Sterowanie oswietleniem??????????????????
tidia78 - 26-03-2007 05:00
Witam wszystkich mam na imie Tomek.
mam problem bo: robie remont mieszkania i zrobilem schody,plnuje je jakos wyró znić ,podswietlić ale nie chce by byl to jakis glupi zyrandol czy kinkiet.
mysle o takim czymshttp://www.allegro.pl/item175208966_...wa_tanio_.html<hr>
lub takim
http://www.allegro.pl/item175207537_...c_i_cena_.html
Mam schody z drzewa beda lakierowane na kolor tek lub calvados,schody zabiegowe 15 st 4 na zabiegu i 11 prostych .
Planuje dac te lampki np co 3 stopnie czyli 4 no 5 lampek.
tylko jaki bedzie tego efekt czy to wogole bedzie dawac efekt czy spelni swe zadanie
a i jeszcze jedno sterowanie tym,chcialbym miec czujnik ruchu lub wlacznik reagujacy na ruch tylko ? wlasnie czasowy czy na zasadzie wlacz i wylacz??
lub czujnik dzwiekowy cos jak to http://www.allegro.pl/item175775279_...ieku_adma.html
mysle rowniez nad tym aby stody stopniowo sie podswietlaly albo po kolei 1-2-3-4-5 lub przy wlaczeniu z ciemnego przechodzily w jasne,taki elektoniczny sciemniacz.
ćzy jest to mozliwe do wykonania ,czy i gdzie mozna kupic takie wylaczniki??
moze macie jakies pomysly moze ktos z was juz cos takiego widzial moze zrobil ????????
prosze o podpowiedz
linki lub zdjecia
z gory wielkie dzieki
Pasiu - 05-04-2007 12:38
Ja robię właśnie podświetlenie nocne przedpokoju.
Wymyśliłem sobie podświetlenie niebieskimi diodami LED - światło takie nie rozbudzi w nocy, a pozwoli dotrzeć do kuchni czy ubikacji.
Problemem było wstawienie tego w ściany - nie chciałem kuć dużych otworów (jak na stadartowe podświetlacze) bo w moim budynku ściany nawet nośne to zaledwie 11 cm lichego betonu...radosne budownictwo końca lat '90...
Zastosowałem duże diody LED (średnica 10 mm matowe, niebieskie, około złotówki za sztukę) umieszczone w oprawkach do halogenów Brilux M-30 (7,50 za sztukę).
Rozwiązanie bardzo proste w montażu (wystarczy otwór o średnicy 25 mm wiercony młotkiem - wiertło nabyłem za jedyne 25 zeta), wystarczy też cienki kabelek (bo pobór prądu to jakieś 20 mA na sztukę) - telefoniczny dwużyłowy okrągły - idealnie mieści się w bruździe wyciętej kontówką z diamentową tarczą...
Do tego zasilacz z Nord Electronic NE 054 (regulowany 1,2 - 24 V), z tym że zastosowałem mały transformatorek na 9 volt zamiast 24V - wystarczy, gdyż diody potrzebują 2,5 do 4 volt napięcia, więc i tak musiałem je ograniczyć.
Zasilacz zmieściłem w małej obudowie bezpiecznikowej wraz ze zwykłym bezpiecznikiem typu S jako wyłącznikiem oraz potecjometrem regulującym jasność.
Pobór prądu znikomy - nawet 10 diodek zjada mniej niż jeden najmniejszy halogen, zaś cały przedpokój jest ładnie podświetlony - wygląda super i nie muszę się babrać z czujnikami ruchu.
Tak więc tanie, oryginalne, proste, trwałe (!!diody są wieeelokrotnie trwalsze niż najlepszy halogen) bardzo estetyczne i bardzo ekonomiczne w eksploatacji.
Rozwiązanie moje własne, nie opatentowane jeszcze... :D 8)
Aha! Diody łączymy równolegle!!
Można zastosować także kolory zielony, biały, fiolet i co tam jeszcze znajdzie się w sklepie elektronicznym...
W testach niebieski wygląda najlepiej.
Diody soczewkowe dają światło bardzo ostre i skupione dlatego użyłem matowych - wbrew pozorom jest wystarczająco jasno, a światło nie razi w nocy.
Polecam!!
dzabij - 05-04-2007 16:20
Hmm, wrzuć jakieś fotki jak to sie prezentuje w nocy.
Pozdro
Dawid
Pasiu - 06-04-2007 07:12
Niestety, na razie nie możliwe.. :(
Primo - nie mam cyfry...a z analogiem to byłaby dłuższa i cięższa zabawa...
Secondo...remont trwa - w tej chwili jestem na półmetku z gładziami w przedpokoju, poterm chcę na to położyć bawełniany tynk FibreDecor kolor "Irish Spring". :roll:
Postaram się coÂś wrzucić jak będzie gotowe...:)