ďťż

VAT w SMS'ach z pomocą AZJI





RolandB - 06-01-2005 22:12
Czy nie uwazacie ze to jest zwykle chamstwo ze panstwo zarabia na checi niesienia pomocy innym ? czy naprawde nie da sie stworzyc stawki 0% na pomoc w takich wypadkach jak ten w Azji ?

pozdrawiam





Wowka - 06-01-2005 22:44
Wiem, że się narażę ale "chamstwa" tutaj nie widzę.
Numery - 0-700 są "prowadzone" przez firmy komercyjne zarabiające na swiadczeniu tej usługi (udostępnienie numeru). Część opłaty (tej neto) jest zyskiem tej firmy a część Operatorów GSM. Zdarza się, że operatorzy a także firma obsługująca rezygnuje z tego dochodu. Tak jest także i w przypadku akcji pomocy dla Azji.
Nie przeszkadza mi ten podatek Vat - Co jakiś czas przesyłam sms-y w odzewie na nie tylko ten apel.

Niemniej nie chcesz płacić podatku?
Nic prostszego - przekaż przelewem proszę dowolna kwotę na konto Fundacji TVN http://fundacjatvn.onet.pl/
- Numer konta: BRE Bank SA OR/Warszawa, nr 24 1140 1010 0000 2581 1800 1019
Fundacja ta zebrała jak dotąd na ten cel 2 503 074 złotych.

Możesz także wesprzeć ofiary tragedii wpłacając pieniądze na konta:
- Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej
- Caritas Polska
- Polski Czerwony Krzyż
- innych organizacji

Numery kont znajdziecie w internecie.

Prowizja bankowa za przelewy internetowe są minimalne a często nawet takie operacje są bezpłatne.

Są także inne potrzeby - polecam link
http://www.pomagamy.pl/index.htm

Pozdrawiam



RolandB - 06-01-2005 23:33
chodzi mi o to ze wszyscy sie moga wyrzec ( ze tak powiem ) zysku ale fiskus musi byc wykarmiony ... ja wiem jakie sa konta ( ale fajnie ze je podales innym ) i tak tez zaplacilem ... tym niemniej uwazam ze powinna istniec prawna mozliwosc uzyskania stawki 0 % na takie rzeczy ... dla mnie to jest podatek od checi udzielenia pomocy ...

pozdrawiam



Wowka - 07-01-2005 09:36
RolandB - chodzi o pewna zasadę spójności. Przesłanie jakiegokolwiek SMS-a jest płatne. Obojętnie czy dotyczy to wyznania erotycznego gorącej Lolity, poinformowania przez dziecko, że wróci później ze szkoły czy też przesłania w tej formie dowodu solidarności z potrzebującymi.
SMS- jako taki służy do przesyłania informacji. Sprytnie odkryto, że w ten sposób można także i zarabiać. I to całkiem nieźle zarabiać - przekonali sięo tym liczni abonenci którzy otrzymali billingi z numerami 0-700. Można w ten sposób także i pomagać czego dowodem jest akcja TYN-u.
Niemniej jest to przykład jednostkowy i kropeleczka w morzu przesyłanych sms-ów.
Ja, jako potencjalny darczyńca zostałem rzetelnie poinformowany o tym, że wysyłając SMS-a wpłacam na konto Fundacji 1 zł oraz płacę od tej czynności podatek 22% Vat. Taka informacja zawsze ukazuje się na planszy telewizora obok numeru 7126.
Pozostawione jest mojej decyzji czy zgadzam się z tymi warunkami czy też nie. Do mnie należy decyzja czy przekazuję Fundacji 1 zł i do skarbu państwa 22% grosze czy też przelewam ze swojego konta w Internecie kwotę 1,22 (lub jej wielokrotność) bezpośrednio na numer konta tej lub innej organizacji.

Przed kilkoma dniami słyszałem w radio rozmowę z przedstawicielem Ministerstwa Finansów. Stwierdził on (o ile dobrze pamiętam), że oczywiście Minister Finansów ma uprawnienia by zwolnić od podatku Vat pewne czynności opodatkowane tym podatkiem. Niemniej taki wniosek do ministerstwa nie wpłynął. I niech te ostanie zdanie będzie kwintesencją mojej wypowiedzi.

Pozdrawiam





RolandB - 07-01-2005 09:42

Przed kilkoma dniami słyszałem w radio rozmowę z przedstawicielem Ministerstwa Finansów. Stwierdził on (o ile dobrze pamiętam), że oczywiście Minister Finansów ma uprawnienia by zwolnić od podatku Vat pewne czynności opodatkowane tym podatkiem. Niemniej taki wniosek do ministerstwa nie wpłynął. I niech te ostanie zdanie będzie kwintesencją mojej wypowiedzi. No i wlasnie o to mi chodzilo ... czyli to nie pazerny fiskus tylko lenistwo organizatorow ... :-?

pozdrawiam



Wowka - 07-01-2005 10:02

..No i wlasnie o to mi chodzilo ... czyli to nie pazerny fiskus tylko lenistwo organizatorow ... :-?

pozdrawiam
Nie wiem czy lenistwo.... być może w gre wchodza także trudnosci organizacyjne związane z wyodrębnieniem tej kwoty podatku w łańcuszku kolejnych firm operatorów płatników podatku. A w łańcuszku tym jest tych firm kilka. Ponadto z kwoty naliczonego podatku Vat firmy moga sobie odliczac koszty Vat związane z obsługą systemu itd.
My Polacy działamy akcyjnie, taka nasza przywara. Za niedługi okres czasu wysyłając sms na nr telefonu 7126 można będzie wesprzeć inną akcję. I uzyskane (ciekawe po jakim terminie oczekiwania?) zwolnienie z podatku tej konkretnej akcji będzie już bezużyteczne.

