ďťż

Budowa komina





herakles - 27-04-2010 09:51
Witam,

od jakiegoś czasu przeglądam różnej maści systemy kominowe, czytam za i przeciw i dochodzę do wniosku, że wszystko co do tej pory wyczytałem to jedna wielka ściema... marketingowa ściema wymyślona po to, żeby sprzedać komin.

Dlaczego zwykły wymurowany z cegły komin ma być gorszy od systemowego? Dlaczego ma być dylatacja? Po kiego grzyba ta dylatacja, patrzę na niektóre dzienniki i tam kominy są częścią ściany nośnej, a przez strop przechodzą cegłą na sztorc.

Pod mój komin ma być podłączony kominek, a por inny kanał kocioł+wentylacje. Dlaczego miałbym robić systemowy a nie tradycyjny?





Iwona&Tomek - 27-04-2010 12:24
My robimy zwykłe murowane z cegły kominy. Rozważaliśmy Plewę, Icopala lub Schidla (może przekręciłem którąś nazwę), ale : dwa pierwsze tańsze systemy podobno mają tendencję do pękania. W naszej okolicy dostałem informacje o 2 pękniętych Plewach. Trzeci system - nie słyszałem nic złego, ale zabiła nas cena - przy tradycyjnych kominach oszczędziliśmy dobre 8-9 tys zł.
A jak za coś przepłacam, to lubię gdy to ma sens... Zarówno moi murarze, jak i kierownik budowy byli zgodni, że tradycyjny komin w niczym nie jest gorszy od systemowego.



herakles - 27-04-2010 15:44
A powiedz mi, wkładasz tam jakąś ceramikę? I Ile cegiełek ma ściana komina(jedna dwie)?
Tysz chyba tak zrobię...



phans - 27-04-2010 19:19

... dochodzę do wniosku, że wszystko co do tej pory wyczytałem to jedna wielka ściema... marketingowa ściema wymyślona po to, żeby sprzedać komin. oj sporo jest tych marketingowych ściem w pismach, serwisach budowlanych :-)
dla kominka w środku ceramika, dla kotła kondensacyjnego odp. systemowa rura





pblochu - 28-04-2010 20:06
Pod kominek możesz teoretycznie murować dobrą pełną cegłą choć lepiej użyć wkładu (stal, ceramika) spaliny są raczej mokre
Pod kocioł (gazowy lub olejowy) budujesz szacht w którym po czasie wiązania zaprawy montujesz wkład o średnicy dopasowanej do kociołka
Pod piec w zasadzie murowany
pod wentylacje co ci się żywnie podoba mogą być nawet rury ocynkowane lub "wyrapowana" cegła
Nosi cię z tą cegłą na wozówkę
Możesz tak postawić jeżeli cała konstrukcja będzie stabilna tj będzie stała przy lub w ścianie nośnej i nie będzie to np 11 metrowa wieża (stabilność)



herakles - 29-04-2010 00:55
chyba zdecyduję się na komin systemowy, jednak pewnie zapel. Mam pytanie, komin fi 200 wchodzi mi do pokoju, jest jakiś patent na puszczenie komina systemowego w ścianie nośnej nie przerywając wieńca stropu(jakaś okrążka, cokolwiek)? Czy muszę mimo wszystko mieć ten komin w pokoju?



mateoosh - 29-04-2010 10:39
my mamy 3 kominy cj-blok, dwa z wkladka ceramiczna (jeden do kominka, drugi do smieciucha) i jeden typowo wentylacyjne z wkladem do pieca gazowego. Wykonanie bardzo solidne i chyba troche "pochodzą" :) Cena byla dosc atrakcyjna i na pewno nizsza niz murowanego.



