ďťż

Komin





Karol i Aga - 26-08-2006 21:53
Mam dom o powierzchni 170m˛ ma 3 kondygnacje piwnice zupełnie schowane w ziemi. Cały czas jest w stanie surowym, jeszcze nie zadaszony. Komin, ok. 9 metrów. W kominie są 2 kanały dymne: od centralnego pieca i od kominka. Komin nie był zacierany zaprawą od środka. Zbudowany z cegły tradycyjnej od dachu z cegły klinkierowej. Obawiam się, że będą robiły się przebarwienia w górnej jego części oraz będzie wydobywał się swąd. Cały czas zastanawiam się czy włożyć do komina rury kwasoodporne w kanały dymne ale nie mam pojęcia jakiej średnicy użyć do kotłowni a jakiej do kominka i czy to jest jedyne rozwiązanie? Cały czas myślę o piecu na eko - groszek z dodatkowym rusztem abym mógł palić np. drewnem. Bardzo proszę o poradę na ten temat. Karol





WM 08 - 27-08-2006 08:08
Popytaj firmy sprzedajĹĄce piece, bo w zależnoÂści od pieca taka może być Âśrednica rur. WAŻNE - do kanałów, które odprowadzajĹĄ dym z pieców, w których spala się paliwo stałe NIE stosuje się rur ze stali kwasoodpornej, tylko ze stali ŻAROODPORNEJ !!!! My włożyliśmy takie rury, niewielki wydatek w stosunku do możliwości zatrucia rodziny.



beton44 - 27-08-2006 08:17
hmmmm

KOCIOŁ na paliwo stałe jak najbardziej może mieć komin z cegły...

kominów z cegły NIE WOLNO tynkować od środka

stoją domy 150 letnie z kominami z cegły i nikt się nie skarży że się z nich dymi przez ściany, a nie tam gdzie trzeba czyli w niebo...

czy przypadkiem nie odwiedził Cię jakiś złotousty akwizytor sprzedający wkłady do kominów :o

i w przekonujący sposób opisał Ci wizję zatrutej spalinami rodziny???



- 27-08-2006 08:28
Karol - o ile juz myslisz o rurach to z blachy zaroodpornej ... (nie kwasoodpornej)
włozenie rury to nie tylko dodatkowy koszt ale jednoczesnie ograniczenia ... zwęzasz sobie bowiem przekrój oczka (z prostokata 14x 26 na owal o mniejszym - domyslam sie ...) i tym samym tracisz "kaciki" w rogach komina w których wpierw osadza sie sadza
czyli pozbywasz sie magazynu sadzy ...
majac zwęzone oczko - trzeba sie liczyc z częstszym czyszczeniem komina

nie mam pojęcia jakiej średnicy użyć do kotłowni a jakiej do kominka nie jestem pewie czy zakładasz zmiane "w góre" i "w dół" ... ?
w pewnym sensie - blokuje Cię przekrój jaki juz masz wymurowany (choć słyszałem o przypadku rozfrezowania oczka na wieksze)
ale raczej rozumuje ze chcesz zmniejszyc przekrój ...
o "wymaganiach kominowych" mówi DTR kotła - czyli dokumentacja techniczno ruchowa - w której w zależnosci od mocy kotła, od rodzaju kotła(z górnym czy dolnym spalaniem - z dolnym wymagaja wiekszego przekroju komina dlatego ze spaliny opuszające kocioł maja nizsza temperature )
wpływ na szybkie "zarastanie" komina ma tez rodzaj paliwa ( przy mokrym zarasta szybciej)
izolacja komina (zaizolowany i dobrze wygrzany komin radzi sobie dobrze nawet z bardzo "mokrymi" spalinami)


i czy to jest jedyne rozwiązanie? rura nie jest jedynym rozwiązaniem ... jesli miałbyś kocioł z górnym spalaniem, palił suchym opałem, komin miałby dobrą izolacje - nic złego nie powinno sie dziac bez rury zaroodpornej ...
a nawet paląc niekiedy mokrym trzeba komin od czasu do czasu "rozbujac" paląc ostro z dodatkiem sadpalu i i nie bac sie korzystac z usług kominiarskich

niestety problemem moze być u Ciebie styk cegły klinkierowej ze zwykła i nieizolowana z zewnatrz końcówka z klinkieru ...

pzdr





Karol i Aga - 27-08-2006 13:56
Serdecznie dziękuję za cenne porady. Wasze opinie na ten temat są podzielone. Jeszcze nie postanowiłem, ale pewnie zostawię to tak jak jest, a jeżeli coś będzie się z tym działo to wtedy będę wstawiał rury żaroodporne. Muszę jedynie pamiętać o tym aby paliwa nie były mokre.



lukol-bis - 27-08-2006 17:40
Ludzie opamietajcie się.
Wy chyba nie wiecie do jakich temperatur są materiały żaroodporne. Temperatury w przewodach spalinowych, to jest zupełnie inny zakres niż dla materiałow żaroodpornych.
Stal kwasoodporna jest całkowicie odporna na zakres temperur wystę pojacych w przewodach spalinowych i jeśli już musi być wkład, to tylko ze stali kwasoodpornej.
Karol i Aga w waszym przypadku nie stosowałbym żadnych wkładów i powinno być bardzo dobrze. Wkład ze stali kwasoodpornej jest konieczny przy stosowaniu kotłów gazowych lub olejowych, ewentualnie do kotła na ekogroszek przy sprawności powyżej 88%, tylko moim zdaniem, kocioł o takiej sprawności będzie kłopotliwy w eksploatacji i nie polecałbym takiego.

Coraz częściej widzę tendencję do ulepszania tego co i tak jest bardzo dobre, tylko po co.
Pozdrawiam.



Karol i Aga - 27-08-2006 21:37
Wielkie dzięki, a więc napewno zostawiamy tak jak jest. Piec na eko - groszek i nie większa sprawność niż 88% ok dzięki.
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • orientmania.htw.pl