Pozdrawiam



ponury63 - 07-01-2005 10:14
SMS-y to najprostsza forma wspierania, niezwykle wygodna. Choć może dawać złudne przeświadczenie, że się już pomogło i znieczulać na inne formy innych akcji wymagających wsparcia.
A ja - dla pocieszenia - wmawiam sobie, że z VAT-u od tych darowizn opłaceni są nasi specjaliści od badania DNA, którzy wyjechali do Azji.
Że to trochę naciągane ? :wink: Trudno. Mi poprawia humor :D



Wowka - 08-01-2005 14:40
Informacja z dnia dzisiejszego -

Ministerstwo nie zwolni charytatywnych SMS-ów z VAT-u
Ministerstwo Finansów nie może zwolnić z podatku VAT SMS-ów, wysyłanych w ramach akcji pomocy dla ofiar tsunami.
Według rzeczniczki resortu finansów Izabeli Jackowskiej, takie zwolnienie nie jest możliwe ze względów technicznych.
Izabela Jackowska wyjaśniła, że w ustawie budżetowej wydatki są ściśle określone i nie ma możliwości ich dowolnego przesuwania. Przypomniała, że przed kilkoma dniami rząd przekazał na pomoc dla Azji milion złotych z rezerwy budżetowej. Według niej, był to jedyny możliwy sposób wydatkowania państwowych pieniędzy na ten cel.
Wiadomości SMS, wysłane z telefonów komórkowych na rzecz ofiar kataklizmu w Azji, są opodatkowane 22-procentowym VAT-em.


http://info.onet.pl/1034710,11,item.html

Czyli jest pole do popisu dla naszych parlamentarzystów - Może by tak coś zmienić w ustawie o Vat

I z tego co pamiętam to chodziło raczej o przekazanie miliona dolarów a nie złotych?



Wowka - 08-01-2005 14:49
1 proc. podatku na organizacje pożytku publicznego
(IAR, pr/07.01.2005)
Do końca kwietnia możemy przekazać 1 procent swojego podatku za rok ubiegły na rzecz organizacji pożytku publicznego. O kwotę tej darowizny fiskus pomniejszy nam podatek.

Organizacje pożytku publicznego, które możemy wesprzeć swoją darowizną to różne stowarzyszenia , kluby, towarzystwa i fundacje dobroczynne. Lista tych organizacji znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości i liczy już ponad 2200 podmiotów.

Wicedyrektor Biura Komunikacji Społecznej resortu finansów Anna Adamkiewicz przypomina, że dokonane wpłaty powinny być udokumentowane. Dowód wpłaty na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego powinien zawierać: imię, nazwisko oraz adres wpłacającego, kwotę dokonanej wpłaty a także nazwę organizacji, na rzecz której jej dokonano.

1 procent swojego podatku na organizacje pożytku publicznego możemy wpłacać od 1 stycznia do dnia złożenia zeznania podatkowego. Dla składających zeznania PIT-36 i PIT-37 jest to 30 kwietnia. Jedynie składający zeznanie PIT-28 mają termin do końca stycznia.

Fiskus zdecydował, że 1 procentu swojego podatku nie będą mogli przekazać organizacjom pożytku publicznego prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowaną 19-procentową stawką.

Ekspert Centrum im.Adama Smitha Andrzej Sadowski powiedział, że nasze społeczeństwo, choć w znaczącej części ubogie jest szczodre. Większe możliwości niesienia pomocy ma niezbyt liczna elita. To ona z przyczyn moralnych, a nie z powodu ewentualnych korzyści podatkowych powinna dzielić się z potrzebującymi - uważa Andrzej Sadowski.

W ubiegłym roku z możliwości przekazania jednego procentu swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, skorzystało jedynie kilkadziesiąt tysięcy podatników.


całość tekstu - http://podatki.onet.pl/1034373,1,0,wiadomosci.html

Lista potrzebujących jest ogromna. Bez najmniejszego uszczerbku dla własnych finansów możemy im pomóc przekazując 1% naliczonego podatku za rok 2004.

Listę podmiotów które uzyskały status Organizacji Pożytku Publicznego znajdziesz tutaj - http://opp.ms.gov.pl/
Niestety ale wykaz nie zawiera numerów kont tych podmiotów. Przeważnie można znaleźć je na stronach internetowych danej organizacji.

(Nie trzeba wypełniac wszystkich pól)
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl