siedlisko
jkoselsk - 04-12-2008 15:50
witam, szukam odpowiedzi na kilka pytań. Mam nadzieję że dostane odpowiedź - najlepiej ze wskazaniem aktu prawnego :)
1. Czy aby załozyć siedlisko działka rolna może byc pusta?
2. czy aby załozyć siedlisko działka rolna musi byc w jednym kawałku czy mogą to być np. dwa kawałki w tej samej gminie?
pjr - 04-12-2008 23:30
witam, szukam odpowiedzi na kilka pytań. Mam nadzieję że dostane odpowiedź - najlepiej ze wskazaniem aktu prawnego :)
1. Czy aby załozyć siedlisko działka rolna może byc pusta?
2. czy aby załozyć siedlisko działka rolna musi byc w jednym kawałku czy mogą to być np. dwa kawałki w tej samej gminie? Po pierwsze - nie wiem co znaczy pusta działka rolna.
Budowa siedliska rolnego w przypadku obowiązujacego planu zagospodarowania jest możliwa na terenach oznaczonych na załacznikach graficznych do tegoż planu literami "Rp"
Natomiast gdy plan na danym terenie nie obowiązuje to by wybudować siedlisko musisz dysponwać gruntami w tej lub sąsiednich gminach. A tych gruntów musi być tyle ile wynosi wielkość przeciętnego gospodarstwa w gminie. Dysponować to znaczy musisz być właścicielem lyb dzierżawić częśc gruntów. Oczywiście jak już będziesz dysponował tymi gruntami to musisz uzyskać warunki zabudowy z gmniny. Jak z tego wynika grunty te nie muszą być w jednym kawałku. A może uda Ci się uzyskać warunki zabudowy na zasadzie dobrego sasiedztwa?
jkoselsk - 05-12-2008 09:55
ładny domek :))
nie ma planu zagospodarowania na tym terenie gdzie chcę budować.Jest studium takiego planu, gdzie działki są ujęte jako rolne(częściowo)
co do siedliska to czy są jakieś akty prawne regulujące budowę takiego siedliska?
Mam dwa kawałki ziemi. Jeden sąsiaduje z domostwami a drugi jest położony na pieknej polance ale jakieś 500 m. od tych domów. Ładniejsza jest polanka ale nie wiem czy uzyskam prawo do zabudowy na niej (nie ma żednych mediów), nie mówiąc o kosztach prądu itp.
Nie wiem więc czy składac warunki na pierwszą czy na druga działkę. Dodam, że obie działki są działkami łączonymi kawałek rolny ok 40% i pastwiska ok 60%. czy to nie przeszkadza jeżeli chodzi o budowę siedliska?
Kolejna sprawa, że działki sa na terenie parku krajobrazowego. Nie wiem czy sa jakies ograniczenia budowy w tym parku czy nie.
sSiwy12 - 05-12-2008 10:52
Grunty muszą być w jednej gminie – w tej w której ma być siedlisko.
Trzeba być „ustawowym” rolnikiem z areałem (w tym przypadku) nie mniejszym niż średnia gospodarstwa gminnego.
Zameldowanie w danej gminie lub (uznaniowo) w gminie bezpośrednio sąsiadującej.
Jeśli działki są w obrębie parku raczej wątpliwa możliwość zabudowy.
jkoselsk - 05-12-2008 10:56
ustawowym rolnikiem ??? Czy na pewno? to całkowicie przekreśla moje szanse :)))
sSiwy12 - 05-12-2008 10:59
Niestety tak. Budowa zagrodowa (dawniej siedliskowa) przeznaczona jest dla rolników, tylko i wyłącznie.
vittorio - 23-12-2008 14:04
Grunty muszą być w jednej gminie – w tej w której ma być siedlisko.
.... Dlaczego? Mógłbyś wskazać podstawę prawną?
sSiwy12 - 23-12-2008 14:29
Bezpośrednio wynika to z Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z
Art. 61.2.4:
vittorio - 29-12-2008 10:15
Bezpośrednio wynika to z Ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z
Art. 61.2.4: Przepraszam ale nie widzę aby z w/w cytatu wynikał obowiązek posiadania gruntów w jednej gminie.
Podałeś art który według mnie odpowiada za wielkość danego gospodarstwa danej gminie. Natomiast nigdzie nie jest napisane, iż te gospodarstwo musi znajdować się w jednej gminie. Musi natomiast stanowić "zorganizowaną całość" , ale to określenie również nie precyzuje tego zagadnienia. Mam rację, czy się mylę?
sSiwy12 - 29-12-2008 12:09
Wynika to m.in. z literalnego czytania zapisu. Ustawodawca nie zastosował żadnych znaków interpunkcyjnych rozdzielających.
Inaczej mówiąc, całe zdanie po przecinku (podrzędne) warunkuje (w przypadku gdy ……) pierwszą część zdania (nadrzędne).
Cały cytowany przepis dotyczy danego terenu, w tym przypadku danej gminy – co również można wywnioskować z pozostałych zapisów.
Gdyby było inaczej, to warunek dotyczył by, średniej powierzchni gospodarstwa: w Polsce, województwie czy powiecie. A jest „w danej gminie”.
Logicznie: czy rolnik mający na Pomorzu 60ha, spełnia ustawowe warunki dla zabudowy zagrodowej, w gminnie położonej na Podkarpaciu, posiadając na jej terenie działkę 0,3ha?
Oczywiście można udowadniać, że intencją ustawodawcy było zupełnie co innego, ale moim zdaniem, będzie to nieskuteczne.
vittorio - 29-12-2008 14:07
...
Gdyby było inaczej, to warunek dotyczył by, średniej powierzchni gospodarstwa: w Polsce, województwie czy powiecie. A jest „w danej gminie”. Ja nie neguję, iż przy zabudowie zagrodowej ustawodawca chciał aby tak było ale w moim mniemaniu jest inaczej tzn jest określona wielkość godpodarstwa w danej gminie (na przykład w gminie x średnia wielkość gospodarstwa to 2ha to starając się o warunki zabudowy na zabudowę zagrodową należy posiadać więcej niż 2 ha, nie jest natomiast napisane, iż w/w 2 ha muszą się znajdować w tej samej gminie, muszą jedynie stanowić jako całość zwarte gospodarstwo)
Na dowód powyższego przyjmijmy taką oto sytuacją.
Pan Kowalski mieszka w gminie X i posiada w niej 1ha. Jego działki znajdują się przy samej granicy gminy X z gminą Y. W gminie Y posiada kolejne działki o powierzchni 1ha. Posiada wiec w sumie 2 ha. Średnie gospodarstwo w gminie X to 1,5ha. Jak uważasz? Nie ma prawa pan K. uzyskać WZ na zabudowę zagrodową w gminie X???
P.s.
Przeczytaj definicję dokładnie i odpisz czy wciąż uważasz że nie mam racji.