herakles - 29-04-2010 13:01
A ja to między innymi dlatego, że leń jestem i się mnie murować nie chce..... Bo mam podstawowe założenie: BUDUJĘ SAM(z pomocnikami na dniówki)!!! A zewnętrznych miszczów biorę tylko do dachu, bo się boję po dachach łazić i do tynkowania, bo bez sprzętu to jest 10 razy więcej roboty, a jak już pisałem leniwy jestem...



samm - 29-04-2010 21:22
Ja też mam dwa kominy CJ-Blok.
Ale piszę ten post bo zdaje mnie
się, że to są takie same kominy jak
Zapel. Ale jakie jest powiązanie między
Zapel a CJ-Blok to nie wiem.
Ciekawe czy sama ceramika nie
pochodzi z Czech?



netbet - 04-05-2010 17:30
ja tam postawiłem na murowany...a właściwie dwa.
1 komin: 6 kanałów - 2 spalinowe 4 wenty... obrys "słuszny"... jeden wkład ceramiczny
2 komin: 2 kanały went
kominy przechodzą przez strop bez żadnej dylatacji... jeden jest "podporą" dla w/w
dlaczego murowany? ... bo lubię sobie potyrać..i nie bardzo chce mi się mysleć ile kosztowałyby systemy...poza tym decyzja o murowańcu zapadła przy fundamentach

jak do tej pory kosztowało to ok 2500 - jestem za połową wysokości...



Gustaw Fijak - 06-05-2010 11:43
Czy każde pomieszczenie powinno posiadać kanał wentylacyjny?
powiedzmy 70m2 powierzchni otwartej parterowej, gdzie chce zastosowac komin i ujscie z pieca na paliwo stale plus dodatkowo komin pod kominek.
Juz czytałem i na innym forum ze zaleca sie inny materiał na te 2 kominy.
więc 2 pytanie ile kanałów wentylacyjnych powinno byc do takiego pomieszczenia (1 wystarczy?) i jak z materialem na te kominy?



Gustaw Fijak - 06-05-2010 11:54
ups sorki
znalazlem watek lece tam poczytac.



martinez44 - 10-05-2010 22:13

A ja to między innymi dlatego, że leń jestem i się mnie murować nie chce..... Bo mam podstawowe założenie: BUDUJĘ SAM(z pomocnikami na dniówki)!!! A zewnętrznych miszczów biorę tylko do dachu, bo się boję po dachach łazić i do tynkowania, bo bez sprzętu to jest 10 razy więcej roboty, a jak już pisałem leniwy jestem... Mniej ci wejdzie do pokoju jak zastosujesz np. DOMUSA 190 (wym zewn 26x26cm). Wieńca nie przerwiesz. Zobacz sobie tutaj www.effe2.pl. Montowałem system trójwarstwowy - dla leniwych to on nie jest (jak sobie pustaczek do fi 200 z went. namoknie to waży z 60 kg - ja po dźwignięciu 5 takich to nadawałem się do hospitalizacji, poza tym cięcie pustaków pod drzwiczki to lepsza jazda - tarczą 180 nie dotniesz, myślałem że jak puknę młotkiem to się ładnie odłamie a ten skur..syn się rozleciał na pół - potem wiedziałem że trzeba docinać do końca). W sumie nie jest to takie łatwe jak reklamują. Łatwe było dokończenie komina blokami EFFE2 - jedno do drugiego na klej i do góry. Bajka - elementy po 25 kg. Łatwiej i taniej, a komin chodzi bezproblemowo (pierwsza zima za nami).



herakles - 10-05-2010 22:31
cenna uwaga, tyż myślałem nad tym domusem, i chyba mnie przekonałeś. Jak wykończyłeś ten komin, no i co z ociepleniem?



martinez44 - 11-05-2010 20:37
Ja miałem komin zewnętrzny. Przykleiłem do niego 5cm wełny fasadowej twardej, na to klej, siatka, na górze nad dachem przykleiłem płytki klinkierowe. Od góry zabezpieczyłem wełnę przed zamakaniem silikonem odpornym na temp. 300C
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl