przy ścianie 2W (29 cm Max + 12 cm styropianu)....jak się osiąga takie obramowania wokół okien...co się ostatnio dość często stosuje i widzi na elewacjach...
Jak osiąga się takie wyprofilowanie w stosunku do pozostałej elewacji domu...(pow. tego profilu nie licuje się z pow. elewacji, a wystaje ponad nią ileś tam cm...). Niektórzy mówią, że wycina się paski styropianu i nakleja...no a później wiadomo tynki itd... A z kolei inny gość powiedział mi, że nie można tak kleić styropianu do styropianu bo ta cienka doklejona płaszczyzna może przemarznąć....a wtedy pod tym wyprofilowaniem na kleju skrapla się woda...później ew. znów zamrza i wiadomo...rosadza klej...i odkleja się styropian...i tynk rozwalony :-) Czy to prawda ?? To po pierwsze...jeśli to faktycznie złe rozwiązanie...to jakie jest dobre aby osiągnąć ten sam efket wizualny...no ludzię robią i nie widze aby im płatami ocieplenie schodziło z budynku :-)



jarko - 17-09-2004 21:30
Wydaje mi się to proste jednak trochę pracy kosztuje pod warunkiem że skos nie będzie zbyt duży. Nakleić 2 lub 3 warstwy styropianu i nadmiar zeszlifować pacą do darcia styropianu która kosztuje ok 15zł. 1 warstwa przy ścianie najwyższa a następne niższe żeby było mniej szlifowania. Później ta powierzchnia będzie i tak wykończona klejem i siatką.



Senser - 18-09-2004 10:40

Wydaje mi się to proste jednak trochę pracy kosztuje pod warunkiem że skos nie będzie zbyt duży. Nakleić 2 lub 3 warstwy styropianu i nadmiar zeszlifować pacą do darcia styropianu która kosztuje ok 15zł. 1 warstwa przy ścianie najwyższa a następne niższe żeby było mniej szlifowania. Później ta powierzchnia będzie i tak wykończona klejem i siatką. Nie wiem czy doczytałeś...ale nie wiem, czy kelejnie jednej warstwy styropianu do drugiej w postaci cienkich czy po porstu kolejnych plastrów to rozwiąznie trwałe?? Chodzi o to, że ta "kolejna" warstwa może przemarzać, po czym może nastąpić "odparzenie" kleju i to po prostu może odpaść!!??



Senser - 19-09-2004 01:14
Może ktoś doradzi??



thalex - 19-09-2004 01:21
Oczywiście, że doradzę tylko poszukam w moich postach bo kiedyś pisałem, poczekaj chwilkę. :wink:

Chyba jednak szybciej napiszę;
Potrzebny ci będzie prostownik do ładowania akumulatora jeżeli nie masz to sam akumulator samochodowy 12V.
Potrzebny jest jeszcze drut do spawarek MIGOMAT o średnicy 0,6mm (jest lepszy do cięcia styropianu ale mniej popularny) lub 0,8 mm (standartowy).

Około dwa metry drutu razciągasz na uchytach (np wkrętach) nad deską lub płytą OSB i podłączasz do akumulatora drut się rozgrzewa i topi styropian. Aby wyciąć dany ksztalt zrobisz jakieś prowadnice jak przy kopiarkach np do kluczy.
Czy pomogłem?



thalex - 19-09-2004 01:42
Jest i ten wątek o cięciu styropianu.
Acha tam się gruchnąłem odnośnie grubości drutu najlepiej jak jest 0,6 mm.
http://murator.com.pl/forum/viewtopi...hlight=#370183



Husy - 19-09-2004 10:06

Czy pomogłem? Nie wiem czy pomogłeś Senser'owi, ale mi napewno. Dzikie i pozdrawiam



Arkadiusz Godlewski - 21-09-2004 20:47
Kiedyś nie było styropianu frezowanego (zakładkowego) i stosowano dwie warstwy styropianu 4 - 6 cm klejonego naprzemiennie (najpierw jedna warstwa do ściany, i na to była przyklejana druga warstwa styropianu). Następnie to wszystko było kołkowane i trzyma się do dziś.

Wydaje mi się, że najlepszy pomysł, to naklejenie dwóch warstw styropianu, a następnie zeszlifowanie wierzchniej warstwy styropianu specjalną, dużą tarką w formie pacy (wg szablonu wyciętego np. z płyty pilśniowej). całość i tak będzie kołkowana więc o odpadaniu nie może być mowy. To samo dotyczy boniowania czy opasek wokół okien.

AREK



kroyena - 22-09-2004 09:14
Jeżeli cokół podzieliłbyć na dwa elementy górny pas i dolny skos to wcale nie musisz używać spawarki. Powinna wystarczyć piła pałąk i najcieńsza metalowa struna od gitary. I tak pewnie na styropian klej więc nie powinno być problemu. Musisz tylko dobrać odpowiednią grubość płyt styropianu, żeby z jednej zrobić 2 ukośne.



Senser - 22-09-2004 09:23
I myślisz, że tą struną przetnie się styropian?? Stosowałeś takie rozwiązanie ??



kroyena - 22-09-2004 09:27
Jak dobrze naciągniesz to powinno dać radę, spróbować możesz, koszt próby nie powinien być wysoki.



trach - 24-09-2004 15:40
Kiedyś, za czasów panowania religii gierkokatowickiej, niejaki Adam Słodowy prezentował w swoim programie Zrób To Sam zwykłą piłę do metalu z naciągniętym zamiast brzeszczotu drutem, którym po włączeniu transformatorka (może skorzystał z prostownika, tego już nie pamiętam)wytapiał dowolne kształty w płytach styropianowych jak wyrzynarką. Tak więc pomysł nie jest nowy i jest sprawdzony. Tak się to robi.

Pozdrowienia -
Andrzej



thalex - 24-09-2004 16:11
Na jeden metr drutu od spawarki przypada około 6V czyli, dysponując spawarką transformatorową można możnaby wytopić styropian na ścianie o długości 10m.
Po końcach ścian zrobić tylko szablony według których byłby prowadzony drut.

Uważam, że byłaby szansa najpierw nakleić płyty styropianowe niewyprofilowane (zwykłe) a potem według szblonów wytopić dany kształt.

Gdybam ale taka robota czeka mnie w przyszłym roku,
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl